A londoni kormány 2011-ben állított fel testületet, amely vizsgálja a kiadott felsőoktatási okleveleket, hogy kiszűrjék a nagy hagyományú brit egyetemek tekintélyét romboló csalásokat. Az eredmények elképesztőek.
Létezett például egy Manchester Open University nevű intézmény, azt állítva, hogy 90 országból kétezren vesznek részt programjaiban, amelyeknél 35 000 fontért történelemből, angol irodalomból, sőt orvostudományokból is lehet diplomát kapni. Mint kiderült, ilyen „egyetem” egyáltalán nem is létezik. Akárcsak a „Oxbridge University of Kilmurry”, amelynek székhelye weblapja szerint az afrikai Gambiában volt, és hasonlóan nagy pénzért árult okleveleket.
A bevételt gyarapítják a magas beiratkozási díjak vagy az, amikor fizetős telefonvonalon „konzultálnak” a hiszékeny diplomahalászokkal. A portálok leleplezésük után eltűnnek, aztán – feltehetően ugyanazok a bűnszövetkezetek – más néven indítanak „főiskolát”. A módszer egyébként világjelenség és a szomorú tanulság: azért is lehet sikeres, mert vannak munkahelyek, ahol nem törődnek azzal, valódi diplomát mutat-e be a jelentkező.