Jobban van, de még törékeny a magyar bankrendszer

Fenntartja a magyar bankrendszerre érvényben lévő negatív kilátását a Moody's Investors Service, tekintettel a továbbra is kedvezőtlen hazai és globális gazdasági viszonyokra, amelyek a bankok működési környezetére és a bankrendszeren belül érvényesülő kockázatokra is hatással vannak - áll a nemzetközi hitelminősítő csütörtökön Londonban kiadott átfogó szektorelemzésében, amely szerint a tervezett bankadónak is negatív hatása lehet a magyar bankok teljesítményére.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cég közölte, hogy az idén nem vár növekedést a magyar gazdaságban. A Moody's a 33 oldalas elemzésben azt írta: jóllehet a magyar bankszektor stabilitása javult a tavalyi első félévi állapothoz képest, a kockázatok közül azonban sok változatlanul jelen van, és a cég ezért a magyar bankrendszert továbbra is a "törékenyebbek" között tartja számon a közép-kelet-európai térségen belül. 

A hitelminősítő közölte: a szektor jó első negyedévi teljesítménye ellenére változatlanul negatívan ítéli meg a magyar banki szféra idei egész évi profitkilátásait. Ezzel összefüggésben a Moody's kiemeli: véleménye szerint a pénzügyi szektorra kiróni tervezett különadó "jelentős negatív hatást gyakorolhat" a bankok idei jövedelmezőségére. A Moody's a bankok tőkeellátottságának szempontjából is a "fő bizonytalansági tényezők" egyikének nevezi a tervezett bankadót.

A cég szerint jóllehet a múlt hónapban bejelentett gazdasági akcióterv igyekszik kerülni a magánszemélyek adóterheinek növekedését, "egyes intézkedések azonban, köztük a bankok különadóztatása" további negatív hatást gyakorolhat az egyébként is lanyha gazdasági növekedésre. A bankszektor alacsony hitelezési hajlandósága máris lassítja a kilábalási folyamatot - áll a Moody's csütörtöki londoni elemzésében.

Növekedés: idén semmi és jövő miatt is aggódhatunk?

A hitelminősítő a magyar bankrendszer makrokörnyezetéről azt írta: megítélése szerint a magyar gazdaság jelenleg "a törékeny stabilizáció állapotában" van. A hazai össztermék tavaly reálértéken 6,3 százalékkal esett, és az idei növekedési kilátások is "sivárak". A kilábalás motorja továbbra is kizárólag a külső kereslet - áll az elemzésben. Mindezek alapján a Moody's az idén zéró, jövőre 2,8 százalékos GDP-növekedést vár Magyarországon.

A cég szerint a magyar gazdaság "gyorsan visszacsúszhat a recesszióba", ha exportpiacain lefullad a kereslet. A ház ugyanakkor kedvező fejleményként értékeli, hogy a magyar hatóságok "figyelmének középpontjába kerültek" a lakossági devizahitelezés kockázatai, és a kormány kezdeményezte a devizaalapú hitelek arányának korlátozását. A Moody's az elemzésben megjegyzi, hogy a magyarországi bankok még a pénzügyi válság idején is folytatták a devizahitelezést.

A cég a kedvező folyamatok között emeli ki azt is, hogy a lakáscélú hitelek piacán a folyósítások összetétele máris fokozatosan tolódik a forinthitelek felé. A Moody's adatai szerint 2010 első negyedében a folyósított új jelzáloghitelek 50 százaléka volt forintkölcsön, jóllehet 2008-ban ez az arány nem érte el a 10 százalékot. 

A hitelminősítő szerint azonban a jelenlegi devizaalapú kinnlevőség-portfólióhoz kötődő kockázatok valószínűleg hosszabb távon fennmaradnak.

Magyarország: egy százalékos bukási arány
A Moody's a múlt hét elején külön átfogó elemzést tett közzé Londonban a kelet-európai térség több országának devizahitelezési gyakorlatáról. Abban az összeállításában - amely Magyarországgal és Lengyelországgal, illetve Oroszországgal, Ukrajnával és Kazahsztánnal foglalkozott - a cég elemzői azt írták: becslésük szerint Magyarországon a bankrendszer-szintű lakáshitel-állomány összértékéhez mérve 1,0 százalékos, a bruttó kinnlevőség-portfólió arányában 0,5 százalékos járulékos hitelveszteség lesz köthető a devizaalapú hitelekhez.
Lengyelországban e járulékos veszteségarány a ház várakozása szerint 0,9, illetve 0,3 százalék lesz. A FÁK-térség vizsgált államaiban jóval magasabb járulékos hitelveszteség-arányokra számítanak a Moody's szakértői a devizahitelek miatt: a jelentés szerint Oroszországban, Ukrajnában és Kazahsztánban várhatóan a teljes kinnlevőség-állomány 2,4, 4,6, illetve 5,0 százalékának megfelelő hitelveszteség-többlet kapcsolható a devizaalapú hitelekhez.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo