A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) környezet- és klímapolitikai szakállamtitkára, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért Közhasznú Egyesület által szervezett üzleti reggelin kiemelte: a klímacsúcson részt vevő államoknak idén január 31-ig kell bejelenteniük tényleges vállalásaikat a káros anyag kibocsátás csökkentésére és annak finanszírozására vonatkozóan.
Úgy vélte, a rengeteg politikai és gazdasági ellentét miatt még évekig is eltarthat, mire a világ államai megegyeznek egy egységes egyezmény létrehozásáról a klímaváltozás mérséklése érdekében. Faragó Tibor rámutatott: a koppenhágai klímacsúcs komoly eredményének számít az államok azon megegyezése, hogy nem emelkedhet a Föld átlaghőmérséklete 2 Celsius foknál nagyobb mértékben az ipari forradalom idején mérthez képest.
150 év alatt 0,8 Celsiussal nőtt a légkör hőmérséklete
Ennek ellenére számos tengerparti ország 1,5 Celsius fokos maximális növekedést szeretett volna elérni, ehhez azonban rendkívül nagy kibocsátás-csökkentésre volna szükség globális szinten. Az államtitkár hozzátette: a százötven évvel ezelőtti hőmérséklethez képest jelenleg 0,7-0,8 Celsius fokkal magasabb a Föld átlaghőmérséklete.
A "Koppenhága után - tanulságok és várható trendek, vállalati klímastratégiák" címet viselő rendezvényen Takács János, az Electrolux Lehel Kft. vezérigazgatója bemutatta azt is, hogyan járulhatnak hozzá termékeikkel a vállalatok a klímaváltozás lassításához. Takács János szerint kormányzati ösztönzőkkel a vásárlókat érdekeltebbé kellene tenni az energiatakarékosabb háztartási gépek vásárlásában, ezáltal a vállalatok is arra törekednének, hogy egyre zöldebb termékeket dobjanak piacra. Takács elmondása szerint az Európai Unióban jelenleg 188 millió háztartási gép van, melyek korszerűre cserélésével évente 20 millió tonna káros anyag kibocsátás-csökkenést lehetne elérni, ami az unió kiotói céljainak 6 százalékát teszi ki. Arról azonban nem beszélt, hogy a lecserélt gépekkel mi történik, részt vesz-e a vállalat a hulladék-kezelésben?