Mire panaszkodik leginkább a magyar?

A pénzügyi szektorokra 3.235 fogyasztói panasz érkezett az első negyedévben, 18,2 százalékkal több, mint az előző negyedévben, az egy évvel korábbinál azonban csak 3 százalékkal több - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) tájékoztatójából. A legtöbben a bankokra panaszkodtak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A felügyelet honlapján publikált, a PSZÁF első negyedévi panaszkezelési tevékenységét ismertető tájékoztató szerint az előző negyedévhez képest valamennyi szektor esetében emelkedett a panaszok száma, a legjelentősebb mértékben a pénzpiaci (22,1 százalék) és a biztosítási szektor (35,3 százalék) esetében, az utóbbinál éves és negyedéves szinten is nőtt a panaszok száma.

A tőkepiacra érkezett kifogások száma és az összes panaszon belüli részaránya ugyanakkor közel felére mérséklődött, míg a pénztári szektornál az egy évvel korábbihoz viszonyítva 20,5 százalékos csökkenés, az előző negyedévhez képest 15,3 százalékos növekedés érzékelhető.

Összesítés
A felügyelet ügyfélszolgálatát 2010 első negyedévében 10.028 ügyfél kereste meg problémájával, 5 százalékkal több, mint az előző negyedévben. A legtöbben (7.432) telefonon tettek panaszt, míg írásban 1.652, személyesen 944 ügyfél tett bejelentést.

Gyakori gondok a hitelekkel

A pénz- és tőkepiacon a legtöbb panasz (1.513 darab, 72,8 százalék) továbbra is a bankokat illette. A pénzügyi vállalkozásokra a panaszok 17,3 százaléka, míg a takarékszövetkezetekre csak 2,4 százaléka érkezett. Jelentős (117 darab) az egyéb panaszok száma; a felügyelet ezek közé sorolja például az általa nem felügyelt fogyasztói csoportot szervező társaságokkal szembeni bejelentéseket, amelyek a kategória mintegy felét teszik ki.

A 2.078 pénz- és tőkepiaci panasz jelentős része (61,2 százalék) a korábbi negyedévekhez hasonlóan a hitelezéssel volt kapcsolatos, és a legnagyobb számban változatlanul az egyéb ügyviteli hibákat, az elszámolások, megbízások teljesítését, illetve a szolgáltatások minőségét kifogásolták az ügyfelek.

A legnagyobb hitelintézetek ellen benyújtott panaszok száma, amely 2009 negyedik negyedévéhez képest 14,4 százalékkal növekedett, 2009 harmadik negyedévéhez képest ugyanakkor 22,2 százalékkal csökkent. A tíz legtöbb kifogással érintett hitelintézet szolgáltatásaira érkezett a kifogások 55,5 százaléka, részesedésük az összes panaszból azonban jóval kisebb piaci részesedésüknél (80,3 százalék).

A legtöbb bejelentés (368 darab) az OTP Bankra vonatkozott, ezek aránya az összes pénz- és tőkepiaci bejelentésen belül 17,7 százalék, míg a bank piaci részesedése 21,4 százalék. Piaci részesedésénél nagyobb arányban tettek panaszt a Budapest Bankra, a Citibank Fióktelepre és a Magyar Cetelem Bankra, míg a Raiffeisen Bank, az Erste Bank, a CIB Bank, a K&H Bank, az UniCredit Bank és az MKB esetében éppen fordítva.

A gépjármű-biztosításoknál sincs minden rendben

A biztosítási szektort érintő panaszok száma (955 darab) az előző negyedévinél 35,3 százalékkal magasabb. A panaszok háromnegyedét a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb), az élet- és lakásbiztosításokkal kapcsolatos ügyek teszik ki, a panasztípusokat nézve az egyéb ügyviteli hibák, illetve a kárfizetéssel összefüggő beadványok együttesen hozzávetőlegesen ugyanekkora arányt képviselnek.

A panaszok 77,5 százalékát (740 darab) tíz biztosító ellen adták be, amelyek az első negyedévi díjbevétel alapján a piac 77,9 százalékát adják. A legtöbb (196 darab) panaszt az Allianz ellen tették, ezek 20,5 százalékos aránya azonban kisebb a társaság piaci részesedésénél (25,4 százalék). Piaci részesedésénél nagyobb arányban tettek panaszt a Groupama Garanciára, a Genertelre és a Wabardra, míg a Generali-Providencia, az Aegon, az Uniqa, a Magyar Posta Biztosító és Magyar Posta Életbiztosító, az Union és a K&H Biztosító esetében a rájuk tett panaszok aránya kisebb piaci hányaduknál.

Pénztárak: ügyviteli és számlavezetési hibák

A pénztári panaszok legnagyobb hányada (46,1 százalék) a magánnyugdíjpénztárakra vonatkozott, ám a 128 beadvány 11,9 százalékkal alatta marad az előző negyedévinek. Az önkéntes nyugdíjpénztárakra érkezett panaszok száma (56 darab) az előző negyedévhez képest nagymértékben nőtt, ám az egy évvel korábbinak így is csak mintegy 54 százaléka. A kis részarányt (12 darab, 9,4 százalék) képviselő egészségpénztári panaszok száma az egy évvel korábbi szintre emelkedett.

A pénztári szektorban a hozamra panaszt tevők száma és aránya lényegesen csökkent. A szolgáltatással összefüggő panaszok száma és aránya kisebb mértékben, de szintén mérséklődött, ellenben az egyéb ügyviteli hibákkal és a számlavezetéssel összefüggő bejelentéseké növekvő tendenciát mutat.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo