Info & tech cikkek


A cégek alig használják a mesterséges intelligenciát

A cégek alig használják a mesterséges intelligenciát 

Új szervert fejlesztett a Cisco, amely lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy több információt nyerjenek ki adataikból, és ezeket felhasználva jobb és gyorsabb döntéseket hozzanak.
Céges oldal: minek nevezzelek?

Céges oldal: minek nevezzelek? 

Ha saját weboldalt szeretnénk készíteni, szükségünk lesz hozzá egy domain névre. Mi legyen a neve? Milyen végződéssel regisztráljuk? Szakértőnk tanácsokat ad a megfelelő domain név kiválasztásához.
Jönnek a robotok: fájni fog az átállás

Jönnek a robotok: fájni fog az átállás 

A digitalizált gépek már 2025-ben több munkafeladatot látnak majd el, mint emberek, mutat rá a davosi Világgazdasági Fórum tanulmánya. Míg a digitalizálás rengeteg munkahelyet tesz feleslegessé, ugyanakkor még többet hoz létre – csak fel kell készülni azok betöltésére.
Már az alsósoknál is alap az okostelefon

Már az alsósoknál is alap az okostelefon 

Egyre inkább a tanulásnak is elengedhetetlen kellékei a műszaki eszközök: az alsósosok negyede, a felső tagozatosok fele már számítógépet is használ az iskolai teendők teljesítéséhez - írja az Adó Online.
Elon Musk távozik a Tesla igazgatótanácsának éléről

Elon Musk távozik a Tesla igazgatótanácsának éléről 

A korábbi, félrevezető Twitter-üzenetek miatt Elon Musknak távoznia kell a Tesla igazgatótanácsának éléről, de a vállalat vezérigazgatója marad.
Így javíthatja az ügyfélélményt a mesterséges intelligencia

Így javíthatja az ügyfélélményt a mesterséges intelligencia 

Az interneten vásárlók 64 százaléka hagyja el azonnal az általa böngészett webshopot, ha elakad, és rövid időn belül nem kap segítséget. Ebben a háttérből jókor, jó időben felbukkanó, mesterséges intelligencián alapuló megoldás lehet segítségükre – hívta fel a figyelmet Bortnyák Adorján, a Geomant ügyvezető partnere az Internet Hungary konferencián.
Nem biztos, hogy a havi kötelező jelszócsere a legbiztonságosabb

Nem biztos, hogy a havi kötelező jelszócsere a legbiztonságosabb 

Napjainkban a legtöbb cégnél a nagyobb biztonság érdekében néhány havonta cserélnek jelszót – azonban az embereknek egyre kevesebb az idejük és a kapacitásuk új kódok kitalálására és megjegyzésére, ezért a szigorú jelszóhasználati szabályok ellenkező hatást érhetnek el.
Integrált IoT szolgáltatás segíti a vállalkozásokat

Integrált IoT szolgáltatás segíti a vállalkozásokat 

Komplex IoT-szolgáltatásait és platformját teszi az üzleti ügyfelek számára elérhetővé az Invitech. Az IoT Insights integráltan, egy kézből kínálja a különböző szenzorok, adatbázisok és rendszerek monitorozását és üzemeltetését. A felhasználók ezáltal gyorsabban, eredményesebben tárhatják fel az üzleti hatékonyságot javító összefüggéseket.
Praktikus, ha több bőrt lehúzhatunk a robotról

Praktikus, ha több bőrt lehúzhatunk a robotról 

Máig ismert robotjaink javarészt bonyolult, egyedi szerkezetek. A jövő útját jelölték ki a Yale Egyetem kutatói a programozható „bőrrel”: ugyanazzal a szerkezettel különböző, eltérő feladatokat lehet elvégeztetni.
Ezeken a helyeken ne beszéljünk bizalmas kérdésekről

Ezeken a helyeken ne beszéljünk bizalmas kérdésekről 

Nemrég az amerikai szenátus Külpolitikai Bizottságának ülésén hallgattak meg szakértőket, akik elmondták: az államilag támogatott gazdasági hírszerzés óriási károkat okozhat. A szakmailag rendkívül jól felkészült hekkerek ellophatnak találmányokat, beruházási és marketingterveket.

Okostelefonon sem úszhatjuk meg a vírusvédelmet 

A Kaspersky Lab IoT riportja szerint 2018 első félévében az IoT eszközöket több mint 120.000 kártevő szoftver-változat támadta meg. Ez több mint háromszor annyi, mint 2017-ben egész évben.

Versenyezhetünk-e a Szilícium-völggyel? 

Jó ötletek vannak, de a tőkehiány és a túlzott óvatosság miatt nem lesz új Tesla, Apple vagy Google az európai startupokból. Az EU-s kockázati befektetőknek most azt kell kitalálniuk, mi lesz a technológiai fejlődés következő nagy hulláma,

Bemutatták a robotika okostelefonját 

Emberszerű, sokféle feladatot ellátni képes robotot mutattak be az E.ON rendezvényén. A CruzR nevű gép a fejlesztők szerint egyfajta robotformájú okostelefon, amelyhez már „csak” az applikációkat kell kifejleszteni.

Már nem csak geekek hobbija a nyílt forráskódú szoftver 

Egyre nagyobb a nyílt forráskódú programok üzleti jelentősége, írja a SUSE. A nyílt szoftverek fontos projektek alapjait képezik, és valós alternatívát jelentenek a kereskedelmi forgalomban kapható termékekkel szemben is.

Posztszovjet Szilícium-völggyé válik Ukrajna 

Egyre több cég szervezi ki az IT-s feladatait Ukrajnába. Régóta vonzerőt jelent az olcsó munkaerő, de már nemcsak a digitális kulimunkát, hanem a kutatás-fejlesztést is ide viszik.

Legyen észnél, ha a főnöke nagyobb összeget kér utalni 

A kíberbűnözés máris óriási veszteségeket okoz, de szakértők szerint a világ bankjainak, vállalatainak, polgárainak így okozott kár három éven belül már elérheti a kétezer  milliárd dollárt. A védekezéshez nem elég a technika: éber figyelem kell, mert a veszteségek 80 százalékát emberi hiba okozza.

Új böngésző-alapú vírusokra kell figyelni 

Azt gondolhatnánk, hogy a vírusok elkerüléséhez elegendő okosan használni a számítógépet. Ha nem látogatunk erotikus oldalakat, nem töltünk le ismeretlen programokat, akkor soha nem fog megfertőződni a gép. A G DATA friss vírusstatisztikája egyértelműen cáfolja ezt az elképzelést.

A digitalizáció több a céges honlapnál 

A webes jelenlét már elég erős, de magára a céges feladatok elvégzésére még kevés magyar cég használja a rendelkezésre álló digitális megoldásokat – derül ki az UniCredit Bank és az Inspira Research Üzleti Potenciál kutatásából.

A digitalizációt is akadályozza a munkaerőhiány 

Ma már komplexebben értelmezik a digitalizáció fogalmát a magyarországi vállalatok, mint két éve. A fejlesztések terén kulcsfontosságú tényező a képzett munkaerő, és egyre határozottabban fogalmazódik meg a digitalizáció, mint versenyelőnyt jelentő tényező .

Hol tároljuk a vállalati fájlokat? 

Az adatok növekvő mennyisége, a külső, nem üzleti célra szánt fájlmegosztók használata, valamint a GDPR előírások teljesítése miatt fő leginkább a vállalati informatikai vezetők feje napjainkban. Létezik azonban hatékony megoldás ezekre a problémákra.

Ezekre kerestek rá a gyerekek a nyári szünet alatt 

Mit csináltak a gyerekeink a nyáron az interneten? A Kaspersky Lab szülői felügyeleti alkalmazásából gyűjtött adatokból kiderül, mit néztek, hallgattak, vásároltak vagy éppen mire kerestek rá a legfiatalabbak.

Céges honlap: az ötlettől a megvalósításig 

Biztosan sokunkban megfogalmazódott már a gondolat, hogy szívesen készítenénk saját honlapot cégünk számára, vagy indítanánk személyes blogot. De hogyan is kezdjünk neki? Szakértőnk megválaszolja a legfontosabb kérdéseket!

Alternatív valóság is megjelent Siófokon 

A legújabb fejlesztései közül többet is bemutatott az SAP Siófokon megrendezett SAP NOW konferenciáján. A mesterséges intelligenciát és blokkláncot is alkalmazó megoldások nemcsak a vállalatok hatékonyságát növelhetik jelentősen, de az ügyfelek elégedettségét is.

Az ipari rendszerek elleni támadás egész régiókat tehet tönkre 

Azoknak a számítógépeknek, amelyeken a Kaspersky Lab megoldásaival védett ipari ellenőrző rendszerek futnak több, mint 40%-át érte kártékony szoftver-támadás 2018 első félévében. A leginkább érintett országok közé Vietnám, Algéria és Srí Lanka tartozott, míg az ipari gépek szempontjából legbiztonságosabb régió Dánia volt.

A bűnözők új célpontja a kkv – itt a válasz, miért 

A globális adatszivárgások költsége 2019-re várhatóan 2 milliárd dollárra emelkedik, amelynek zöme a nagyvállalatokat sújtja. A nagyobb cégekhez azonban a kisebb, gyengébben védett kisebb vállalkozásokon, beszállító partnereken keresztül vezet a kiberbűnözők útja.

Hatalmas és nemcsak bűnözésre való a deep web 

Óriási, nagyrészt feltérképezetlen adattömeget jelent a deep web. Az internet sötét oldalát azonban ma már kevésbé használják a bűnözők, és szerepet játszik az internetes cenzúra kikerülésében is.

Küszöbön a vr-forradalom 

Bár a piac az első negyedévben csökkent, az AR- és VR-eszközök forgalmának meredek emelkedésére számíthatunk a következő években – írja a Bitport.

Hogyan kerüljük el, hogy a rendszergazda visszaéljen a jogával? 

Egy friss tanulmány szerint ugyanis a vállalatoknál évente átlagosan közel öt alkalommal történik belülről induló támadás vagy visszaélés az adatokkal. A Micro Focus szakértői bemutatják, hogyan lehet biztonságosan kezelni és ellenőrizni a rendszergazai fiókokat.

Van élet a mobilon túl is – néhány tanács függőség ellen 

Kevés a szabadidőnk – és abból is sokat elvesznek az elektronikus kütyük, főleg a mobil. Mit tehetünk ellene? Az alábbi tanácsokból okulhatunk.

Még mindig nem bíznak eléggé a blokkláncban a vezetők 

A blockchain technológiában hatalmas potenciál rejlik azáltal, hogy egyéni felhasználók az interneten keresztül bármilyen értéket átruházhatnak egymásra vagy bármilyen dokumentumot, szerződést létrehozhatnak egymás között harmadik fél közreműködése nélkül. Az üzleti megtérülés vonzó lehet, ha a szervezetek megértik, mi a technológia felhasználásának végső célja, és ezt összeegyeztetik a tervezésükkel.

Ipar 4.0: mindent átformál 

Amiről azt képzelnénk, hogy fantazmagória, az holnap valóság, és már csak az a kérdés, hogy milyen gyorsan alakítja át saját mikrokörnyezetünket. Mert az nem vitás, hogy átalakítja. A negyedik ipari forradalom gyökeresen felforgatja a munka világát, a vállalatok szervezeti felépítését, a kommunikációt, a HR-t, az együttműködéseket.

Több százezer IT-biztonsági szakember hiányzik 

A kiberbűnözés terjedésével egyre növekszik az igény a jól képzett információbiztonsági szakemberekre. Három éven belül várhatóan 3,5 millió betöltetlen állás lesz a szektorban világszerte, az európai cégek háromnegyede szerint nem megfelelő a kiberbiztonsági csapata.

Mobilon böngészünk, de az asztalon vásárolunk 

Az online kereskedelem töretlenül halad előre: a felmérések szerint az elmúlt négy évben közel megduplázódott a forgalom. A GKI Digital adatai szerint miközben a kiskereskedelem egésze 2017-ben „csak” hozzávetőleg 6%-kal bővült egy év alatt, addig az online piac csaknem 18%-kal tudta növelni bevételeit. Adatok szerint a legtöbben mobilon válogatnak az ajánlatok között, a vásárlást azonban asztali gépről intézik.

