A felhasználókkal Bitcoint bányászni? Lehetne törvényesen is

Bizonyos szabályok betartása mellett az eddig a felhasználók tudta nélkül zajló kriptobányászatot törvényes üzleti modellek finanszírozására is lehetne használni. A hirdetések megtekintése mellett így a kriptobányászat engedélyezésével is fizethetnénk a webes tartalmakért.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Jelenleg több mint félmilliárd otthoni számítógép bányászhat rendszeresen kriptovalutát más számlájára. Mindebből a gépek tulajdonosai általában annyit vesznek észre, hogy böngészés vagy online sorozatnézés közben a gép ventilátora valamivel jobban pörög a megszokottnál, majd egy kicsivel nagyobb villanyszámlát fizetnek.

Néhány évvel ezelőtt, a kriptovaluta-őrület csúcspontján egyre-másra létesültek azok a szerverparkok, amelyek egyedüli célja a kriptovaluta-bányászat volt. Ezeket a központokat olyan helyeken hozták létre, ahol kedvező áron lehet elektromos energiához jutni, mivel csak így éri meg üzemeltetni őket. Ahhoz ugyanis, hogy kriptovalutához jussunk, a számítógépeknek komplex és időigényes műveleteket kell elvégezniük, és ehhez gyors, de nagy fogyasztású grafikus kártyákra is szükség van. Ebben az időben a bányászok olyan nagy mennyiségben vásárolták fel a grafikus kártyákat, hogy azok hiánycikké váltak.

Kép: Fotolia

Az üzleti lehetőségre a bűnözők is felfigyeltek, ugyanakkor ők szeretik másokkal kifizettetni a villanyszámlát. Ezért az általuk készített webes kriptobányász alkalmazásokat nagy forgalmú megfertőzött weboldalakon helyezik el, vagy ők maguk üzemeltetnek olyan oldalakat, amelyek a látogatók számítógépeit bányászatra használják.

Természetesen mindez nagy tételben éri meg igazán. Az Adylkuzz vagy a Smominru botneteknek például napi 24 monerót sikerült bányászniuk a több millió érintett felhasználó számítógépén. Ez napi 1200 eurós (kb. 375 ezer forint), éves szinten pedig 425 ezer eurós (kb. 132 millió forint) bevételt jelent még a jelenlegi, nyomottabb árfolyamon is.

Már nem csak a kockák játéka a kriptovaluta
Míg korábban a kriptovaluta kapcsán leginkább csak a “kockák”, vagy a gyors pénzkereseti lehetőség jutott eszünkbe, mára népszerű fizetési eszközzé vált. A Kaspersky Lab legfrissebb kutatása szerint minden tizedik ember (13%) használt már kriptovalutát vásárlásra. Erre a trendre azonban a kiberbűnözők is reagálnak.
A látogatók számítógépeit azok tudta nélkül kriptobányászatra felhasználni azonban egyáltalán nem jogszerű. Egyrészt közvetlen anyagi kárt is okoz a megnövekedett villanyszámlán keresztül, másrészt további hátrányokkal járhat a látogatók számára. Egy grafikus például szívesen hallgatna egy online rádiót munka közben, de ezt anélkül szeretné megtenni, hogy a rádió weboldala a számítógép erőforrásait lekötő kriptobányász szkripteket indítana el.

A G DATA, valamint a több mint ezer vállalkozást tömörítő német Eco Egyesület közösen kidolgozott (innen letölthető) javaslata szerint az eddig jellemzően a látogatók tudta nélkül zajló kriptobányászatot törvényes üzleti modellek finanszírozására is lehet használni, ha a weboldalak betartanak bizonyos szabályokat.

Az alapvető elv természetesen a hozzájárulás: a látogatóknak bele kell egyezniük gépeik erőforrásainak felhasználásába úgy, hogy kifejezett engedélyüket adják ehhez. Emellett fontos, hogy a látogatónak legyen lehetősége leállítania a bányászatot, hogy a gép erőforrásait bármikor visszanyerje. A jogszerű bányászat nem terhelné túl az eszközöket, így meg kell teremteni a lehetőséget a processzorok maximális terhelésének korlátozására.

A bányászatot szabályozó programnak a javaslat szerint emellett átláthatónak kell lennie, és nem tartalmazhat potenciálisan kártékony komponenseket. Így például nem nyithat hátsó ajtót a gépen, nem irányíthatja át felhasználót külső szerverekre, és nem gyűjthet személyes adatokat sem.

Mindez természetesen iparági összefogást is igényel, de a kriptobányászat lehetőséget jelenthet a tartalomszolgáltatók számára, hogy a hagyományos hirdetési lehetőségek, az előfizetéses rendszer és a támogatások mellé egy negyedik bevételi forrást is megteremtsenek.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo