A tengerpartok és az óceánok szenvedik meg az „eldobhatóság” kultúrájának az elmúlt tíz évben tapasztalt totális térnyerését: szívószálak, kávésflakonok, tányérok, villák, kések, kanalak, strandpapucsok, fogkefék végzik a tengerben.
Mindegyik olcsó műanyagból készült, ezért eldobható. Nem kerül sokba újat venni helyette, nem vagyunk arra kényszerítve, hogy megőrizzük őket. Többségüket nem is arra találták ki. Egyszer használatosak. Mint például a műanyag villa és kés. Az előző évtized végén, amikor Oprah Winfrey bemutatta talk show-jában a csendes-óceáni szemétszigetet, az még „csak” Franciaországgal megegyező méretű volt. Ma már Franciaország háromszorosát teszi ki!
Egyre több tudományos kutatás szól már arról, hogy az apró darabokra töredezett plasztik bekerül a táplálékláncba. A halak és a tengeri madarak elfogyasztják, mi pedig a halakat. (De a takarmánnyal is kerül mikroplasztik a szarvasmarhák vagy a sertések testébe.) Nemrég egy 8 méter hosszú döglött bálnát találtak – a gyomrában több mint 22 kilogramm műanyaggal.
Betiltva
Az EU is felismerte, hogy az eldobható műanyagban való tobzódás nem folytatható tovább. Az Európai Parlament 560 igen, 35 nem szavazattal és 28 tartózkodással elfogadta azt a direktívát, melynek értelmében 2021-re a tagországoknak be kell tiltaniuk a következő eszközöket:
- Polisztirolhabból készült kávéspoharak (vagyis a forró italok tárolására szolgáló thermopoharak).
- Azok a műanyagok, amik apró darabokra törnek (mikroplasztik).
- Fülpiszkálók.
- Műanyag evőeszközök.
- Műanyag szívószálak
- Műanyag (ital)kavarórudak.
Az EU a szennyvízcsatornák akadálymentesítését is célul tűzte ki. Közismert, hogy „zsírhegyeket” alkotnak azok a zsebkendők, törlőkendők, melyeket használat után húznak le a WC-n az emberek. Mivel zsírral és testnedvekkel telítve összeragadnak, kemény gombolyaggá állnak össze, és megrekednek a szennyvíz-vezetékben, akadályozva a szennyvíz áramlását.
A gyártók kötelezettségei
A gyártók ezentúl kötelesek lesznek feltüntetni törlőkendőik, cigarettaszűrőik és poharaik csomagolásán, ha a termékek műanyagot tartalmaznak. A műanyag csomagolások felirataiba is figyelmeztetést kell nyomtatniuk arról, hogy a csomagolás elhajításával károsítjuk a természeti környezetet.
Az EU vezetése a műanyaggyártás frontján is lépett a plasztikhulladék-képződés megfékezése érdekében, méghozzá célszámok meghatározásával. 2025-re minden műanyag italospalackban 25 százalékot kell elérnie az újrahasznosított műanyag részarányának. 2029-re ezt a hányadot 90 százalékra kell növelniük a gyártóknak. Ez egyúttal azt jelenti, hogy a kereskedelmi forgalomba kerülő műanyag palackok 90 százalékát kötelesek lesznek visszagyűjteni a tagországok.
(The Guardian, Time Magazine)
- Az Európai Unióban évente 25 millió tonna műanyagszemét képződik.
- Ennek alig 30 százalékát gyűjtik vissza szelektíven a tagországok.
- A tengerekbe jutó hulladék több mint 80 százaléka műanyag.