Az EU eddig bőségesen osztogatta a pénzeket olyan beruházásokra, melyek nagy üvegházgáz-kibocsátást generálnak - ami ellentmondott a párizsi klímaegyezményben vállalt célokkal és az egyezmény tagországainak emissziócsökkentési politikájával.
Az Európai Parlament végre rászánta magát, hogy orvosolja ezt az ellentmondást és egy új döntéssel a dekarbonizáció útja felé terelje az EU-t. Az EP képviselői megszavazták, hogy a 2021-2027-es Kohéziós Alap és az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERDF) nem fektet az EU elmaradottabb régióiban olyan projektekbe, melyeknek nagy lenne a karbonvonzata.
Az EP célja ezzel elterelni az unió energiaszektorát a fosszilis erőforrások használatától.
A strasbourgi szavazás tulajdonképpen azt erősítette meg, amit az Európai Bizottság javasolt 2018 májusában: az ERDF-nek tilos olyan beruházásokba fektetnie pénzeket, melyek természetkárosító hatással járnak és a nagy mértékben a fosszilis energiák használatára hagyatkoznak.
Az új alapelvet az EU-s pénzek elosztásáról szóló, októberben kezdődő „trialógusban” fogja használni az EP az Európai Bizottság és az Európai Tanács irányában.
A zöldek üdvözölték az EP döntését, amiért a politikai döntéshozók is felismerték, hogy a „szokásos üzletmenet” már nem követhető, a kohéziós pénzek szétosztásában ökológiai elveket is kell érvényesíteni.
(Bankwatch)