Frankerősödés: a magyar bankoknak sem kell aggódniuk

Az általában konzervatív hitelfedezeti ráták miatt mérsékelt kockázatot jelent a devizaalapú hiteleket folyósító kelet-európai bankoknak a svájci frank erősödése - áll az egyik vezető nemzetközi befektetési társaság szerdai helyzetértékelésében.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Wood & Co. nevű, Közép- és Kelet-Európára szakosodott, londoni és prágai székhellyel működő befektetési csoport elemzése szerint a lakáscélú devizakölcsönök esetében az úgynevezett loan-to-value ráta (LTV) - vagyis a folyósított devizaalapú jelzáloghitelek ingatlanérték fedezettsége - a térség egészét tekintve, de különösen Magyarországon "viszonylag konzervatív", így a bankoknak van fedezeti tartalékuk a kinnlevőség állományra. (A kormány is besegít az őszre elkészülő mentőcsomaggal.)

Nemfizetés: még nem gond

A cég szerint a "legrázósabb" kérdés azonban az, hogy a hitelfelvevő milyen eséllyel válik nem fizetővé. A Wood által felvázolt fiktív példában egy viszonylag alacsony keresetű magyar devizahiteles szerepel, aki 2008-ban 165 forintos svájcifrank-árfolyamon vett fel ötmillió forint értékben devizaalapú hitelt, húsz évi futamidőre.

A ház esettanulmánya szerint az induláskor a példabeli devizahiteles nettó havi bérének 40 százalékát vitte el a törlesztés az akkori kondíciók mellett. A Wood számítási modellje azt mutatja, hogy az azóta bekövetkezett jelentős forintgyengüléssel együtt is - az immár igen alacsony frankhitel-kamatok miatt - ez 45 százalékra nőtt, vagyis a nem fizetővé válás kockázata nem emelkedett jelentősen. Az elemzés általánosságban is megállapítja, hogy a svájci frankra érvényes kamatok alacsony szintje enyhíti a gyenge forintból eredő negatív hatásokat a devizahitelesekre, és így - jóllehet az nem tagadható, hogy a devizahitelezés a közép-kelet-európai országokban kockázati tényező - a svájci frank erősödésének a bankokra gyakorolt potenciális hatása is viszonylag korlátozott lesz.


Hullámhegyek - a frank-forint árfolyam az elmúlt két évben - forrás: YAHOO Finance

A magyaroknak jobban fájhat

 A térségi devizahitelezési gyakorlatból eredő járulékos banki hitelveszteségekről éppen előző nap tett közzé átfogó előrejelzést Londonban a Moody's Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő az összeállításában - amely Magyarországgal és Lengyelországgal, illetve Oroszországgal, Ukrajnával és Kazahsztánnal foglalkozik - azt írta: becslése szerint Magyarországon a bankrendszer-szintű lakáshitel állomány összértékéhez mérve 1,0 százalékos, a bruttó kinnlevőség portfolió arányában 0,5 százalékos járulékos hitelveszteség köthető a devizaalapú hitelekhez. Lengyelországban e járulékos veszteségarány a cég várakozása szerint 0,9, illetve 0,3 százalék lesz.

Matolcsy után felfelé
Szerdán 17 óra körül fél százalékkal erősödött a forint az euróhoz képest, miután Matolcsy György miniszter konkrétumokat ismertetett a kormány elképzeléseiből. A forint tíz perc leforgása alatt 284,80 forint/euróra erősödött, míg kora délelőtt egy euró 286,38 forintot, kedden későn 287,31 forintot ért.

A FÁK-térség vizsgált államaiban jóval magasabb járulékos hitelveszteség-arányokra számítanak a Moody's szakértői a devizahitelek miatt: a jelentés szerint Oroszországban, Ukrajnában és Kazahsztánban várhatóan a teljes kinnlevőség-állomány 2,4, 4,6, illetve 5,0 százalékának megfelelő hitelveszteség többlet kapcsolható a devizaalapú hitelekhez. A magas devizahitel arányok kialakulásának hátteréről a hitelminősítő azt írta: a térségi bankok gyorsan reagáltak a devizaalapú hitelek iránti keresletre, és a legtöbb esetben a hitelkockázati eljárások nem különböztek a hazai valutában folyósított hitelek esetén szokásos gyakorlattól, a bankok "nem voltak érzékenyek" a devizahitelezéssel járó pótlólagos kockázatokra.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo