A Barclays Capital, a londoni City egyik legnagyobb befektetési háza szerdán kiadott átfogó elemzésében óvta a befektetőket annak feltételezésétől, hogy néhány héten belül helyreállhat a viszony a magyar kormány, valamint az IMF és az EU között. A felülvizsgálati látogatások eredmény nélküli félbehagyására, majd a küldöttségek pár héten belüli visszatérésére már volt példa; ez egyértelműen része a valutaalap tárgyalási taktikájának.
A most kialakult patthelyzetben azonban fel kell figyelni a részletekre. Az IMF hétvégi közleményében ugyanis az állt, hogy "kérdések sora maradt nyitva", ahelyett, hogy a pénzügyi szervezet megnevezett volna konkrét ügyeket, amelyekben még szükség van tárgyalásokra a megállapodás véglegesítése érdekében - emelik ki a Barclays Capital londoni elemzői. A ház következtetése szerint "ez világos jelzés arra", hogy a nézeteltérések "jelentősek", és "messze vannak a megoldástól".
Az IMF és a realitás
„Magyarország az egyik legnehezebb helyzetben lévő uniós tagállam, eközben nekünk írnák elő a legkisebb költségvetési hiányt, ezt lehet csinálni..., de hát nem fog menni; az IMF-nek is figyelni kell, hogy a realitásoktól ne szakadjon el" - fogalmazott Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke a Magyar Televízió Ma Reggel című műsorában. Kifejtette, érti a Nemzetközi Valutaalap (IMF) álláspontját, az IMF sem akar puhának látszani, nem mondhatja azt, hogy rendben van a 200 milliárd forintos bankadó.
Úgy vélte, a konfliktust meg kell vívni és kompromisszumra kell jutni, nem hiszi, hogy az IMF győz száz százalékban, vagy a magyar kormány. Kifejtette, senkinek nem érdeke, hogy egyetlen EU-s ország is tartósan instabillá váljon. Magyarország ezt mindenképpen el szeretné kerülni, s a kormány minden áron szeretné tartani azokat a hiányszámokat, költségvetési sarokszámokat, amiket "nem mi találtunk ki".
A külföldi sajtóban megjelentekre reagálva elmondta, a külföldi partnereknek szokatlan az a magatartás, hogy nem az ő kegyeiket keresi egy kormányzat, hanem a választópolgárok érdekeit próbálja képviseli. Közölte: "bennünket a magyar választópolgárok választanak, nem Wall Street Journal". Kósa Lajos elmondta, miközben az ország fegyelmezetten teljesíti fizetési kötelezettségeit, busásan, kamatokkal megfizeti az adósságát, eközben nem lehet kizárólag a magyar átlagembereken elverni a port, ez nem fog menni.