A kormány gazdasági akcióterve nagy részben jó, de vannak benne aknák és hiányosságok és nem látják annak a hatásait - mondta a miniszterelnök által bejelentett intézkedésekre a Jobbik nevében reagáló Vona Gábor. Hozzátette, hogy ezért a Jobbik egy második akciótervet is javasol. Közölte, hogy a jövő felé fordulás mellett mintha lenne egy kis feledni akarás is. Kételyként fogalmazta meg, hogy az elhangzottak mennyire voltak átgondolt gazdasági tervek és mennyire az elmúlt napok "felelőtlen megnyilatkozásai" által létrejött kényszerpálya eredményei. Leszögezte, hogy Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke felelőtlen kijelentéseivel bajba sodorta Magyarországot.
Kitért arra is, hogy itt van a lehetőség az államadósság újragondolására, illetve akár annak újratárgyalására is. Elmondta, hogy az egykulcsos adórendszert nem tudják támogatni, mert azt átgondolatlannak tartják. Hiányolta a multinacionális cégekkel kapcsolatos javaslatokat. Szavai szerint fontos lenne, ha az igazságos közteherviselés a multikra is vonatkozna. Javasolta, hogy a magánnyugdíj-pénztárakat szüntessék meg és azokat vezessék vissza az állami rendszerbe. Hangsúlyozta azt is, hogy szeretnék, ha a szociális rendszerben megjelenne "az aki nem dolgozik, az ne is egyék" elv. Hiányosságként említette, hogy az akcióterv nem beszélt arról, mit kell újragondolni a nemzetközi gazdaságban és az Európai Unióhoz fűződő kapcsolatokban.
MSZP: mégis miből?
A szocialista Mesterházy Attila szerint az Orbán Viktor által ismertetett gazdasági akciótervben számos olyan részlet szerepel, amelyeket a Bajnai-, illetve a Gyurcsány-kormányok is meghoztak intézkedésként, de akkor a Fidesz-KDNP azokat nem támogatta. A frakcióvezető a kormányfő napirend előtti felszólalására válaszolva kijelentette azt is, hogy a kormánypártok másként látják a helyzetet, mint a hazai és külföldi pénzügyi, gazdasági szakemberek. Megjegyezte, miközben arról beszélnek, hogy a költségvetésben olyan hiányok vannak, amelyeket korrigálni kell, eközben a miniszterelnök nem beszélt arról, hogyan akarják tartani a hiányt és csökkenteni az államadósságot, miközben lemondanak bizonyos állami bevételekről.
Mesterházy Attila feltette a kérdést, a kormány hogyan és miből valósítja meg a tervezett lépéseket, mert sok cél hangzott el, de kevés részlet. A társadalmi igazságosság kapcsán közölte, hogy az egykulcsos adórendszer a gazdag családokat segíti. A banki adót jónak nevezte, de megkérdezte, milyen garanciát biztosítanak, hogy azt ne háríthassák át az ügyfelekre a pénzintézetek. A minimálbér megadóztatásáról azt mondta, hogy az nem a rosszabb anyagi helyzetű családok érdekében történik. Egyúttal arra is kíváncsi volt, hogy a családi adó kiknek segít majd.
LMP: populizmus és demagógia
Schiffer András a Lehet Más a Politika frakcióvezetője kedden a parlamentben a kormányfő gazdasági akciótervet ismertető beszéde után azt mondta, neokonzervatív fordulatot hajtottak végre, miközben nem ezt ígérték. Az adócsökkentés populizmusával jöttek elő, a kisebb állam demagógiáját folytatják - fogalmazott az ellenzéki politikus. Szerinte a kormány terve a felső középrétegek egyoldalú kedvezményezéséről szól, a tervezett intézkedések cserben hagyják a szegényeket.
A miniszterelnök részéről elhangzottak alapján Schiffer András úgy értékelte, a Fidesszel a parlamentből kikerült SZDSZ tért vissza a Házba.
Nincs meglepetés: a Fidesz kiállt Orbán mellett
A Fidesz határozottan támogatja a kormányt az első gazdasági akcióterv megvalósításában - mondta Lázár János frakcióvezető kedden az Országgyűlésben. A politikus felhívta a kormányfő figyelmét a felelősség kérdésére: valakik a kialakult helyzetért felelősséggel tartoznak, és a miniszterelnök nem feledkezhet meg az elszámoltatásról. A kormányfő napirend előtti felszólalására reagálva Lázár János közölte: az MSZP átverte Magyarország hitelezőit, az őszödi beszéddel, a hazugságokkal elérte, hogy "Magyarország Európa hazug embere" lett. Orbán Viktor kormányának felelőssége, hogy visszaszerezze Európa bizalmát - szögezte le.
Mi nem játszunk a túlélésre, mi egy erős lábon álló gazdaságot akarunk - jelentette ki Lázár János. Kötelességünk a gazdaság talpra állítása - fűzte hozzá, s közös felelősségvállalásra hívott mindenkit. Azt is mondta, "nem trükközünk, együtt sírunk-nevetünk, (...) de nem egymás kárára".