Nincs meglepetés: megállt a kamatcsökkentés

A várakozásoknak megfelelően 5,25 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot a monetáris tanács hétfői kamatdöntő ülésén. A forint árfolyamát nem befolyásolta a hír.

Legutóbb az április 26-i ülésen csökkentette 25 bázisponttal  5,25 százalékra az alapkamatot a testület, akkor a tanács öt tagja szavazott negyed százalékpontos csökkentés mellett és ketten 50 bázispontos lazításra voksoltak. A tavaly júliusi 9,50 százalékos szintről a monetáris tanács minden hónapban csökkentett, és áprilisig 4,25 százalékkal mérsékelte az alapkamatot.

Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője szerint a legutóbbi kamat meghatározó ülés óta eltelt időszakban egyértelműen nőtt a bizonytalanság, elsősorban az elmélyülő európai adósságproblémák miatt, de néhány belpolitikai hír is borzolta némileg a kedélyeket: „ide tartozik a költségvetés állapotával kapcsolatos vég nélkülinek tűnő és egyelőre konkrét eredmények nélküli vita, illetve azon nyilatkozatok is, amelyek a jegybank döntéseire való nyomásgyakorlásként is értékelhetők"


2009 tavasza óta a 265-280-as sávban mozog

A szakértő szerint éppen ezért egy ilyen helyzetben a kivárás mindenképpen indokolt lépés, különösen akkor, ha a lazítási ciklusnak amúgy is a vége felé járunk. Várakozásai szerint bár a jelenlegi jegybanki alapkamat emelésének lehetősége semmiképp sincsen terítéken, nehezen képzelhető el az aktuális gazdasági kondíciókat vizsgálva, hogy 5 százalék alá csökkenjen az irányadó ráta.

Egyetértett kollégájával Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfólió menedzsere, aki rámutatott, hogy a recessziós környezet miatt a világban általában alacsonyak a kamatok, azonban ahol a piac megkérdőjelezi az adósságpálya fenntarthatóságát, az utóbbi hatás dominál, és a gyenge növekedés ellenére csak magas kamatszinttel biztosítható a finanszírozás. „Magyarország esetében jó lenne elkerülni, hogy az utóbbi csoportba tartozzon, azonban ez nagyban függ majd az új kormány költségvetési politikájától" - fejtette ki a szakember. Az MNB mostani döntése szerinte nem feltétlenül jelenti azt, hogy véglegesen megszakadt volna a monetáris enyhítés, kedvezőbb külső környezet és biztatóbb hírek a várható magyar fiskális politikával kapcsolatban esetleg újra lehetőséget teremthetnek a vágásra.

Egyhangú döntés
A monetáris tanács meggyőző többséggel döntött az 5,25 százalékos alapkamat tartásáról - jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a hétfői tájékoztatón. A tanács előtt 25 bázispontos kamatcsökkentési és kamattartási javaslat volt.
Az MNB az idei 0,9 után jövőre 3,2, 2012-ben pedig már 3,9 százalékos GDP növekedésre számít legfrissebb inflációs jelentésében. Az infláció az idei 4,9-ről jövőre 3,0, 2012-re pedig 2,9 százalékra csökken. Vizkelety Péter szerint a kitűzött időhorizonton megvan a lehetőség arra, hogy a jegybank inflációs célja teljesüljön.

Alapvetően az eurózóna adósságválsága dönt

„A döntés azt jelenti, hogy a jegybank konzekvensen tartotta magát korábbi fogadalmához, hogy csak akkor kerül sor újabb kamatcsökkentésre, ha az ország kockázati megítélése nem romlik jelentősen" - mutatott rá Kovács Roland, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője. Mivel az eurózóna adósságválsága eszkalálódni látszik és emiatt a befektetők azt árazzák, hogy a törékeny európai gazdasági kilábalás megbicsaklik, a magyar piaci eszközök - több fejlődő piaci eszközzel egyetemben - alulsúlyozásra kerültek a külföldi intézményi befektetők portfoliójában. „Így szinte elkerülhetetlen volt az MNB hétfői döntése" - írta közleményében a szakember.

Az elemző szerint a következő hónapokban is alapvetően az eurózóna adósságválsága határozza meg a magyar jegybanki alapkamat alakulását, ugyanis a befektetők ennek fényében ítélik meg a nem eurózóna tag, de európai államok gazdaságát is. A spanyol, vagy a portugál költségvetési kiigazítások, amelyekhez alkalom adtán más államok is csatlakoznak, nyomottan tartják a kockázatvállalási hajlandóságot - emelte ki Kovács Roland -, azaz csökkentik az európai, így a magyar tőkepiaci eszközök iránti keresletet. Emiatt nem számol újabb magyar kamatcsökkentéssel a következő néhány hónapban.

Nincs mozgásban a forint

A jegybank piaci várakozásoknak megfelelő kamatdöntése nem befolyásolta a forint árfolyamát. Az eurót a kamatdöntés után tíz perccel a bejelentést megelőzővel azonos árfolyamon, 275,20 forinton, a dollárt pedig 223,87 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben.

A forint már 2009 tavasza óta 265-280-as sávban mozog az euróhoz képest. Ez az 5-6%-os ingadozás nem tekinthető túlságosan nagynak, bár Vizkelety Péter megemlítette, hogy az ingadozás intenzitása az utóbbi hetekben megnövekedett. A szakember állítja, hogy mindez elsősorban külső tényezőknek volt betudható, így azok enyhülésével csökkenhet a volatilitás is. Szerinte az, hogy az új kormány első munkanapján a monetáris tanács is ülésezik, ráadásul az alapkamatról is dönt, „igen izgalmas pillanatokat hozhat a devizapiacon, ismervén azt, hogy a jegybank és a kormány viszonya enyhén fogalmazva is hűvös".

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo