A parlament hétfőn szavaz a többek között a kedvezményes áfa-kulcsokról is, amiben minden bizonnyal a távhőszolgáltatás a 18 százalékos körbe kerül. A tanulmány megjegyzi, hogy a hivatalos indoklás szerint a kedvezményes áfa-kulcs bevezetése a távhőszolgáltatás versenyképességét szolgálja a többi fűtési módhoz képest.
A Force Motrice tanulmánya ezt megkérdőjelezi: az adócsökkentés révén az alternatív fűtési módokhoz képest hét százalékkal olcsóbbá váló szolgáltatás nem javítja a hatékonyságot. A földgáz beszerzési ára az év második felétől várhatóan csökken, és mivel a távhőtermelés 80 százalékban földgáztüzelésen alapszik, a gáz árának csökkenése lehetővé teszi, hogy a távfűtéses lakásokban a fizetendő díj akár kétszámjegyű arányban csökkenjen.
100 milliárddal támogatva
A lakások mintegy 16 százalékában van távhőszolgáltatás, és ezt a rendszert eddig is - közvetve és közvetlenül - évente mintegy 90-95 milliárd forinttal támogatták az adófizetők és a villamos energia felhasználók. Ebből közel 50 milliárd forinttal részesednek azok az erőművek, amelyek együttesen állítanak elő távhőt és áramot, és ezért kapcsolt energiatermelés címén az áram erőművi árában kapnak támogatást. Ezt a végfelhasználók az áram fogyasztói árában fizetik meg. Az elemzés a Magyar Energia Hivatal adataira hivatkozik.
További 30 milliárd forint a energiatermelők különadójából, az úgynevezett Robin Hood adóból származik. A különböző energiahatékonysági- és takarékossági programok: a Környezetvédelmi és Energia Operatív Program, a Panel Program, az ÖKO Program, a Nemzeti Energiahatékonysági Program és a helyi önkormányzatok távhő korszerűsítést szolgáló programjai még további 15-20 milliárd forint támogatást jelentenek. A tanulmány szerint a tervezett áfa-csökkentés nem ösztönöz a hatékonyságra, sokkal inkább a jelenlegi alacsony hatékonyságú távhőrendszer fenntartását szolgálja, és mint ilyen sem közgazdasági, sem energiapolitikai érvekkel nem támasztható alá.