A kormány a növekedés beindításához szükséges kérdésekről is döntött. Elfogadta, hogy évi 500 millió forintos nyereségig, a második félévben tehát 250 millió forintig, 10 százalékos társasági adót kelljen fizetni - közölte a miniszter. Döntött a kormány 10 kisadó megszüntetéséről, hetet még az idén, hármat jövőre szüntetnek meg és elfogadták az adórendszeren kívüli kereset szabályait is. Beruházásoknál a mai 51-gyel szemben 33 engedélyre lesz szükség.
50 liter, 50 millió
Ötven literig otthon mindenki készíthet gyümölcspárlatot, ez után jövedéki adót nem kell fizetni - mondta Matolcsy. Hozzátette: hasonló döntést hoztak a Széchenyi kártya kiterjesztéséről: 50 millió forintra emelik a beruházásokra fordított hitelkeretét, amelyhez a kormány 2 százalékos kamattámogatást ad.
A kormány szerdai ülésén három tagú tárgyalódelegációnak adott megbízást, hogy a bankadóról a következő napokban megállapodásra jusson a bankszövetséggel: a bankoktól 120 milliárdot, a biztosítóktól 36 milliárdot, a pénzügyi szféra többi vállalkozásától további 30 milliárdot várnak - mondta Matolcsy György.
A bankok mérlegfőösszeg, a biztosítók nettó díjbevétel és a pénzügyi szektor többi szereplője is nettó árbevétel típusú alapon fizeti majd a bankadót - ismertette Matolcsy. Megismételte: a 200 milliárdos összeg "kőbevésett". A bankoknak céltartalék szabadulhat fel a bajba jutott hitelesek megmentése miatt, ebből fizethetik a bankadó egy részét.
Bejelentette azt is: devizaalapú hitelek mögé a jövőben nem lehet jelzálogjogot bejegyezni. Augusztus 31-ig kidolgozzák a szeptember 31-december 31 között felálló nemzeti eszközkezelő társaság koncepcióját, amely egyéni kérelemre beváltja a devizahitelt forintra, illetve a tulajdonjogot bérleti jogra és megállapítja a bérleti díjat.
Mennek az IMF-hez
Matolcsy György, Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter és Varga Mihály államtitkár lesz a delegáció tagja és Matolcsy reményei szerint a napokban megszülethet a megállapodás. Elismételte: az elvonás mértéke brutális, de ez kell a 3,8 százalékos hiány teljesítéséhez.
Év végéig lesz gázárkompenzáció
A kormány év végéig biztosítja a gázárkompenzációt - közölte Nagy Anna kormányszóvivő a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón. Erre 11 milliárd forintos keretet biztosít a kabinet - tette hozzá.
Adóváltozások
A kedvezményes 10 százalékos társasági adókulcs alkalmazási körének kiterjesztése - a kis- és középvállalkozások támogatása érdekében 2010. július 1-jétől 50 millió forint pozitív adóalapról 500 millió forintra változik úgy, hogy a kedvezményes kulcs alkalmazása nem kötődik feltételek teljesítéséhez. A mikro, kis- és középvállalkozások számára a 10%-os adókulcs lesz érvényben.
Ez a kormány tervei szerint áves szinten 140 milliárd forinttal, 2010-ben 70 milliárd forinttal csökkenti a kkv szektor terheit. A társaságiadó-mértékeket érintő módosítás közel 260 ezer pozitív adóalappal rendelkező társas vállalkozás számára (az adóbevallást benyújtó kb. 354 ezer társas vállalkozás mintegy 73%-ának) jelent adócsökkenést. Az egyéni vállalkozók személyi jövedelemadó-befizetése 2010-ben kb. 1,3 milliárd forinttal, 2011-ben pedig kb. 5 milliárd forinttal csökken.Közel 155 ezer, nyereséget kimutató egyéni vállalkozó adóterhelését mérsékli, részarányuk az összes, adóbevallást benyújtó, vállalkozói jövedelemadózást alkalmazó mintegy 264 ezer fős egyéni vállalkozói körön belül kb. 59%.
Az intézkedés fehérítő hatású lehet a jelenleg nulla vagy negatív adóalapot kimutató, 94 ezerre becsült társas vállalkozás (társas vállalkozásokon belüli részarányuk nagyjából 27%) számára. - írja a kormányszóvivői tájékoztatóban.