Forint, államadósság: kicsit enyhült a nyomás

Valamelyest enyhült kedden a londoni piacon a magyar államadósság  törlesztéskockázat-biztosítási kontraktusainak díjszabása, amely előző nap erősen megugrott a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott tárgyalások hétvégi félbemaradásának hírére.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Londoni felzárkózó piaci elemzők keddi értékeléseikben nem elsősorban a magyar gazdaság finanszírozását látják veszélyben, hanem a piaci hitelesség- és bizalomvesztést tartják aggasztónak. Az egyik vezető londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzői az MTI-nek kedden azt mondták , hogy az aznapi késői londoni kereskedésben 360 bázispont volt a magyar államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása a 367 bázispontos előző záró után.

A magyar CDS-díjszabás előző nap jelentősen, több mint 50 bázisponttal szökött fel; a kontraktusok az elmúlt kereskedési hetet 316,4 bázisponton zárták. A kedden kialakult árazások alapján a magyar törlesztési leállás kockázatára biztosítási ügyleteket nyújtó piaci szereplők az aznapi londoni kereskedésben minden 10 millió euró magyar államadósság után évente 360 ezer euró törlesztéskockázati biztosítási díjat számítottak fel a befektetőknek az irányadó ötéves futamidőre, csaknem 44 ezer euróval többet, mint a múlt hét végén.

Tavasz óta lejtőn 

Ez a kockázati mutató Magyarország esetében tavasz óta folyamatosan romlik: a magyar CDS-árazás április végén 190, május végén 250, június végén 310 bázispont körül mozgott, és innen emelkedett tovább a jelenlegi, 360 bázispont körüli tartományba. Ez azt jelenti, hogy a magyar törlesztési leállás kockázata elleni biztosítási kontraktusok éves díja április vége óta 10 millió euró adósságra számolva 170 ezer euróval emelkedett a londoni piacon.

Erősebb lett a forint
Tovább erősödött a forint kedd estére a délutáni szinthez képest, folytatva a reggel óta tartó korrekciót. Röviddel 20 óra előtt az euró 286,45 forintra gyengült a reggeli 289,38 forintról. Az euró kedden délután négy órakor 287,90 forintot, 18 órakor 287,00 forintot ért. Kedden eddig 290,63 és 286,45 forint között mozgott az euró. Hétfőn késő este még 289,62 forinton állt az euró. Ehhez képest kedd estére az euró 1,09 százalékkal gyengült a forinthoz viszonyítva. A 290-es szintet hétfőre virradóra érte el az euró jegyzése, miután szombaton bejelentették az IMF-EU-magyar tárgyalások megszakadását. Péntek délután még 282 forintot ért egy euró.

Az IMF/EU-tárgyalásokkal kapcsolatos fejleményekről a 4cast nevű vezető londoni gazdaságelemző cég keddi értékelésében megállapítja: az teljesen valószínűtlen, hogy a magyar gazdaság finanszírozhatósága az ügy nyomán maradandó károsodást szenvedne, ám a bizalomvesztés - amely már a magyar helyzetet Görögországéhoz hasonlító korábbi "politikusi ballépés" óta tapasztalható - még "jó ideig" nyomást fog gyakorolni a magyar befektetési eszközök árfolyamára. A 4cast londoni elemzői szerint a várhatóan ősszel újrainduló tárgyalásokig "bőven van idő" arra, hogy a magyar kormány átgondolja álláspontját, úgy, hogy lehetségessé váljon az új megállapodás aláírása a valutaalappal, bár a fő kérdés az, hogy piac nem fogja-e ennél előbb visszakényszeríteni a kormányt a tárgyalóasztalhoz.

Nem lesz kivételezés 

A cég szerint az IMF "egyértelműen nem hajlik arra", hogy Magyarországgal kivételezzen és enyhítsen hozzáállásán. A 4cast szerint egy hónappal az után, hogy a Fidesz-politikusok nyilatkozatai "erőteljes piaci reakciókat" váltottak ki, a magyar költségvetési politika még mindig jelentős piaci kockázatot jelent, különös tekintettel arra, hogy a magyar politikusok a jelek szerint "képtelenek tanulni saját hibáikból".

Hasonló következtetésre jutottak az HSBC bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői. Keddi helyzetértékelésükben azt írták: úgy tűnik, hogy a Fidesz-kormány nem tanult "a júniusi miniválságból", és - tekintettel az októberi önkormányzati választásokra - "folytatja populista programját". A fizetésképtelenségi kockázatról szóló június eleji nyilatkozatok nyomán "hitelességi rés" támadt, amelyet az IMF és az EU is érzékelt, csakúgy, mint a piac - áll az elemzésben.

Az HSBC szakértői szerint az égetően szükséges kiadási oldali intézkedéseket az őszi választások utánig halaszthatják, ez azonban bonyolíthatja a jelenlegi készenléti megállapodás kiterjesztésének folyamatát. A ház szerint valószínűtlen, hogy a tárgyalások félbemaradása finanszírozási nehézségeket okozna Magyarországnak, ám a piaci feszültségek rövid távon jó eséllyel érződni fognak a hitelköltségeken.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo