klímablog/MTI cikkei
klímablog/MTI cikkei
Zöld energiaforrásokért fizet a háztartásoknak az állam
A brit kormány hétfőn bejelentette "házi" zöld-energia termelést ösztönző intézkedési csomagját. A világon egyedülálló program úgy segíti elő az alacsony széndioxid kibocsátású fűtési technológiák elterjedését, hogy az azokat használó háztartásoknak fizet érte. A cél 2020-ra a megújítható energiaforrások arányának 15 százalékra növelése az EU előírásai szerint.
Nem aprózzák el: kétezer kilométer vasút épül a sivatagban
Közel 5 ezer milliárd forintnak megfelelő értékű vasútfejlesztési projekt indul az Arab-öböl térségében. Az Arab News című lap vasárnapi beszámolója szerint 2017-re több mint 2 ezer kilométer vasút hálózza majd be a régiót, ahol jelenleg túlnyomórészt közúton zajlik az áru- és személyforgalom.
5000 év után elnéptelenedik a Nílus-delta?
Egy nemrég megjelent egyiptomi kormányzati tanulmány szerint 2025-ig több mint félmillió ember kényszerülhet a Nílus-delta elhagyására a tengerszint emelkedése miatt.
Megépülhet a szerencsi szalmatüzelésű hőerőmű
A bíróság úgy ítélte, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség jogszerűen adta ki a Szerencsre tervezett szalmatüzelésű hőerőmű építéséhez szükséges engedélyt. Dacára annak, hogy a világörökségnek nyilvánított borvidék tőszomszédságában fog felépülni a bioerőmű, a projekt zöld utat kapott. A lakosság és a természetvédők tiltakozásaira tesz pontot a döntés.
Elveszíthetjük a Föld "ingyenes" szolgáltatásait
Megkezdődött a biológiai sokféleség éve, nyitórendezvényén a "klímakancellárnak" is nevezett Angela Merkel új ENSZ-szerv felállítását javasolta, mely a biodiverzitás tudományos kutatásával foglalkozna. 2009-ben tovább folytatódott az egyes állatfajok rohamos gyorsaságú kihalása.
Mi marad a koppenhágai vállalásokból?
Január végén eldőlhet, hogy mennyire lesz komoly a decemberi klímacsúcson létrejött nemzetközi megegyezés, azonban egy jogi érvényű megállapodásra még valószínűleg éveket kell várni - mondta Faragó Tibor, a koppenhágai klímacsúcs magyar tárgyalódelegációjának szakmai koordinátora egy rendezvényen szerdán.
Változik az USA: autó nélkül is lehet boldogulni?
A világháború óta első alkalommal érkezett hír arról az Egyesült Államokból, hogy zsugorodik az ország gépjárműparkja. Nem csupán az autótermelés, hiszen az a detroiti autógyárak mélyrepülése miatt közhelyszerű tény, hanem az autók száma csökken Amerikában. Kínában eközben tombol az autóvásárlási láz. Az elektromos autók tömeges elterjedésére azonban még várni kell.
Lövöldözések, fosztogatások a földrengés sújtotta Haitin
Port-au-Prince utcáin egyelőre nincs rend, de a segítség már a világ minden tájáról megindult Haitire; az Egyesült Államok például százmillió dolláros segélycsomagot ajánlott fel. Segítséget küldött Oroszország, Franciaország, Nagy-Britannia és Kína is.
Idén a fehéroroszok miatt zárják el az olajcsapokat?
Oroszország és Fehéroroszország képviselőinek egyelőre nem sikerült megállapodniuk Oroszország jövő évi fehéroroszországi olajexportjának feltételeiben, ezt jelentették csütörtök este orosz hírügynökségek.
Szélerőmű-hálózatot terveznek az Északi-tengerre
Hatezer kilométeres szélerőmű-hálózat létesítésére szövetkeznek az Északi-tenger mentén fekvő uniós tagállamok. A kilenc ország gigantikus beruházása megközelítőleg harminc milliárd euróba kerül és áttörést jelenthet a szélenergia hasznosításában.
Olajcsapok elzárva, aggodalomra semmi ok
Oroszország a hétvégén felfüggesztette olajszállításait a fehérorosz finomítókba, mivel nem sikerült megegyezni a 2010-es olajszállítások árazásáról. A Lengyelországba és Németországba Fehéroroszországon keresztül irányuló olajszállítás zavartalan - közölték olajkereskedők.
Idén nem kell az olajellátásért aggódnunk?
Létrejött az elvi megállapodás Ukrajna és Oroszország között az európai fogyasztóknak szánt orosz nyersolaj jövő évi ukrajnai tranzitjáról, az erről szóló megállapodás szövegét két napon belül aláírják - jelentette be az orosz energiaügyi minisztérium hétfőn este. A minisztérium szóvivője hozzátette: a megállapodás biztosítja az európai fogyasztók hosszú távú és stabil ellátását.
Ha kell, akár támadnak is a környezetvédők
Militáns környezetvédőkkel csaptak össze japán bálnavadászok az Antarktisz körüli Déli-sarki-óceánon. A „csatában" vízágyúkat, illetve vakító lézert használtak.
Ígéretek és fellengzős szavak a klímacsúcsról
Bár Barack Obama amerikai elnök nem tett új klímavédelmi vállalásokat országa nevében, Kína hajlandónak mutatkozik növelni éghajlatvédelmi programjai átláthatóságát. A pénteki események.
Nem hozott áttörő sikert a klímacsúcs
A zárónyilatkozat "tudomásul vételével" érhet véget szombaton a koppenhágai ENSZ-klímakonferencia. A maratoni, csaknem káoszba fulladó plenáris ülésen nem sikerült elérni a zárónyilatkozat elfogadásához szükséges egyhangú döntést.
Klímacsúcs: ehhez már kevés az EU?
Minden jel arra mutat, hogy a világ két legnagyobb üvegházgáz-kibocsátója, Kína és az Egyesült Államok a koppenhágai klímacsúcs kétnapos zárószakaszába készül sűríteni az érdemi tárgyalásokat. Az Európai Unió kísérletei a patthelyzet megtörésére egyelőre sikertelennek bizonyultak.
Óvatos optimizmus a második félidő előtt
Félidején is túljutott a koppenhágai ENSZ klímakonferencia, amelyen egyelőre nem sikerült egyezségre jutni az éghajlatváltozás elleni küzdelem folytatásáról. A miniszterekkel, államtitkárokkal megerősített delegációknak öt napjuk maradt a megállapodásra.
Ha az USA és Kína nem....
Pénteken sem közeledtek az álláspontok a koppenhágai ENSZ klímakonferencián, és a világszervezet éghajlatváltozási ügyekért felelős tisztviselője a tanácskozás ötödik napján már azt szorgalmazta, hogy az új nemzetközi szerződés megkötéséig maradjon érvényben a Kiotói jegyzőkönyv.
Mielőtt elönti őket a tenger...
Az ENSZ-klímacsúcs negyedik napjának fő eseménye a fejlődő országok csoportján belül keletkezett törésvonal volt, amelyet a kis szigetországok szövetsége váltott ki, amikor azt javasolta: maximálják a globális felmelegedés mértékét 1,5 Celsius fokban. Az európai államok megmozdultak: gyűlik az az évi 10 milliárd dollár, amit a fejlődő országok változó éghajlathoz való alkalmazkodását támogatják. Az USA 17 százalékos kibocsátás-csökkentésről szóló vállalását sokan keveslik.
Történelmi felelősség és a tudományos fasizmus
Új világrend van kialakulóban a koppenhágai ENSZ Klímakonferencián, amelynek csak egyik ürügye a klímaváltozás elleni küzdelem - mondta a magyar tárgyakódelegáció szakmai felelőse. Az amerikai republikánusok pedig még le vannak maradva: addig nem akarnak semmifél emegállapodást, amíg a "tudományos fasizmus" véget nem ér.
"Arra kérünk minden politikust.."
Közös vezércikkben szólította fel a klímaváltozás elleni küzdelemre a világ vezetőit 45 ország 56 napilapja hétfőn. A koppenhágai ENSZ klímakonferencia nyitó napjára időzített akciót a londoni The Guardian kezdeményezte, és Európa mellett Ázsiából, Afrikából és az amerikai kontinensről is csatlakoztak hozzá lapok.
Karnyújtásnyira a klímamegállapodás?
"Karnyújtásnyira van a megállapodás a decemberi koppenhágai klímacsúcson" - jelentette ki Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a brit Nemzetközösség trinidadi csúcsértekezletén. Franciaország és Nagy-Britannia javasolta, hogy hozzanak létre egy világalapot, amelyből segítenék a szegény országokat az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében.
"400 euró jár annak, aki elektromos kétkerekűt vesz!"
Az elektromos járművek piacának élénkítésére minden elektromos motor és kerékpár vásárlása után járó 400 eurós prémium bevezetését tervezi a francia kormány.
Az autósoknak nem tetszik a kilométerenkénti adó
A holland közvélemény bizalmatlansággal fogadta a gépjárműadó kilométerdíjjal történő leváltásának tervét. A hollandok jelentős többsége táplál ellenérzést a kormány által pénteken elfogadott radikális közlekedésadóztatási reformmal szemben - írja a "De Telegraaf" vasárnapi száma.
Ötletes: nem az autót kell adóztatni, hanem a kilométereket
A holland kabinet által pénteken este jóváhagyott törvény értelmében megszűnne a személygépkocsik fogyasztói árát megnövelő adó. Ennek fejében viszont az állam meg fogja adóztatni az autóval megtett kilométereket. Illetékesek azt remélik ettől, hogy csökkenni fog a légkör CO2-terhelése, az utakon tapasztalt zsúfoltság, valamint a halálos balesetek száma.
Paks csúcsra jár
Elérte a 108 százalékosos teljesítményt a paksi atomerőmű 3-as blokkja. Ezzel már mind a négy paksi blokk 500 Mw-os teljesítményen üzemel, vagyis a paksi atomerőmű névleges teljesítménye eléri a 2000 MW-ot - közölte Mittler István, a Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatója.
Büntetést fizetünk, mert kevesebb gázt veszünk a Gazpromtól?
Büntetést kell fizetniük az európai vásárlóknak, mert a vállaltnál kevesebb orosz földgázt vesznek az idén - közölte az orosz Gazprom vezető tisztségviselője hétfőn. Ukrajnában eközben már kiszámították, hogy a büntetés csaknem kétszerese lehet a tényleges vásárlás után kifizetett összegnél.
Újabb gázvitától tart az EU
Ne az európai polgárok szenvedjék meg, ha újabb orosz-ukrán konfliktus keletkezik a gázszállítások kiegyenlítése körül - reagált a hétvégén az EU ügyeletes szóvivője Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök kijelentésére, miszerint ismét problémák jelentkeznek az ügyben.
Most az olaj nem jön Ukrajnából
Műszaki problémák miatt leállt a szállítás a Magyarországot is ellátó Barátság kőolajvezetéken - jelentette szerdán a Ria Novosti orosz hírügynökség. A Mol szerint a szállítási kimaradás nincs hatással a finomításra, a társaság készletei több napra elegendők.
El se hisszük: októbertől olcsóbb a gáz
A földgáz fogyasztói ára október elsejétől átlagosan 10 százalékkal csökken, az áramé azonban nem mérséklődik. Az árcsökkentést az tette lehetővé, hogy mérséklődött a gáz ára, illetve, hogy a korábban az indokoltnál alacsonyabb közüzemi ár miatt felhalmozódott "tartozás" a július elsejétől érvényes köbméterenként 17 forintról októberben 3,2 forintra csökken.
Európa milliárdokkal támogatná a fejlődők küzdelmeit
Azt javasolja az Európai Bizottság, hogy az unió évente 15 milliárd euróval támogassa a fejlődő országok küzdelmét az éghajlatváltozás ellen - derül ki brüsszeli médiajelentésekből.
Kivonják a hagyományos izzókat: felkészültünk-e?
Jelentősen csökkenti az európai háztartások energiafelhasználását, így közvetve károsanyag kibocsátását is a hagyományos izzók forgalomba hozatalát fokozatosan megtiltó európai uniós rendelet. Az MTI által megkérdezett kereskedők többsége felkészült a váltásra. A jogszabályok változása érinti a magyarországi fényforrásgyártást is, de még nem tudni, hogy miként. A GE Hungary Zrt.-nél működő szakszervezetek a vállalat teljes magyarországi fényforrásgyártásának beszüntetésétől félnek.
A válság miatt nem kell a bio
Tavaly még minden korábbinál nagyobb, összesen hatmilliárd euró árbevételt értek el az élelmiszer-termelői szektor 5 százalékát képviselő biotermelők. A fejlődés üteme azonban már 2008-ban lassult, az éves szintű 10 százalékos bővülés elmaradt a korábbi években megszokottól.
Uniós hadüzenet a pazarlásnak
Az Európai Unió hadat üzent a túl sok áramot fogyasztó elektromos készülékeknek: ezek forgalmazását a következő években fokozatosan szigorítják, illetve megszüntetik.
Mától nem kell aggódni a hulladéklerakók miatt
A lakossági hulladékot csütörtöktől kizárólag a környezetvédelmi előírásoknak megfelelő hulladéklerakókban lehet elhelyezni, míg az emberi egészségre és a környezetre is ártalmas szeméttelepeket be kell zárni az Európai Unió szemétgazdálkodási irányelveivel összhangban.
Obama sem hozta meg az igazi áttörést?
Minden korábbinál határozottabban elkötelezte magát az éghajlatváltozás elleni küzdelem mellett a hét legfejlettebb ipari hatalom és Oroszország alkotta G8-as csoport. Szerdán kezdődött csúcstalálkozójuk első napját záró közös nyilatkozatuk szerint nem emelkedhet világszerte 2 Celsius foknál nagyobb mértékben a középhőmérséklet a 2020-ig tartó időszakban, a szén-dioxid-kibocsátást pedig 50 százalékkal csökkenteni kell 2050-ig. Ez sem elég?
