Jövőre bezuhan az euró?

Jövőre várhatóan 1,20 dollár alatt lesz az euró átlagos árfolyama, sőt az 1:1-es árfolyamparitás elérése sem kizárt - jósolják friss előrejelzéseikben vezető londoni gazdaságelemző házak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége - júliusra szóló, Londonban már szerdán hozzáférhetővé tett legújabb világgazdasági prognózisában azt írta: jövőre, egész évi átlagban 1,19 dolláros euróval számol, és a 2011-2014-es előrejelzési időszak végéig is 1,20 dollár körül mozgó euróárfolyamot valószínűsít. A ház jelentősen gyengítette az idei évre szóló átlagos euróárfolyam-előrejelzését is, az eddigi 1,30 dollárról 1,25 dollárra.

 Egy másik nagy londoni gazdaságelemző központ, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) új prognózisa szerint az euró 2011-ben valószínűleg az 1:1-es árfolyamparitásig gyengül a dollárral szemben, "ha az euróövezet előbb fel nem bomlik".

Amerikában hamarabb magára talál

Mindkét cég azzal a várakozásával indokolja a gyenge euróval kapcsolatos prognózisát, hogy az Egyesült Államokban jóval hamarabb megkezdődik a jegybanki kamatszigorítás, mint az euróövezetben.

Az EIU londoni szakértőinek előrejelzése szerint az euróövezeti pénzügyi bajok miatt a valutauniós jegybank (EKB) egészen 2012 harmadik negyedéig nem nyúl hozzá alapkamatához. A kamatszint 2013-ban is csak 3 százalékon tetőzik, és 2014 egészében ezen a szinten marad - áll az elemzésben. Az EIU eddig 4 százalékos EKB-kamatszintet jósolt a 2014-ig tartó előrejelzési időszak végére.

A cég szerint az amerikai Federal Reserve mindazonáltal már 2011 második felében hozzákezd a pénzügypolitikai szigorításhoz. Ez azt jelenti, hogy az amerikai és az euróövezeti kamatkülönbözet mindinkább a dollár javára tolódik el - írták az EIU elemzői.

A CEBR szerint az euró-dollár árfolyamparitás eléréséről szóló prognózis arra a "munkafeltételezésre" épül, hogy az euróövezet "a következő három évben nem esik szét". A ház már ez év végétől várja az amerikai kamatszigorítás kezdetét, "az egyre gyorsuló" amerikai gazdasági növekedésre hivatkozva.

Az EIU az Egyesült Államokban az idén 3,3 százalékos, az euróövezetben alig 0,7 százalékos gazdasági növekedést jósol. Jövőre a cég szerint az amerikai növekedés üteme - az élénkítő intézkedések kifutása miatt - 2,0 százalékra lassul vissza, de az Economist Intelligence Unit londoni prognózisa az euróövezetben 2011-re sem valószínűsít 0,8 százalékosnál gyorsabb gazdasági növekedést.

Az IMF sem aggódik
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója szerint a világgazdaságban nem lesz kettős mélypontú recesszió, bár a kilábalás egyenlőtlen a világ országaiban. Dominique Strauss-Kahn - aki Párizsban egy európai-kínai gazdasági fórumon beszélt - úgy véli, hogy az európai élénkülés igen gyenge, és Európának növelnie kell versenyképességét. A napokban sokat emlegetett spanyol adósságról szólva az IMF első embere azt mondta, hogy az "viszonylag szerény". 
Kína kapcsán úgy vélte, hogy a kínai jüan jelentősen alulértékelt. Elmondta, bízik Peking stratégiájában, hogy újraértékeli valutáját, mivel a fokozatos felértékelés a világgazdaság újraegyensúlyozását tükrözné, amely a gazdasági válság következményeként indult meg. Ez egyfelől az amerikai fogyasztók megtakarítási hajlandóságának növekedésében, másfelől abban nyilvánul meg, hogy a kínai növekedési modell kevésbé támaszkodik az exportra, sokkal inkább a belső magánfogyasztásra - vélekedett.

 

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo