El se hisszük: októbertől olcsóbb a gáz

A földgáz fogyasztói ára október elsejétől átlagosan 10 százalékkal csökken, az áramé azonban nem mérséklődik. Az árcsökkentést az tette lehetővé, hogy mérséklődött a gáz ára, illetve, hogy a korábban az indokoltnál alacsonyabb  közüzemi ár miatt felhalmozódott "tartozás" a július elsejétől érvényes köbméterenként 17 forintról októberben 3,2 forintra csökken.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Matos Zoltán, a Magyar Energiai Hivatal (MEH) elnöke kedden Budapesten szakmai konferencián elmondta: október elsejétől országos átlagban közel 10 százalékkal csökken a lakosságot és a kisfogyasztókat ellátó egyetemes szolgáltatói körben a földgáz végfelhasználói ára. Az árcsökkentést az tette lehetővé, hogy mérséklődött a gáznak, mint terméknek az ára, illetve, hogy a korábban az indokoltnál alacsonyabb  közüzemi ár miatt felhalmozódott "tartozás" a július elsejétől érvényes köbméterenként 17 forintról októberben 3,2 forintra csökken.

Januártól kisebb áremelés várható, de ez még több tényezőtől függ. A gáz, mint terméknek az ára enyhén emelkedik, de a végfelhasználói árat befolyásolja a devizaárfolyam változása, valamint az is, hogy 2010-től a rendszerhasználatban új árszabályozási ciklus kezdődik. Matos Zoltán azt is elmondta, hogy a lakosságot, a kisfogyasztókat és a közintézményeket ellátó, úgynevezett egyetemes szolgáltatói körben az áram ára közelít a szabadpiaci árakhoz, de még mindig elmarad attól. Akkor csökkenhet az áram ára, ha mérséklődik a hőt és áramot kapcsoltan termelők támogatása, amelyet a fogyasztó fizet meg. A támogatás csökkentése legkorábban 2011-től történhet meg, de figyelembe kell venni a - szintén az árban támogatott - megújuló energia arányának emelési kötelezettségét, ami az árcsökkentés ellen hathat.

Júliustól liberalizált

A gázszolgáltatók beadták az ár változtatására irányuló kérelmüket, amelyet a hivatal megvizsgált és ennek eredményeként az egyetemes szolgáltatóknak legkésőbb szeptember 25-ig meg kell hirdetniük az új árat - tette hozzá Matos Zoltán. Ez év július elsejével teljes egészében liberalizált lett a magyar földgázpiac. Az eddig közüzemi szolgáltatás, amelyben az árat a hatóság szabta meg 2009. július elsejével megszűnt, de utódja: a lakosságot, a kisfogyasztókat és a távhő-termelőket ellátó egyetemes szolgáltató ára a továbbiakban maximált lesz, azt a hatóság ellenőrzi.

Az egyetemes szolgáltatónak negyedévente van lehetősége az árat változtatni, az új árat a hatályba lépése előtt öt nappal két országos napilapban és a honlapján is közzé kell tennie. Ebben a körben a 2009. júliustól érvényes induló árat az energiaügyekért felelős miniszter rendeletben hirdette ki. Az ár országosan eltérően, lényegében csak az áfaváltozás mértékével emelkedett július elsejétől. Az egyetemes szolgáltatók ehhez az induló árhoz képest tervezett árváltoztatásukat minden negyedév előtt 25 nappal kezdeményezhetik. Az árképzést az energiaügyekért felelős miniszter rendeletben szabályozza.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo