Info & tech cikkek
Betilthatják Kínában a P2P hitelezést
A P2P kölcsönzés betiltását fontolgatja a kínai kormány, miután fintech cégek több százer embert károsítottak meg. A befektetők a Questor-botrányhoz hasonló pánikszerű rohamban próbálták kivenni a pénzüket, Pekingben a pénzüket követelő tüntetőket oszlattak.
Leginkább tévézésre használunk okos megoldásokat
Az otthonunk működtetését szolgáló legkorszerűbb megoldások még nem terjedtek el széles körben Magyarországon – derül ki a Fundamenta okosotthonokat vizsgáló országos reprezentatív kutatásából.
Lehet, hogy totálkáros, de az adatok még így is menthetők
Mobilok javításával foglalkozó szakembert kérdezett a Der Spiegel arról, mi a teendő, ha „szokásos” nyári baleset történik kedves mobilunkkal: a homokba esik, netán egyenesen a tenger vízébe pottyan?...
Erre figyeljen, ha meg akarja védeni cégét
Egyre több a közintézményeket, vállalatokat érintő kiberfenyegetés, amely veszélybe sodorja működésüket és sikerességüket. A QUADRON Kibervédelmi Kft. szakértője összeszedte a 10 leggyakoribb kiberveszélyt, amellyel a cégeknek, intézményeknek nap mint nap szembe kell nézniük, valamint gyakorlati tanácsokat is ad azok elkerülésére.
Kriptovaluta-szak is indul egy főiskolán
Egy kínai milliárdos 300 millió dollárból épít az USA-ban egy kriptovalutákhoz kapcsolódó technológiákkal foglalkozó innovációs hubot, és mellé egyetemi képzést is indít, írja a Bitport.
Nemcsak cenzúrázott keresővel készülhet Kínába a Google
Egyre látványosabbnak tűnik a Google visszatérése Kínába, írja a Bitport a Bloomberg alapján. Nemcsak cenzúrázott kereső, de felhőalapú szolgáltatás indítására is készülhet az amerikai cég, akik továbbra sem kommentálják az értesüléseket.
Ipari cégeket támadnak adathalász emailekkel
Mintegy 400 vállalat ellen indult adathalász támadás, többségében Oroszországban, írja a Kapsersky Lab. Alkalmazottak email-címére küldtek üzleti titkok megszerzésére alkalmas emaileket.
Cenzúrázott keresővel térhet vissza Kínába a Google
A Google azt tervezi, újraindítja a szolgáltatását Kínában, írja az Intercept. A kereső kínai nyelvű változatában le lesznek tiltva a Kommunista Pártnak nem tetsző oldalak és olyan keresőkifejezések, mint a „emberi jogok”, „demokrácia” vagy „békés tiltakozás”.
12 percig bírják ki mobilozás nélkül a britek
Szinte tíz percet sem bírnak ki a britek a mobiltelefonjuk nélkül, átlag 12 percenként "ránéznek" készülékükre csütörtökön ismertetett adatok szerint.
A robotporszívó is bármit kifigyelhet
A Gartner előrejelzései szerint pár éven belül 50 milliárd eszköz lesz hálózatba kapcsolva. Az ezeken az eszközökön alapuló Internet of Things (IoT), azaz a dolgok internete már jelenleg is komoly kihívást jelent a biztonsági szakembereknek, ráadásul az egyre elterjedtebb otthoni okoseszközök felhasználói sincsenek biztonságban.
Mégsem gyárt önvezető teherautókat az Uber
Mégsem folytatja az önvezető teherautók fejlesztését az Uber, mostantól kizárólag személyautókat gyártanának önvezető technológiával, írja a CNBC.
Online vásárolunk, de még készpénzben fizetünk
Az okostelefonok és állandó online jelenlét következtében 2017-ben az e-kiskereskedelem közel hatszor nagyobb forgalomnövekedést ért el, mint a hagyományos kiskereskedelem. Habár a vevők részéről még mindig a készpénz a legnépszerűbb fizetőeszköz, egyre inkább nő az online fizetés iránti igény, amire a kkv-szektornak is reagálnia kell - jelzi a K&H.
Kínában már működik az automatizált házhoz szállítás
Miközben nemrég több cég is engedélyt kapott Kínában arra, hogy drónokkal végezzenek kiszállítást, az utakon megjelentek az automatikusan közlekedő házhozszállító járművek.
Magyar csapat a Microsoft startupversenyének döntőjében
Az élményszerű oktatásban áttörést ígérő alkalmazással jutott be egy magyar fiatalokból álló csapat a világ egyik legrangosabb fejlesztői versenye, a Microsoft Imagine Cup döntőjébe.
„Kínai stílusú” arcfelismerő rendszert tesztelnek Londonban
Jogvédők által erősen vitatott arcfelismerő rendszert tesztel Londonban és más brit városokban a rendőrség. A "kínai stílusúként" emlegetett technológia a bírálatok szerint pontatlan, alkalmazása pedig sértheti az emberi jogokat.
Zenét már leginkább a Youtube-on hallgatnak a fiatalok
A 19-29 éves fiatalok 83 százalékkal használja naponta a Facebookot, saját tévéje viszont alig van a 25 év alatti korosztálynak a K&H ifjúsági indexe szerint.
Ipar 4.0: tanuljunk mintagyáraktól
Ingyen, a digitális transzformációt már végrehajtott gyárak segítségével készítik fel a 4.0-s ipari megoldások bevezetésére a kkv-kat az Ipar 4.0 Mintagyárak programban. Az IFKA és az IVSZ közös projektjének célja, hogy a magyar beszállítók megfeleljenek a multinacionális megrendelők egyre növekvő igényeinek.
A jó rendszergazda még nem pótolható gépekkel
Lefagyott gép, elfelejtett jelszó, leállt nyomtatás, vírustámadás, nem megérkező e-mailek, – mind mind olyan problémák, melyek esetén azonnal hívjuk a rendszergazdákat. Magasan képzett informatikusok, akik a háttérből, sokszor láthatatlanul és ismeretlenül segítik a munkánkat.
Ez a pálya igazán vonzó, még sincs elég szakember
Az Egyesült Államok és Kína továbbra is élen jár a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásában, azonban Japán, Izrael és az Egyesült Királyság kezdi beérni a két nagyhatalmat – derül ki az EY felmérésből, amelynek során a terület 126 vezető szakértőjét kérdezték meg. A robotika továbbfejlesztésének legnagyobb akadálya a szakemberek hiánya.
Lecserélheti az Androidot a Google
Bár abszolút piacvezető, mégis teljesen lecserélheti az Androidot a Google. A mobil-oprendszer nem felel meg a jövő biztonsági kihívásainak, öt év múlva a Fuchsia lehet a Google új zászlóshajója.
Digitális analfabéták a magyar cégek
A magyar kis- és középvállalkozások (kkv) fele szerint nem fontos a digitalizáció, 72 százalék nem hajtott végre informatikai fejlesztést az elmúlt két évben - összegzi a T-Systems Magyarország reprezentatív kkv-kutatása.
Hónapokig nem vesszük észre, hogy feltörtek
Tavaly átlagosan 3,62 millió dollárnyi kárt okoztak a kibertámadások, ráadásul az érintettek általában 99 nap elteltével veszik csak észre, hogy feltörték a rendszerüket.
Feldarabolni a Facebookot?
A Facebook veszélyes monopóliummá vált, ezért a céget fel kellene darabolni – érvelnek a közelmúltban kampányt indító civil szervezetek. A Freedom from Facebook-kampány bírálja a közösségi háló adatkezelési politikáját és azt, hogy teret engednek a megtévesztő tartalmaknak, azonban kevés látszik arra, hogy az amerikai trösztellenes törvényt alkalmazzák Mark Zuckerberg cégével szemben.
A mezőgazdaságban is elindulhat a digitalizáció
A magyar agrárvállalkozók kétharmada támogatások nélkül is fejlesztette gazdaságát, a modernizációra koncentrálhatnak a mezőgazdasági vállalkozók – derül ki a Budapest Bank Agrár Gazdasági Indexéből.
Privát Facebook-csoportokból is lehetett adatot bányászni
Zárt csoportokból is lehetett személyes adatokat bányászni a Facebookon, erre a célra még egy külön Chrome-kiegészítő is készült. Június végén megszüntették ezt a lehetőséget, miután titkos csoportok tagjainak egészségi állapotáról szóló adatok is kikerültek.
