Talán egy kezünkön megszámlálhatnánk, hogy hány vállalat van felkészülve a hirtelen „leguánválságra”. Pedig számos különféle okból, akár egy rossz helyre került zacskó, egy túl kíváncsi cica vagy akár éppen egy kóborló leguán miatt is előfordulhat, hogy az energiaellátás hirtelen, minden előzetes jel nélkül megszűnik A vállalatoknak érdemes felkészülniük az ilyen váratlan áramkimaradásokra, amelyek komoly adatvesztéshez vezethetnek, és a működésben is jelentős kiesést, illetve anyagi károkat okozhatnak.
A problémák leghatékonyabban szünetmentes tápegységekkel (UPS-ek) előzhetők meg, amelyek a technológiai fejlesztéseknek köszönhetően egyre kedvezőbb feltételekkel érhetők el a cégek számára. A modern, lítium-ionos akkumulátorokat tartalmazó UPS-ek jóval kisebb helyet foglalnak, és hosszabb az élettartamuk, mint hagyományos társaiknak. A Schneider Electric számításai szerint ráadásul 53 százalékkal alacsonyabb a teljes fenntartási költségük.
Váratlan vészhelyzetek
Áramkimaradás számos különféle okból, meglepetésszerűen is történhet. 2018-ban Nagy-Britanniában például egy eldobott chipseszacskó keveredett a helyi áramszolgáltató egyik alállomásába, meghibásodást okozva a rendszerben, amelynek következében közel 2600 ügyfél maradt áram nélkül majdnem két órán keresztül. Tavaly Mauin és New Orleansban macskák okoztak hasonló zavart, több ezer embert érintő kimaradást idézve elő. A floridai Key Westen pedig 7600 ügyfél áramellátása szűnt meg, amikor egy leguán bejutott az egyik alállomásba. A szemtanúk szerint az állatnak nem esett baja: elmenekült a helyszínről annak ellenére, hogy 69 000 voltos áramütés érhette.
Ezek a példák is jól szemléltetik, hogy az áramellátás szinte bármikor megszűnhet különösebb komoly indok nélkül. Az áramszolgáltatók természetesen mindent megtesznek annak érdekében, hogy kiküszöböljék az ilyen eseteket, ugyanakkor a vállalatoknak érdemes felkészülniük a váratlan helyzetekre. Szünetmentes tápegységekkel áthidalhatják azt az időt, amíg helyreáll az áramellátás, így megfelelően gondoskodhatnak adataik védelméről és a folyamatos működésről.
A régóta alkalmazott ólomakkumulátorok (VRLA) helyett egyre szélesebb körben használnak lítium-ionos akkumulátorokat a szünetmentes tápegységekben. Ezek ugyanis a technológia fejlődésével versenyképes alternatívává nőtték ki magukat, és több területen is előnyösebbnek bizonyulnak hagyományos társaiknál. A szervezetek így egyre több kedvező lehetőség közül választhatnak az UPS-ek terén.
A VRLA-akkumulátorok átlagosan 3–6 évig működnek megfelelően egy szünetmentes áramforrásban, mielőtt tönkremennének. Lítium-ion esetében azonban ez a szám a tesztek alapján 10 év felett várható. A hosszabb élettartamnak köszönhetően a modern technológia alacsonyabb költségeket is kínál. A Schneider Electric számításai szerint egy lítium-ionos akkumulátorral felszerelt UPS esetében a bekerülési költség ugyan 51 százalékkal magasabb egy VRLA-megoldással szemben, ez utóbbi akkumulátorát azonban tízéves időtartam alatt várhatóan kétszer kell cserélni, ami újabb befektetéseket és munkát igényel. Ennek megfelelően tízéves távlatra vetítve a lítium-ionos szünetmentes tápegységek teljes birtoklási költsége 53 százalékkal alacsonyabb a hagyományos, ólomakkumulátoros termékekével szemben.
A lítium-ionos akkumulátorok energiasűrűsége ráadásul nagyobb, ezért tömegük alacsonyabb, mint VRLA társaiké, ami miatt kevesebb helyet is foglalnak, és kezelésük is egyszerűbb a telepítés vagy egy csere során. Emellett a magasabb hőmérsékletet is jobban bírják, így hűtésigényük kisebb, pár fokos túlmelegedés pedig nem rontja le olyan mértékben az élettartamot, mint egy VRLA esetén.
Környezetbarátság extrákkal
A biztonság az egyik legfontosabb kérdés az informatikai rendszerek üzemeltetői körében. A nagyobb biztonság érdekében a lítium-ionos UPS-ek beépített felügyeleti rendszert is tartalmaznak, amelyek folyamatosan ellenőrzik a rendszert a töltés és kisütés alatt, hogy megelőzzék a cellahőmérséklet túlzott megemelkedését.
A VRLA-alapú megoldásokban azonban ez nem tartozik az alapfelszereltséghez, így erről igény esetén a felhasználóknak külön kell gondoskodniuk, plusz költség fejében. Összességében véve a lítium-ionos akkumulátorok ökológiai lábnyoma is kisebb a VRLA-modellekhez képest, hiszen hosszabb élettartamuknak köszönhetően egységnyi idő alatt kevesebbet használnak el belőlük.