Miután az EU legfőbb végrehajtó testülete szombaton bejelentette, hogy elhalasztja a Magyarországnak nyújtott pénzügyi támogatás ötödik felülvizsgálatának lezárását, Matthew Newman közölte: nincs megállapodás arról, hogy mikor újítják fel a tárgyalásokat, "de folytatódó párbeszéd lesz a magyar hatóságokkal, egyfelől a túlzott deficit eljárásról, másfelől az EU 2020 célokról". Ez utóbbi az uniónak az elkövetkező évtizedre szóló munkahelyteremtési, növekedési stratégiája, amihez minden tagországnak saját célkitűzésekkel kell hozzájárulnia.
A Welt Online cikkében idézi Olli Rehnt, az EB gazdasági ügyekért és monetáris politikáért felelős biztosát, aki több erőfeszítést várna el az országtól. "A költségvetési deficit-túllépés jövő évre tervezett korrekciója nagyobb megszorításokat igényel, különösen a kiadások terén" - figyelmeztetett a biztos.
Idegességet okozhat a hétvégi tárgyalások kudarca
Eladási nyomás alá kerülhetnek a magyar befektetési eszközök, miután a Nemzetközi Valutaalap és az EU elhalasztotta a költségvetési felülvizsgálat lezárását, ragaszkodva ahhoz a véleményéhez, hogy a kormánynak át kell gondolnia javaslatait - írta internetes kiadásában a Financial Times.
A londoni gazdasági napilap helyzetértékelése szerint jóllehet Magyarország számára nem sürgetően szükséges az IMF-finanszírozás, a tárgyalások kudarca azonban idegességet okozhat az ország adósságállománya miatt egyébként is aggódó befektetők körében.
Peter Attard Montalto, a Nomura pénzügyi csoport elemzője a Financial Timesnak azt mondta: nagyon ritkán fordul elő, hogy a tárgyalások így elakadjanak, mivel az egyes országok "általában nagyon igyekeznek azon, hogy e küldöttségek megelégedésére szolgáljanak". A szakértő szerint most erőteljesen negatív, kockázatoktól szabaduló, deviza-, részvény-, adósság- és kamatpiaci eladási hullámmal jellemzett időszak következik. Ez emelheti az állami hitelfelvétel költségeit, és növelheti a sok esetben devizában eladósodott magyarok terheit - áll a Financial Times cikkében.
Muszáj megállapodást kötni
Magyarországnak a forint romlásával és az adósságfinanszírozási költségek emelkedésével kell számolnia az IMF és az Európai Bizottság magyarországi tárgyalásainak megszakadása nyomán - írja vasárnapi elemzésében a Reuters, hozzátéve, hogy a befektetői bizalom megtartása érdekében a jövőben szükség lesz megállapodásra jutni.
Az elemzői véleményeket összegző értékelés szerint ez kockázatos út egy olyan ország számára, amelynek a közép-európai államok közül a legmagasabb a GDP-hez viszonyított államadóssága. Bár Magyarország az államadósság finanszírozását illetően nem szembesül azonnali nyomással - mivel az idei finanszírozás biztosítottnak látszik a fel nem használt hiteleknek és a készpénztartalékoknak köszönhetően - , mégis szüksége van a hitelezők által nyújtott biztonsági párnára.
A megegyezés hiánya kizárja egy új elővigyázatossági megállapodás lehetőségét 2011-re és 2012-re - állítják a Reuters által megkérdezett elemzők. Ez valószínűleg arra kényszeríti a kormányt, hogy mégiscsak megegyezzen az IMF-fel és az EU-val, ennek ideje azonban bizonytalan - vélekedik a hírügynökség.
A bizonytalanság az őszig fennmaradhat, amikor - október 3-án - Magyarországon sor kerül az önkormányzati választásokra. Ez egyben az az idő is, amikor a kormánynak a 2011-es költségvetést véglegesítenie kell, ami, az IMF szerint, kulcsfontosságú lesz bármely jövőbeni tárgyalás szempontjából - hangsúlyozza a Reuters elemzése.
Matolcsy György szerint az IMF és az EU tárgyalódelegációja szeptemberben tér vissza Magyarországra, és "a megbeszélések eredményesen zárulnak majd". A bankadóról szólva Matolcsy elmondta, hogy annak részleteiről szerinte még lehet egyeztetni, például arról, hogy 2 vagy három évig legyen érvényben a 2010-es konstrukció azonban már nem változhat. Nem tagadva, hogy a bankadó jár némi növekedési áldozattal, a nemzetgazdasági miniszter szerint egy megszorító csomag jobban visszavetné a magyar gazdaságot. (A kormány hétfő délelőtti reagálásait itt olvashatja!)