Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége - júliusra szóló, Londonban már szerdán hozzáférhetővé tett legújabb világgazdasági prognózisában azt írta: jövőre, egész évi átlagban 1,19 dolláros euróval számol, és a 2011-2014-es előrejelzési időszak végéig is 1,20 dollár körül mozgó euróárfolyamot valószínűsít. A ház jelentősen gyengítette az idei évre szóló átlagos euróárfolyam-előrejelzését is, az eddigi 1,30 dollárról 1,25 dollárra.
Egy másik nagy londoni gazdaságelemző központ, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) új prognózisa szerint az euró 2011-ben valószínűleg az 1:1-es árfolyamparitásig gyengül a dollárral szemben, "ha az euróövezet előbb fel nem bomlik".
Amerikában hamarabb magára talál
Mindkét cég azzal a várakozásával indokolja a gyenge euróval kapcsolatos prognózisát, hogy az Egyesült Államokban jóval hamarabb megkezdődik a jegybanki kamatszigorítás, mint az euróövezetben.
Az EIU londoni szakértőinek előrejelzése szerint az euróövezeti pénzügyi bajok miatt a valutauniós jegybank (EKB) egészen 2012 harmadik negyedéig nem nyúl hozzá alapkamatához. A kamatszint 2013-ban is csak 3 százalékon tetőzik, és 2014 egészében ezen a szinten marad - áll az elemzésben. Az EIU eddig 4 százalékos EKB-kamatszintet jósolt a 2014-ig tartó előrejelzési időszak végére.
A cég szerint az amerikai Federal Reserve mindazonáltal már 2011 második felében hozzákezd a pénzügypolitikai szigorításhoz. Ez azt jelenti, hogy az amerikai és az euróövezeti kamatkülönbözet mindinkább a dollár javára tolódik el - írták az EIU elemzői.
A CEBR szerint az euró-dollár árfolyamparitás eléréséről szóló prognózis arra a "munkafeltételezésre" épül, hogy az euróövezet "a következő három évben nem esik szét". A ház már ez év végétől várja az amerikai kamatszigorítás kezdetét, "az egyre gyorsuló" amerikai gazdasági növekedésre hivatkozva.
Az EIU az Egyesült Államokban az idén 3,3 százalékos, az euróövezetben alig 0,7 százalékos gazdasági növekedést jósol. Jövőre a cég szerint az amerikai növekedés üteme - az élénkítő intézkedések kifutása miatt - 2,0 százalékra lassul vissza, de az Economist Intelligence Unit londoni prognózisa az euróövezetben 2011-re sem valószínűsít 0,8 százalékosnál gyorsabb gazdasági növekedést.