Inog a nyugdíjmegszorítás, közeleg a leminősítés?

Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint Románia adóskockázati besorolásainak visszaminősítésére vezethet a román alkotmánybíróság pénteki végzése, amely részlegesen alkotmányellenesnek mondta ki a román parlament által elfogadott takarékossági csomagtervet. Citybeli szakértők ugyanakkor továbbra sem látják veszve az államháztartási kiigazítási programot, mondván: más eszközökkel elérhető a hiánycél teljesítése.

Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) globális felzárkózó piaci kutatási részlegének vezetője pénteki elemzésében kiemelte: a fő probléma a döntés nyomán támadt bizonytalanság. Ugyanis ha a nyugdíjak 15 százalékos csökkentését érvénytelenítő határozat nyomán az egész csomagot vissza kell küldeni a parlamentnek, az további késedelmet okoz, és a román kormány akár újabb bizalmatlansági indítvánnyal is szembesülhet.

Az RBS vezető elemzője szerint immár jelentős az esélye annak, hogy a Moody's Investors Service hitelminősítő - amely a "három nagy" közül egyedüliként tartja befektetésre ajánlott kategóriában a román államadósságot - ezek után követi a Fitch Ratings és a Standard & Poor's példáját, és szintén a befektetési szint alá, spekulatív - "bóvli" - kategóriába sorolja át Romániát. Ha ez megtörténik, Románia lenne az egyetlen EU-tagállam, amelyet mindhárom nagy hitelminősítő spekulatív államadósi besorolással tart nyilván.

Az RBS pénteki elemzése szerint az egyik gyors áthidaló megoldás lehet az adóemelés a ház által a hazai össztermék (GDP) 1 százalékára becsült kiesés pótlására, hogy az államháztartási hiányt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kijelölt szinten lehessen tartani. Nyilvánvalóan azonban az adóemelés sem lenne népszerű, emellett hátráltatná a még mindig recesszióban lévő román gazdaság kilábalását - áll a Royal Bank of Scotland pénteki londoni elemzésében.

Likviditással vannak gondok 

Az RBS kiemeli, hogy Romániának nem közadósság-törlesztési gondjai vannak - az államadósság-ráta a GDP-érték 30 százaléka körül jár, vagyis viszonylag mérsékelt -, hanem költségvetés-likviditási problémái, amelyeket az IMF/EU finanszírozási program folyósításai lennének hivatva fedezni. Ha e folyósítások késnének, az egyértelműen feszes helyzetet okozna a kormány készpénz-pozíciójában - írta befektetőknek kiadott elemzésében az RBS vezető londoni felzárkózó piaci elemzője.

Timothy Ash szerint a költségvetési kiigazító programokat más közép-kelet-európai országokban "meglepően korlátozott mértékű" társadalmi nyugtalanság kísérte, jeleként annak, hogy ezeknek az országoknak a lakói átéltek már ennél sokkal nehezebb időket is, például a kommunizmus bukása utáni recessziók alatt.

Romániában azonban "múltja van" a társadalmi megmozdulásoknak; ezek közé tartozott az 1990-es években a bányászok tüntetése Bukarestben. Éppen emiatt "vegyes" Románia eddigi teljesítménye az IMF-programok feltételeinek teljesítését illetően; több korábbi program kudarcba fulladt - áll az RBS elemzésében. A cég szerint "aligha biztató", hogy most is tüntetések kezdődtek a román elnöki palotánál.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo