Friss cikkeink

Mérő László: a mázlit nem lehet tanítani
Az átütő üzleti siker egyik legfontosabb receptjét, ahogy Mérő László fogalmaz, a mázlit, nem lehet tanítani. A nagy ötleteknek és innovációknak megvan a helyük és idejük, de hogy mikor, azt nem lehet megjósolni. Ezért a legzseniálisabb ötlet is észrevétlen maradhat, ha túl korán vagy, ami még rosszabb, túl későn érkezik a piacra. Mérő Lászlóval, az ELTE Pszichológiai Intézete és a Babeş–Bolyai Tudományegyetem professzorával beszélgettünk.

Vége a keménykedésnek? Fű alatt lazít a Kínával szembeni vámpolitikáján az USA
Az amerikai szenátus egyhangúlag, vita nélkül megszavazta a több, főleg Kínából importált termék (vegyi anyagok, kenyérpirítók, vasalók) vámterhének csökkentését, sőt, bizonyos termékek teljesen vámmentesek lettek.

A Starbucks beépíti a szívószálat a kávés poharakba: ez lesz az új módi?
A poharak fedelén megemelte a nyílást a Starbucks, így közvetlenül onnan lehet felhörpinteni az itókákat. Véget vet az eldobható szívószálak kultúrájának a világcég. Vajon követi-e példáját a meki és a többi globális hálózat?

Magyar csapat a Microsoft startupversenyének döntőjében
Az élményszerű oktatásban áttörést ígérő alkalmazással jutott be egy magyar fiatalokból álló csapat a világ egyik legrangosabb fejlesztői versenye, a Microsoft Imagine Cup döntőjébe.

„Kínai stílusú” arcfelismerő rendszert tesztelnek Londonban
Jogvédők által erősen vitatott arcfelismerő rendszert tesztel Londonban és más brit városokban a rendőrség. A "kínai stílusúként" emlegetett technológia a bírálatok szerint pontatlan, alkalmazása pedig sértheti az emberi jogokat.

Hasít az Amazon, lejtmenetben a Facebook
Kijöttek a második negyedéves számok, amelyek alapján az Amazon megállíthatatlannak tűnik, a Facebook viszont gödörbe került.

GDPR gyakori kérdések: Vannak-e korlátozások az automatizált adatkezelésre vonatkozóan?
Az uniós adatvédelmi rendelettel kapcsolatos leggyakrabban feltett kérdésekre választ adó sorozatunkban a következőkben a vállalkozások számára fontos kérdéseket válaszoljuk meg az Európai Bizottság tájékoztató anyaga segítségével.

Zenét már leginkább a Youtube-on hallgatnak a fiatalok
A 19-29 éves fiatalok 83 százalékkal használja naponta a Facebookot, saját tévéje viszont alig van a 25 év alatti korosztálynak a K&H ifjúsági indexe szerint.

Ipar 4.0: tanuljunk mintagyáraktól
Ingyen, a digitális transzformációt már végrehajtott gyárak segítségével készítik fel a 4.0-s ipari megoldások bevezetésére a kkv-kat az Ipar 4.0 Mintagyárak programban. Az IFKA és az IVSZ közös projektjének célja, hogy a magyar beszállítók megfeleljenek a multinacionális megrendelők egyre növekvő igényeinek.

Tisztességesebb is az a vállalkozó, aki szereti a munkáját
Azok a vállalkozók, akik szeretik a munkájukat, nem csak sikeresebbek, de tisztességesebbek is - jobb adófizetők, jobban megbecsülik a munkatársaikat - mint akik nem lelik örömüket a vállalkozásban - derült ki a Berger Könyvelőiroda 1200 fős online felméréséből.
Erős az igény az IT-tanácsadásra az adószakértők körében
A Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesülete 2018 tavaszán felmérést végzett tagsága körében arról, hogy mennyire képes a szakma alkalmazkodni a területet érintő folyamatos jogszabályi, technológiai, üzleti és munkaerő-piaci változásokhoz.
Eurómilliókat költenek a biztosítók az IFRS miatt
A kihívások ellenére a biztosítótársaságok 90 százaléka biztos benne, hogy meg fog felelni az IFRS előírásoknak a 2021. január 1-es hatályba lépésig. A Deloitte legfrissebb kutatása szerint a globális biztosítótársaságok több mint harmada 50 millió euró feletti összeget irányoz elő az IFRS 17 (a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok új változata) közelgő implementációjára.
Nem tétlenkednek: ezek az adótörvények már most életbe lépnek
Még az idén hatályba lépnek egyes adóváltozások, például megszűnik a 75 százalékos különadó és emelkedik a cigaretta, illetve a fogyasztási dohány jövedéki adója a Közlönyben megjelent tájékoztatás szerint.
A pihenés olyan mint az alvás, nem jó kihagyni
Hogyan és hol nyaralunk? Mennyit költünk nyáron szabadságra? Több vagy kevesebb napot töltünk a munkahelytől távol, mint tavaly? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a Jófogás online kérdőíve, amit egy nap alatt közel nyolcezren töltöttek ki.
A lakásbérlőknek általában eszükbe sem jut, hogy biztosítást kössenek
Lakásbérlésnél a szokásos költségeken felül érdemes gondolni vagyontárgyaink megfelelő védelmére is, hiszen ingóságbiztosítás nélkül senki nem téríti meg a károkat, ha egy csőtörés vagy vihar utáni beázás következtében eláznak értékeink.
Részmunkaidős vagyok, nekem mennyi szabadság jár?
Számos munkavállaló dolgozik részmunkaidőben, azaz olyan munkaviszonyban, ahol a napi munkaideje rövidebb, mint az általános 8 órás teljes napi munkaidő. Részmunkaidős foglalkoztatás esetén gyakran felmerülő kérdés, hogy a részmunkaidőben dolgozónak mennyi szabadság jár. Arányosan kevesebb szabadság jár-e, mint 8 órás munkaidő esetén, vagy ugyanannyi? Szakértőnk válaszol.
Egyszerűbb a külföldi ÁFA visszaigénylése mint gondolná
Közeleg a külföldi ÁFA visszatéríttetéséhez (ELEKÁFA) kapcsolódó kérelmek benyújtásának jogvesztő határideje. A Process Solutions összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a visszaigényléssel kapcsolatban.
Már csak vállalatok vesznek pc-t
A második negyedévben több, mint 62 millió személyi számítógépet adtak el a világon - hat év után először növekedett a pc-k iránti kereslet. A növekedés elsősorban vállalati vásárlásoknak tudható be.
Döntött az EU bírósága: GMO-nak számít a génszerkesztett növény
Az Európai Unió Bírósága Luxemburgban döntött: a mutagenezissel előállított növények GMO-nak minősülnek, ezért rájuk is a génmódosított növényekre vonatkozó szigorítások érvényesek. Befékezheti ez a génszerkesztő szoftverek újkeletű divatját.
40 éves, lusta és világhírű: mi a titkod cicus?
Alig egy hónapja ünnepelte negyvenedik születésnapját a világtörténelem leghíresebb macskája, a narancsszínű kandúr, az amerikai származású Garfield. A cinikus humorú, lusta macska immáron négy évtizede sikert sikerre halmoz. De mi a titka?
Megzuhant a Facebook, de nem kell sírni a nyeresége miatt
Visszaesett a Facebook használóinak száma a két legnagyobb piacon, Európában és az Egyesült Államokban, részvényei jó 8 százalékot veszítettek értékükből. Az óriás közösségi portál így is 5.1 mrd. dolláros nettó nyereséget hozott a második negyedévben.
Az elhagyott falvakban is felpöröghet az ingatlanpiac
A falvak népességcsökkenésének megállítására, a kormány fejlesztési programot indít a kistelepüléseken. Az intézkedéscsomag részeként emelik a CSOK összegét azoknál a családoknál, amelyek 5000 fő alatti településen építkeznek, vagy használt ingatlant vásárolnak.
GDPR gyakori kérdések: Kérheti-e valaki az adatai továbbítását egy másik szervezetnek?
Az uniós adatvédelmi rendelettel kapcsolatos leggyakrabban feltett kérdésekre választ adó sorozatunkban a következőkben a vállalkozások számára fontos kérdéseket válaszoljuk meg az Európai Bizottság tájékoztató anyaga segítségével.
Három pont, ahol az USA gazdasága sebezhető
Habár az amerikai elnök szívesen állítja be úgy magát, mint a világ első számú vezetőjét, az Egyesült Államok gazdaságának vannak olyan pontjai, amelyekre az európaiak és Kína nagyon érzékeny ütéseket tud bevinni.
A jó gyakornokra azonnal lecsapnak a cégek
A cégek közel fele kínál státuszt a gyakorlati időt náluk eltöltő diákoknak – derül ki a Budapesti Metropolitan Egyetem felméréséből. A munkaadók a nyelvtudás mellett elsősorban olyan készségeket várnak el a pályakezdőktől, mint az önállóság, az együttműködés, illetve a fogékonyság új képességek elsajátítására.
Megjött a hőség, mire kell ügyelned a munkahelyen?
A hőség mindenkit megvisel, de talán a legnehezebb helyzetben azok vannak, akik kénytelenek a hőhullámot a munkahelyükön végigszenvedni. A nagy melegben különösen ügyelni kell néhány óvintézkedés betartására, és bevetni néhány praktikát.
Újra megéri bitcoinba fektetni?
Ismét erősödni kezdett a bitcoin árfolyama, de a 2017-eshez hasonló roham nem látszik valószínűnek. Sok múlhat a Goldman Sach új elnökének, az óvatosan kriptovaluta-párti David Solomon döntésein.
Tőkeszegény kkv-k fejlődését segíti a magyar alap
Az EXIM 25 millió eurót fektet be Magyarországon, gyorsan növekedő vállalkozásokba. Az alapkezelő két 50 millió eurós tőkealap kezelését kezdi meg: az egyiket az EXIM és a MOL hozta létre 25-25 millió euró lejegyzésével, a másikat pedig ugyanekkora tőkével a MOL és a Magyar Fejlesztési Bank.
Rányomult a Tescora a két nagy német
A Tesco hazájában nyomul a német Aldi és a Lidl – most utánozza őket és elcsábítja boltvezetőiket a brit hipermarketlánc. A németek marketingje igen ügyes, áraikkal pedig nehéz versenyezni.
Trump és Juncker megállapodott, de a legkényesebb kérdésekben még nincs egyezség
Donald Trump és Jean-Claude Juncker megállapodott, hogy nem vezetnek be újabb importvámokat, és várhatóan törlik az eddig bevezetett (európai fémipari termékekre és amerikai exportra) kivetett vámokat is.
Egymillió százalékos infláció: megvan mit lép Venezuela
A világ legnagyobb olajtartalékán ülő Venezuela példátlan gazdasági és humanitárius válság irányába halad. Az év végére az infláció mértéke elérheti az egymillió százalékot, a gazdaság 18 százalékkal zsugorodik. A kormány intézkedései várhatóan csak súlyosbítanak majd a helyzeten.
Fillérekért hajtjuk szét magunkat
Az OECD statisztikája szerint tavaly 22 576 dollár volt az átlagos kereset Magyarországon. Ami ugyan 8 százalékkal több az előző évinél, mégis változatlanul a második legalacsonyabb a szervezet tagállamainak sorában – írja az mfor.hu
Tovább szárnyalna az autóipar, ha lenne hozzá munkaerő
Az árbevétel és a foglalkoztatottság tekintetében is az autóipar bővülése várható idén – áll a PwC Magyarország felmérésében, ami a Széchenyi Tőkealap blogján érhető el. Már 2017 is a növekedés éve volt, várhatóan az idei adatok is hasonlóan pozitívak lesznek.
Nem kell, hogy a cégnél rémálom legyen a nyári szabadság
Még ma is jellemző, hogy a szabadságát töltő munkatárs, a pihenés előtti hetekben túlórázva gondosan előkészít mindent, hogy a munkatársak el tudják látni nélküle is a feladatokat, majd visszatérve legalább két hét, mire behozza a lemaradást. Emberi és üzleti szempontból ez a legkevésbé kifizetődő, a folytonos üzletmenethez az kell, hogy mindenki helyettesíthető legyen egy bizonyos szinten.
Elégedettség: túl a fizetésen
A humán erőforrás egyik legalapvetőbb kérdése: kinek mennyit fizessek, mennyit ér nekem a munkája? A kérdés, amit a vezetők szeretnek minél gyorsabban letudni toborzás és kiválasztás alkalmával, hogy aztán évente egyszer (jó esetben) előkerüljön a fizetésemelés során. Vajon egyedül a fizetés teszi motiválttá és hosszútávon elkötelezetté a kollégákat?
A jó rendszergazda még nem pótolható gépekkel
Lefagyott gép, elfelejtett jelszó, leállt nyomtatás, vírustámadás, nem megérkező e-mailek, – mind mind olyan problémák, melyek esetén azonnal hívjuk a rendszergazdákat. Magasan képzett informatikusok, akik a háttérből, sokszor láthatatlanul és ismeretlenül segítik a munkánkat.
Évekig fenyegetőztek, most megkapták a büntetést
Százmilliós büntetést kaptak Brüsszeltől elektromos és elektronikai nagyvállalatok, mert éveken át előírták az online-kereskedőknek, mennyiért árulhatják termékeiket.
A fair trade csak a kezdet: még etikusabb lesz a tea
Nagy bankok és a fogyasztási cikkek világvállalatai szövetkeztek, hogy kényszermunkától és rabszolgaságtól mentes teát szerezzenek be, egyúttal kedvezőbb pénzügyi lehetőségeket kínálva a kistermelőknek.
Kopátsy Sándor: a homogén társadalmak hatékonyabbak
Az Európai Unió sora a jövő évi EU választásokon dőlhet el. Azon ugyanis az lesz a tét, hogy az EU Európai német-francia nyomásra Európai Egyesült Államok akar-e lenni, vagy a térsége vámunióként a szuverén államok szövetsége lesz. Ha az előbbi, akkor egyre jobban lemarad mind az óceánokon túli négy angolszász országhoz, de a Távol-Keleti puritán országokhoz képest is. Erre a sorsdöntő választásra időben fel kell készülni. A Piac & Profit egyik alapítójának és máig aktív szerkesztőbiztossági tagjának írása.
Ha így megy tovább, vízum kell egy londoni hétvégére
Miközben az Egyesült Királyságban a napi belpolitikai izmozás folyik a Brexit körül, a tárgyalások nem haladnak London és Brüsszel között. Most már maga a miniszterelnök vezeti majd az egyeztetéseket, miközben egyre fogy az idő és mind valószínűbb egy horror forgatókönyv a britek kilépése után.
Jó irányt jelez, ha "zöld" egy kkv
Ausztria és Németország után Magyarországon is megkezdi működését a Green Brands független nemzetközi minősítő szervezet. A kitüntető címre többek között fenntarthatóan működő, termelő és szolgáltató, illetve élelmiszeripari vállalatok, kkv-k jelentkezhetnek.
Ezt is megérhetjük – nem kell mindent kipakolni a biztonsági ellenőrzéskor
Új átvilágító berendezést próbálnak a londoni Heathrow reptéren a kézipoggyászok ellenőrzésére. A készülék a komputertomográf elvén működő, három dimenziós képet mutat a csomagokról, így nem kell külön rakosgatni a laptopokat.
GDPR gyakori kérdések: Mi történik, ha valaki kifogást emel a vállalkozásommal szemben?
Az uniós adatvédelmi rendelettel kapcsolatos leggyakrabban feltett kérdésekre választ adó sorozatunkban a következőkben a vállalkozások számára fontos kérdéseket válaszoljuk meg az Európai Bizottság tájékoztató anyaga segítségével.
Ez a pálya igazán vonzó, még sincs elég szakember
Az Egyesült Államok és Kína továbbra is élen jár a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásában, azonban Japán, Izrael és az Egyesült Királyság kezdi beérni a két nagyhatalmat – derül ki az EY felmérésből, amelynek során a terület 126 vezető szakértőjét kérdezték meg. A robotika továbbfejlesztésének legnagyobb akadálya a szakemberek hiánya.
A Nespresso-trükk, avagy vidd házhoz az élményt
Imádok kávéházakba járni. Egyszerűen jobban ízlik ott a kávé. És persze az illat, ami belengi az egész helyet. Imádom azt az élményt. Sokat próbáltam, de az otthon főzött kávé sosem ízlett annyira. Pedig milyen jó lenne, ha otthon is tudnék olyan élményt készíteni, mint a kávéházban. Ugye?
Összekeveredtek az évszakok: egy hónap és már kész az újbor
Ahogyan minden évben, idén is a Csabagyöngyével kezdődik Magyarországon és egész Európában a szüret, hiszen ez a legkorábbi szőlőfajta az északi féltekén. Ráadásul a mostani szüret kb. 2 héttel korábbra tevődött, mint ahogy ezt más években megszoktuk.
A frissen végzettek nem kockáztatnak, inkább elmennek alkalmazottnak
Az egyetemisták túlnyomó többsége alkalmazottként képzeli el a jövőjét egy friss kutatás szerint. A vállalkozás olyan hátul kullog a vágyott életcélok között, hogy a közszférában is többen dolgoznának szívesen ennél az opciónál – írja a Budapest LAB.
Történelmi döntést hozott a bíróság GMO-ügyben
A mutagenezis útján nyert szervezetek GMO-knak minősülnek, és főszabály szerint vonatkoznak rájuk a GMO-król szóló irányelvben szereplő kötelezettségek. Ugyanakkor bizonyos technikák esetén engedékenyebb lehet a szabályozás – mondta ki mai ítéletében az Európai Bíróság.