Egyre közelebb a katasztrófa
Hirtelen és elkerülhetetlen éghajlati változások egyre növekvő kockázatával kell szembenéznie a világnak a vártnál gyorsabb globális felmelegedés miatt - figyelmeztetett egy nemzetközi tudóscsoport csütörtökön nyilvánosságra hozott tanulmánya.
Másfél millió új munkahely a megújuló energiaiparban
Akár összesen 1,4 millió új állást teremthet az EU-ban az az uniós célkitűzés, hogy 2020-ra az energiatermelésben a megújuló energiaforrások felhasználásának részaránya érje el a 20 százalékot. Ezt azt is jelenti, hogy a zöld energiákkal foglalkozók létszáma 2005-höz képest megkétszereződik és elérheti a 2,8 millió főt.
Mindenki áremelkedésért imádkozik
Hordónként legkevesebb 70-75 dolláros olajárra lenne szükség, különben az olajtermelő beruházások vészesen el fognak maradni, és emiatt két-három éven belül olyan csúcsokra emelkedhet a kőolaj szabadpiaci ára, amelyek mögött eltörpülnek a tavaly nyári, majdnem 150 dolláros árrekordok, ezt hangoztatták hétfőn az olajtermelő országok és az olajtárságok képviselői egyaránt, a Nyolcak (G8) és más érintettek energiaügyi értekezletén Rómában.
Kína is előremenekül: milliárdok zöld energiára
Kína újabb, 440 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot készít elő, ami ezúttal a megújuló energiaforrások felhasználását másfél százélékról hatra növelné az energiafelhasználásban.
Kemény korlátozások jönnek az üzemanyag-fogyasztásban
Szigorú üzemanyag-fogyasztási, egyben első ízben károsanyag-kibocsátási normákat jelölt ki az új amerikai autókra Barack Obama elnök. A Fehér Ház előirányzata szerint a személygépkocsik - autók és teherautók - átlagos fogyasztását 35,5 mérföld/gallon (6,7 liter/100 kilométer) értékre kell leszorítani 2016-ig.
Nem olvad az Antarktisz annyira
Az egyik legnagyobb jégmező elolvadása feltehetően nem fogja olyan mértékben megemelni az óceánok szintjét, mint azt korábban vélték. A kutatók most 5-6 méter helyett 3,3 méterre teszik a nyugat-antarktiszi jégmező megsemmisüléséből eredő tengerszint-növekedést.
Iraki gáz mentené meg a Nabuccot
A Mol, az osztrák OMV és két egyesült arab emírségekbeli cég bejelentette vasárnap: konzorciumot hoztak létre abból a célból, hogy az iraki Kurdisztán lelőhelyein kitermelt földgázzal töltsék meg a Nabucco gázvezetéket.
Rosszul járunk a távhő áfacsökkentésével?
Nem ösztönöz hatékonyságra, és ezért is indokolatlan a távhőszolgáltatás kedvezményes áfa-kulcsának bevezetése, amivel újabb 10 milliárd forint támogatást kapnak a szolgáltatást igénybe vevők - olvasható a Force Motrice Zrt. tanácsadó cég hétfőn közzétett tanulmányában.
Van jó hírük is: olcsóbb lesz a gáz
A forint erősödése és a gáz árának csökkenése miatt várható a földgáz végfelhasználói árának csökkenése Magyarországon, a kérdés csak az, hogy mikor - válaszolta újságírók kérdéseire Horváth J. Ferenc, a Magyar Energia Hivatal elnöke szerdán Budapesten,egy sajtótájékoztatót követően.
Egy ajánlat érkezett a radióaktív tároló építésére
Csupán egyetlen jelentkező adta be pályázatát a bátaapáti Nemzeti Radioaktív Hulladéktároló felszín alatti tárolóterének kiépítésére meghirdetett nemzetközi tenderre, ezért a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. (RHK) érvényesnek, de eredménytelennek nyilvánította a kiírást - írja szombati számában a Népszava.
Sarko mer nagyot álmodni
A nemzetközi metropoliszokkal rivalizáló világvárossá kívánja átalakítani a francia fővárost és elővárosait az államfő. A "Nagy Párizs" projektjeiről szóló ambiciózus építészeti kiállítás megnyitóján Nicolas Sarkozy szerdán 35 milliárd eurós fejlesztést jelentett be a főváros tömegközlekedésben.
Az oroszok fenyítik a türkméneket?
Oroszország újabb gázháborúba kezdhet, ezúttal a délkeleti fronton, Türkmenisztánnal: a kereslet csökkenése miatt a Gazprom befagyaszthatja gázvásárlásait, de Türkmenisztánnak egyelőre nincs más vevője a gázra - írta pénteken a Kommerszant című orosz gazdasági lap a türkmenisztáni vezetékrobbanással kapcsolatban, amelynek okozásával Türkmenisztán a Gazpromot vádolta.