A robotok nem helyettünk, hanem mellettünk fognak dolgozni
Egy felsővezetőkre kiterjedő globális vizsgálat megcáfolni látszik azt a közvélekedést, miszerint a mesterséges intelligencia térnyerése miatt széleskörű elbocsátások várhatók. Az automatizáció kiegészíti majd az emberi munkaerőt. Gép és ember együtt dolgozik majd: óriási biznisz lesz a munkaerő mesterséges intelligenciával kapcsolatos továbbképzése.
Hogyan egyeztethető össze a magánszféra a céges előírásokkal
Ma már teljesen természetes, hogy okostelefonokat és tableteket használunk a mindennapi munka során. Ezeknek az eszközöknek a megfelelő felügyelete azonban még mindig számos vállalatnál okoz kihívásokat.
Már megint robbanás jön a technológiákban
Melyek lesznek a következő évtizedek felforgató technológiái? Egy új tanulmány szerint ilyen lesz például a négydimenziós nyomtatás, a kvantum-számítástechnika, a neuromorf rendszerek, az agy/számítógép interfész, és melyek legalább olyan forradalmi változást idézhetnek elő, mint napjainkban az IoT (dolgok internete) vagy a mesterséges intelligencia.
Wi-Fi: ne omoljon össze, oké?
A Wi-Fi technológiája még harminc éves sincs, de mégsem tudunk meglenni nélküle. Habár a hétköznapokban talán észre sem vesszük, csak akkor, ha nem működik. Szakértőnk szerint már a kialakításnál ügyelni kellene a stabil, hosszútávú Wi-Fi működésének feltételeire.
Az európaiak kétharmada kiberstressztől szenved
A Kaspersky Lab tanulmánya azt találta, hogy az adatlopásokról szóló híradások és több online fiók párhuzamos kezelésének nyomása fokozza a stresszt Európa népességében.
16 hetes képzés után 460 ezres fizetés
Magyarországon is egyre népszerűbbek a néhány hónapos, intenzív szoftverfejlesztő tanfolyamok, az úgynevezett coding bootcampek, a PROGmasters ezekből mutat be példákat.
A kisebb cégek is rájöttek, miért fontos a digitalizáció
A negyedik ipari forradalom Magyarországot is elérte. Az automatizálás, a hajtástechnika és a megújuló energia területén elérhető ipari megoldások iránti érdeklődés több mint másfélszeresére nőtt hazánkban a tavalyi év azonos időszakához képest – derült ki a Táblázat.hu, Magyarország legnagyobb b2b online piacterének legfrissebb felméréséből.
Jól szerepeltek a smart rendszerek a repülőtéri gyakorlaton
Terminálkiürítési gyakorlatot tartottak hétfőn Budapesten, a Liszt Ferenc-repülőtéren – közölte a rendőrség a honlapján. Az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálatának közleménye szerint a közvetlen uniós finanszírozású programban ezerkétszáz önkéntes vett részt.
Minden harmincadik e-mail adathalászat
Egyre több az adathalász vagy megtévesztő e-mail. Érdemes vigyázni az olcsó repülőjegyeket, nyereményjátékokat kínáló e-mailekkel és a gyanús webshopokkal.
Veszélyesen interneteznek a fiatalok
Nem tudatosan és nem kellő biztonsággal használják a kamaszok a rendelkezésükre álló technológiai eszközöket - derül ki 21. Századi Oktatásért Alapítvány felméréséből, amelyben 25 innovatív iskolában mérték fel a 13-18 éves tanulók digitális kompetenciáit.
Önjáró koffer szállítja házhoz az élelmiszert
Ősztől az amerikai Korger élelmiszerlánc önjáró járművekkel szállítja házhoz a friss élelmiszert. Az Amazon és a Walmart is hasonló rendszert fejleszt, bár ők inkább drónokban gondolkodnak.
Elektromos gyorstöltő is lesz a BP-kutakon
A BP megvásárolja az Egyesült Királyság legnagyobb elektromos autó töltőket gyártó cégét, a Chargemastert. A következő egy évben a BP 1200 benzinkútját elektromos autó gyorstöltőkkel is felszerelik, írja a Reuters.
Megállta a helyét a vitában a mesterséges intelligencia
Az IBM San Francisco-i belvárosi épületében sajátos vitát rendeztek: az elektronikai óriás mesterséges intelligencia szoftvere, a Debater vitázott egy, sok nyilvános vitában győztes egyetemi hallgatóval – és a gép megállta a helyét.
Nagyon optimisták a vállalkozók a mesterséges intelligencia kapcsán
Az IMF prognózisát is meghaladó árbevétel-emelkedésre számítanak a középvállalatok vezetői – derül ki az EY felméréséből (EY Growth Barometer), aminek keretében 21 országból 2766 felsővezetőt kérdeztek meg. A válaszadók az intelligens automatizálást és a gépi tanulást tartják a fellendülés hajtóerejének.
Lehet, hogy az ön gépéről bányászik valaki bitcoint
A kártékony kriptovaluta-bányász szoftverek az elmúlt egy év alatt 2,7 millió felhasználót támadtak meg, amely majdnem a másfélszerese az előző évhez képest (1,9 millió). Az elmúlt 2 év statisztikái azt mutatják, hogy a bányászok egyre nagyobb figyelmet fordítanak a fejlődő országok piacára, és támadják ezeknek a régióknak a felhasználóit, hogy növeljék bevételeiket – állapította meg a Kaspersky Lab.
Optimisták az autóipari beszállítók, de piacvesztéssel kell számolniuk
A PwC magyarországi autóipari beszállító felmérése árbevétel és foglalkoztatotti létszám tekintetében egyaránt bővülést prognosztizál 2018-ra. A növekedésnek az egyre nagyobb kihívást jelentő munkaerőhiány szabhat csak gátat – a vállalatok harmadánál már előfordult, hogy munkaerőhiány miatt nem tudtak a megrendelők rendelkezésére állni.
Hálószoba vagy iroda legyen az önvezető autó?
Az autósok elsősorban alvással és szórakozással töltenék az időt az önvezető autókban, ám ha hivatalos útra mennének, akkor inkább dolgoznának az autóvezetés helyett. Erre jutott 5 országban végzett felmérésével a stuttgarti központú Horváth & Partners csoport.
Felkészületlenül éri a magyar cégeket a negyedik ipari forradalom
A vállalatoknak meghatározó szerepük lesz abban, hogy a negyedik ipari forradalom hogyan formálja át a társadalmat, ugyanakkor a felsővezetők közül kevesen vannak meggyőződve arról, hogy saját cégük teljesen felkészült arra, hogy éljen az Ipar 4.0 kínálta lehetőségekkel – többek között ez derül ki a Deloitte Insights kutatásából.
500 milliárd felett az e-kereskedelem forgalma
Több mint negyedével bővült 2017-ben a hazai webáruházak forgalma. Az 500 milliárdos határ ezzel megdőlt, s fél évtizeden belül elérhetőnek ígérkezik ennek a duplája is.
A biometrikus azonosításé lehet a jövő
Gyorsan nő a bolti mobilfizetések száma Magyarországon a Mastercard legfrissebb adatai szerint. Az egy évvel korábbi adatokhoz képest idén május végéig a magyar kártyabirtokosok jóval több alkalommal használtak mobiltelefont egyérintéses fizetésre – az új belépőknek köszönhetően a növekedés 2018 elején huszonhatszoros volt.
Azért még nem elég megnyomni a start gombot
Világszerte összesen 370 Mrd dollár körüli pénzek mozgatásáról döntenek már mesterséges intelligenciával (AI) működő robotok. 2020-ra háromszorosára nő majd ez az összeg, bár emberi beavatkozás nélkül továbbra sem lehet sikeresen dönteni arról, hol és hogyan fektessük be a pénzt.
7 hiba, ami miatt nem tudsz regisztrálni az Online Számla-rendszerbe
Nem ördöngösség a regisztráció a NAV élesített Online Számla-rendszerében, nem kell megijedni a kötelezettségtől. Felesleges lépésről lépésre útmutatók böngészésével kezdeni a regisztrációt, csak ennél a 7 fontos lépésnél kell figyelni az aknákat – hívja fel a figyelmet a NAVXML.hu – Online Számla Tudásbázis írása.
Hogyan hűtsük szervereinket a kánikulában
Egy hirtelen jött forró nap akár a teljes céges IT-rendszert romba döntheti. A meleg a gépek ellensége, ezért ajánlott az irodai szerverek megfelelő hűtéséről mielőbb gondoskodni, ellenkező esetben akár súlyos meghibásodással, adatvesztéssel is számolni kell.