A világgazdaság a feltörekvő ázsiai gazdagsági hatalmak, Kína és India vezetésével emelkedik ki a válságból, de Brazília nekilódulása is gyorsítja a globális növekedést - írták a Nemzetközi Valutaalap elemzői. A szervezet szerint a fejlett világban mindenekelőtt az Egyesült Államok és Kanada kilátásai javultak az év eleje óta. Az Európai Unió legerősebb gazdasága, a német viszonylag csekély mértékben, 1,4 százalékkal bővülhet az idén, ugyanakkor ez is felfelé módosított becslés az 1,2 százalékot jósló év eleji előrejelzéshez képest.
A fellendülés az IMF szerint törékeny, azt főként az euróövezetben elmérgesedett államadósság-válság, és az annak hatására a pénzügyi piacokon kialakult feszültség akaszthatja meg. A piaci turbulenciák gyengítik a tartós növekedés beindulásába vetett hitet, ugyanakkor az euróövezeti válság hatása a globális növekedésre egyelőre korlátozott, mert a krízis nem csapott át a feltörekvő országokra - áll a Hongkongban csütörtökön publikált jelentésben.
A növekedés biztos
A JP Morgan szerint a második negyedévben tetőzhetett a világgazdaság növekedési üteme, és a belátható jövőben az eddiginél mérsékeltebb teljesítménynövekedés valószínű. Az egyik vezető londoni befektetési csoport minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból képzett saját beszerzőmenedzser-indexét, a múlt hónapról kiadott szerdai összesítésében közölte: az általa kiszámított összágazati kibocsátási mutató júniusban jelentősen, 1,6 ponttal 55,4-re csökkent. Ez éves szintre átszámolva 3,0 százalékos világgazdasági növekedési ütemnek felel meg - áll az elemzésben.
A Fitch Ratings Londonban e héten kiadott félévzáró globális áttekintésében azt írta: az európai szuverén adósságválság hatásai ellenére javulnak a világgazdaság idei növekedési kilátásai. A legnagyobb európai hitelminősítő az eddigi 2,8 százalékról 3,1 százalékra javította az idei év egészére szóló globális növekedési előrejelzését. A Fitch szerint a világszintű növekedés egyik motorja a négy legnagyobb felzárkózó gazdaság - Brazília, Oroszország, India és Kína (angol rövidítéssel a BRIC-országok) -, amelyek együttes átlagos növekedési ütemét 2010-ben a cég 8,1 százalékosra valószínűsíti a tavalyi 4,4 százalékos GDP-bővülés után.
Egyetértenek kollégáikkal a német, francia és olasz gazdaságkutató intézetek is, melyek szerint az euróövezet elkerüli a kettős mélypontú recessziót az idén. A német ifo, a francia INSEE és az olasz ISAE szerdán ismertetett szokásos negyedéves közös előrejelzése szerint a bruttó hazai termék (GDP) növekedése a második negyedévben csúcson, 0,5 százalékon lesz az euróövezetben, majd 0,3 százalékra lassul a harmadik, és 0,2 százalékra a negyedik negyedévben, negyedéves összevetésben.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közölt adata szerint az euróövezet GDP-je 0,2 százalékkal nőtt az első negyedévben a tavalyi év utolsó három hónapjához képest.