Virtuálisan a szerver is zöldebb 

A vállalati szerverek virtualizálásával nemcsak jelentős összegeket spórolhatnának meg a hazai kkv-k, de nagyot léphetnének előre az energiatudatosság és a zöldebb működés terén is. A szakemberek szerint az üzleti döntéshozókat ma még elsősorban nem a környezettudatosság, hanem az üzleti- és költséghatékonysági tényezők sarkallják a virtualizációra.

A blockchain kizöldíti a cégeket 

A decentralizált, többszörös verifikálásra, visszaigazolásra alapozó technológia kitárja a vállalatok kapuját: ez történik az ellátási láncunkban, ennyi az üvegházgázemissziónk, ennyi vizet használunk. Transzparencia és hatékonyság jár itt kéz a kézben. A melléktermék pedig a fogyasztói bizalom.

Miért is van nekem is szükségem honlapra? 

A magyar kkv-k számára is szükséges az online jelenlét? Ha egy vállalkozásnak kizárólag fizikai üzlete van, kell egyáltalán weboldal? Indítsanak saját honlapot, vagy elegendő egy üzleti Facebook-profil létrehozása? Szakértőnk megválaszolja ezeket a kérdéseket!

Már nem a gyárakban veszélyeztetik a legtöbb ember munkáját a robotok 

Nem a fizikai robotok, hanem a chatbotok jelentik a legnagyobb veszélyt az emberi munkahelyekre – írja a BBC. Nemcsak az operátorok, a speciális kérdésekre válaszoló ügyfélszolgálati munkatársak sem lehetnek nyugodtak.

Átvette a GDPR-t egy amerikai állam, a Szilícium-völgy nem örül 

Kalifornia állam Amerikában elsőként fogadta el a személyes adatok védelméről szóló, 2020-tól életbe lépő szabályozást. A Szilícium-völgy óriásai nincsenek elragadtatva és máris megváltoztatnák a szabályozást – írja a Bitport.

Óriási biztonsági lyukakat talált az MNB egy brókercégnél 

Az MNB összesen 9,5 millió forint bírság megfizetésére és a feltárt jogsértések megszüntetésére kötelezte a Random Capital Broker Zrt.-t többek között belső információs és működési hiányosságok miatt. 

Ezzel a koktéllal vigyázzon, minden cseppje fertőző 

Egy rendkívül fejlett és kifinomult Dark Tequila nevű kiberprogram tombol legalább öt éve Mexikóban: ellopja a bankszámlákhoz tartozó hitelesítő-, valamint a privát- és nagyvállalati adatokat egy olyan kártékony program (malware) segítségével, amely lehetővé teszi, hogy offline is mozgatni lehessen a fájlokat az áldozat számítógépein.

ML vs. AI: ön tudja, mi a különbség? 

Az ESET globális kutatása kimutatta, hogy a mesterséges intelligenciát (AI) és a gépi tanulást (ML) övező felhajtás eredményeként az informatikai döntéshozók háromnegyede csodafegyverként tekint ezekre a technológiákra a kiberbiztonság területén. Az ESET szakemberei azonban úgy vélik, hogy ez a népszerűség zavart okozhat az informatikai csapatok körében, és a hamis biztonságérzet miatt még nagyobb veszélyt is jelenthet a vállalatok számára.

A jövőben adatainkkal is fizethetünk lakbért 

Intelligens lakásokat ad bérbe egy New York-i startup, de cserébe a bérlőnek vállalnia kell, hogy minden tevékenységét figyelik. Az adatokat egyelőre még nem értékesítik.

Felhőtechnológiát fejleszt a CERN 

Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) újabb három évvel meghosszabbítja együttműködését az Oracle-lel.

Lesz-e európai Szilícium-völgy? 

Néhány sikeres próbálkozás ellenére még lemaradt Európa az Egyesült Államokkal szemben az innováció és a sikeres tech-cégek terén. A Széchenyi Tőkealap-kezelő blogja szerint azonban hamarosan Európából is megjelennek az unikorniscégek.

Akkor is lát a Google, ha azt hisszük, hogy nem 

A Google-t használva hiába töröljük számítógépünkön, mobilunkon a beállításoknál a tartózkodási helyek tárolását, a rendszer mégis rögzíti azokat.

Igyekezni kell, a régió piacai is rövidesen megtelnek 

Közép- és Kelet-Európa az egyik leggyorsabban fejlődő digitális piac Európában. Átlag feletti növekedési dinamika, kedvező gazdasági lehetőségek és kulturális környezet teszi vonzóvá a régiót az exportra készülő hazai vállalkozások számára. Viszont az idő sürget.

Nincs feltörhetetlen titkosítás, mégis érdemes védeni a céges levelezést 

Nincs tökéletes védelem, ha valaki nagyon belemélyed, szinte bármelyik rendszerben talál gyenge pontokat – írja a Bitport. Igaz ez a titkosítási megoldásokra is. Ez azonban nem érv a titkosítás használata ellen, hiszen már az is elrettentő lehet, ha egy információhoz csak túlságosan nagy erőfeszítés árán lehet hozzáférni. Ha valaki fél, hogy lehallgatják a levelezését, érdemes valamilyen titkosító eszközt használnia.

Legszívesebben ujjlenyomattal lépünk be 

Az ujjlenyomat-olvasó a legnépszerűbb és legbiztonságosabbnak tartott képernyő-feloldási mód a magyar okostelefon-tulajdonosok körében – ez derült ki a Huawei több mint 7 ezer fő részvételével végzett online felméréséből.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Feliratkozás Info & tech téma
heti hírlevelére
A befektetéseinknél  is érdemes több lábon állni – interjú

A befektetéseinknél is érdemes több lábon állni – interjú 

Bár mindenki gyenge forintra számít, visszatekintve alig találunk olyan időszakot, amikor a forint leértékelődését ne kompenzálta volna a kamatelőnye. Interjú.
A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről

A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről 

Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát.
Tőzsdei mentorprogram indul a kis- és középvállalkozások részére

Tőzsdei mentorprogram indul a kis- és középvállalkozások részére 

Nem mindennapi megoldással rukkolt elő az MBH Bank és a Budapesti Értéktőzsde a kis- és középvállalkozások részére.

Költségkímélés

Rezsicsökkentés a vidéki önkormányzatoknak

Rezsicsökkentés a vidéki önkormányzatoknak 

Február közepén induló pályázat támogatja az energiafogyasztásuk és -termelésük összehangolását segítő informatikai rendszerek bevezetésében az önkormányzatokat.

Pénzszerzés

Támogatáshoz juthatnak a baromfisok

Támogatáshoz juthatnak a baromfisok  

A baromfi állatjóléti programban résztvevő víziszárnyas-tartók még az idei évben közel 1,5 milliárd forint egyszeri és kiegészítő jellegű többlettámogatásban részesülnek.

Jogi kisokos

Így ne legyen lehúzás a karácsonyi vásárlásokból

Így ne legyen lehúzás a karácsonyi vásárlásokból  

A vásárlásainkat tudatosan és körültekintően végezzük, miközben tisztában vagyunk fogyasztói jogainkkal is.

Cégblog

Tőzsdei mentorprogram indul a kis- és középvállalkozások részére

Tőzsdei mentorprogram indul a kis- és középvállalkozások részére 

Nem mindennapi megoldással rukkolt elő az MBH Bank és a Budapesti Értéktőzsde a kis- és középvállalkozások részére.

Klímablog

Mihez kezdjünk a céges rendezvények üres palackjaival?

Mihez kezdjünk a céges rendezvények üres palackjaival?  

A karácsonyi időszakban sok cég szervez rendezvényeket üzleti partnereinek, munkavállalóinak.

Gazdaság

Nem mindig a fegyver és az olaj lesz a nyerő befektetés – interjú

Nem mindig a fegyver és az olaj lesz a nyerő befektetés – interjú 

Sok szó esik a fenntarthatóságról, az ESG-ről, de milyen előnyöket jelentenek ezek a befektetők számára? Jobb lesz-e a fenntarthatósági alapok hozama? Interjú.

Infokom

Ne ész nélkül vegyünk mobiltelefont az ünnepi rohamban!

Ne ész nélkül vegyünk mobiltelefont az ünnepi rohamban! 

Összeszedték, mit érdemes mérlegelnünk, ha hűségidős szerződéssel vásárolnánk mobil eszközt.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo