Szélsőséges időjárás cikkek
Az időjárás okozza a legtöbb kárt
A legnagyobb összegű lakásbiztosítási kárkifizetéseket vihar okozta károk pótlására, tűz és robbanás, valamint árvízkárokra teljesítették a biztosítók . Az elmúlt hat és fél éves statisztikákból kiderült az is, hogy családi házak esetében a kárkifizetések összege 25 százalékkal haladja meg a lakásoknál kifizetett összegeket.
Ennek rossz vége lesz: gyanúsan enyhe volt a tél
Melegebb és esősebb volt a szokásosnál a téli időszak, különösen a február, amikor az átlaghőmérséklet 5 Celsius-fokkal haladta meg a sokéves átlagot. A legtöbb eső is februárban hullott, csaknem háromszor több mint máskor
Afrika az El Niño árnyékában
Különböző, de gyakran egymással összefüggő tényezők (fegyveres konfliktusok, kedvezőtlen időjárási jelenségek, a mezőgazdasági termelés akadozása) miatt az afrikai kontinens ellátása, az ott élők élelmezésének biztosítása komoly kihívást jelenthet az idei évben.
Harcolnánk, de csak ha ingyen van
A magyarok nagy része látja, hogy gond a klímaváltozás és az MTA friss kutatása szerint áldozni is hajlandó lenne azért, hogy kevésbé ártson a környezetnek. Ez jól hangzik, de valójában viszont a többség csak akkor vált zöldebb megoldásra, ha azzal spórol is.
Forrón startolt az idei év
Több mint egy évszázada nem volt olyan meleg a január, mint az idén, legalábbis a Föld legnagyobb részén. Nálunk a hónap végéig kemény fagyok csikorogtak, de a február már szokatlanul enyhén köszöntött be és menetrendszerűen megújult a belvízveszély a sok csapadék miatt.
Olcsó az élelmiszer, de nem tudni meddig
Két százalékkal estek az élelmiszerárak a decemberhez képest a világpiacokon, azonban nem tudni meddig marad így, mivel az El Niño által okozott szélsőséges időjárás egész régiókban teheti tönkre a termést.
Több ezer éve nem volt ilyen forróság
Az utóbbi 30 év nyarai voltak valószínűleg a legforróbbak az elmúlt több mint két évezredben – állapították meg tudósok egy újonnan megjelent tanulmányban, amelyben történelmi dokumentumok és fák évgyűrűi alapján rekonstruálták az elmúlt csaknem 2100 év hőmérsékletét.
Robbanás, tűz, hackerek – ettől félnek a cégek
A kiélezett piaci versenykörnyezet és a kibertámadások most először szerepelnek az idénre prognosztizált három vezető üzleti kockázati tényező között - legalábbis európai szinten. A magyar cégek még mindig a tűztől és robbanástól félnek leginkább. Az európai vállalatokat aggasztja az egyre kifinomultabb számítógépes bűnözés, ugyanakkor hajlamosak alulbecsülni, mekkora jelentőséggel bír a számítástechnikai rendszerek meghibásodása a költséges üzemkiesések kialakulásában – derül ki az Allianz felméréséből.
Tévedés ne essék: mi okozzuk a melegrekordokat
Szakemberek új számításai szerint csupán 0,01 százalék az esélye annak, hogy az elmúlt évek globális melegrekordjai az éghajlat természetes változékonyságának következményei. Az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés nélkül egyáltalán nem történhetett volna meg, hogy az elmúlt 150 év 15 legmelegebb évéből 13 2000-2014 között következik be.
Czerván: jó évet zárt a mezőgazdaság 2015-ben
A múlt év eredményei elmaradtak ugyan a 2014-es történelmi rekordoktól, de így is jó évet zárt 2015-ben a magyar mezőgazdaság - közölte Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár az MTI megkeresésére a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatait kommentálva.
Tudtuk, de nem sejtettük: tavaly volt az igazi rekord
2015 volt a legmelegebb év a Földön az időjárási feljegyzések 1880-as kezdete óta. A föld- és tengerfelszíni globális átlaghőmérséklet 14,79 Celsius-fok volt, 0,9 Celsius-fokkal magasabb a 20. századi átlagnál. A tavalyi volt immár a negyedik rekorddöntögető év a 21. században.
Súlyosabb gond a migrációnál a klímaváltozás
Nem a migráció a világot legjobban fenyegető kockázati tényező 2016-ban. Ugyan valószínűségben vezet, de súlyosságban sok más megelőzi.
Melegszik a Föld: itt a bizonyíték
A klímaváltozás jele lehet a szúnyogirtó fogaspontyok (Gambusia holbrooki) megjelenése a természetes tavakban, folyókban, legutóbb a Zagyva szolnoki szakaszán találtak példányokat.
Forró évünk volt
Az előzetes adatok szerint összességében az elmúlt év időjárása is erősíti a melegedés tendenciáját. A magyarországi hőmérsékletemelkedés pedig még a globális értéket is meghaladta - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat elemzéséből.
Bealkonyul a luxutermékeknek? Meghökkentő előrejelzés az idei évre
Ezek az előrejelzések tíz olyan figyelmen kívül hagyott tényezőt vagy eseményt boncolgatnak, melyek 2016-ban jelentős hatással lehetnek a pénzügyi világra. Csak ez nem valószínű.
A nagy meleg elintézte a zöldségeket
Idén mintegy 2,5 millió tonna zöldséget és gyümölcsöt takarítottak be a termelők, mintegy 500 ezer tonnával kevesebbet a 2014. évi rekordnál, a terméskiesés oka főként a szélsőséges időjárás, a fagy, a nagy meleg és a kevés csapadék volt - mondták a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) vezetői.
Idén is meleg volt, de 2016 brutális lesz
A brit meteorológiai szolgálat friss globális hőmérséklet-előrejelzése szerint "nagyon valószínű", hogy 2016 még 2015-nél is melegebb lesz. A globális felmelegedés és az El Nino jelenség hatása miatt 2015-nek már az év vége előtt megelőlegezték a rendszeres mérések kezdete óta tapasztalt legmelegebb év címét.
Sokat spóroltunk az enyhe őszi időjáráson
Az OMSZ adatai szerint különösen enyhe volt az őszi időjárás, így akár 15 százalékkal is csökkenhetett a magyar háztartások energiafelhasználása, köszönhetően a szokatlanul enyhe ősznek. Több ezer forintot is megtakaríthattak a magyar háztartások.
Sorra döntjük a rekordokat – de ennek nem örülünk
A 2015. novemberével záruló 12 hónap volt a Föld eddig nyilvántartott legmelegebb időszaka - igazolják a Copernicus projekt legújabb adatai. Az Európai Unió klíma és légköri elemzéseinek kiemelt projektje kimutatta, hogy az idei év figyelemreméltó időjárási jelenségek éve volt.
Az ősz is hozta a meleget – idén tényleg rekord lesz
Az Országos Meteorológiai Szolgálat mérései szerint az idei ősz is melegebb volt a szokásosnál, s mostanáig az egész év az időjárást tekintve a legmelegebbek között van. A 2015-ös magyarországi időjárás a tavalyihoz hasonlóan várhatóan globálisan is rekord meleg lesz - derül ki a meteorológiai szolgálat elemzéséből.
Párizs: az utolsó utáni pillanat
Ez az utolsó utáni pillanat, amikor, ha meg nem is állíthatjuk, de legalább még lelassíthatjuk a klímaváltozást. November 30-án a világ vezetői nem csak arról kezdenek el tanácskozni, hogy ki mennyivel csökkentse üvegházgáz kibocsátását, a tét sokkal több, maga az általunk ismert emberi civilizáció.
Ismét rekordot döntünk
Bár azt hittük, hogy a tavalyi év volt a rekorder, de a jelek szerint még lehet fokozni a felmelegedést: az idei ugyanis minden eddigi rekordot megdönt. Az emelkedő hőmérsékletek hatására gyakoribbá válnak a természeti katasztrófák, amelyek súlyosan érintik a világ élelmiszer termelését – és új, minden eddiginél nagyobb menekülthullámot indíthatnak el.
Már a bevásárlást is felülírja a klímaváltozás
Reggeli kávé? Utána egy frissen facsart narancslé? Friss banán? Felejtsük el! A klímaváltozás következtében az elkövetkező évtizedekben olyan közkedvelt élelmiszeripari cikkekből keletkezhet hiány, amelyek ma a mindennapi táplálkozásunk részei.
Kalifornia két év alatt kifogyhat a vízből
Az Egyesült Államok területének harmadát fenyegeti a szárazság. Egyre több államban kell korlátozni a vízfogyasztást, Kalifornia néhány év alatt kifogyhat az ivóvízből – írta az Ecolounge.hu.
Egy fokkal több lett: maradhat?
Idén átlépjük – illetve már át is léptük az egy fokos felmelegedést az iparosodás előtti időszakhoz képest - állapította meg a brit meteorológiai szolgálat. Ezzel a Föld klímaváltozása túljutott a veszélyes felmelegedés kapujának tekintett 2 Celsius-fokos hőmérsékletemelkedéshez vezető út felén.
Klímaváltozás: most megesszük, amit főztünk
Az emberi tevékenység által előidézett globális felmelegedés 2014-ban felerősített számos szélsőséges időjárási jelenséget, köztük a trópusi ciklonokat a Csendes-óceán középső térségében, a súlyos esőzéseket Közép-Európában, a szárazságot Kelet-Afrikában, a hőhullámokat Ausztráliában, Ázsiában és Dél-Amerikában.
Idén nem kombájn, hanem Bruce Lee aratja le a termést
Idén ismét számítani lehet az El Niño jelenség okozta szélsőséges időjárásra a Csendes-óceáni térségben, ami a nagy gabonatermő területeket is érinti. Az eddigi egyik legerősebb El Niñóra lehet számítani - ezért is kapta a Bruce Lee nevet Jelenleg azonban a globális készletek csúcson vannak, miközben a növényi alapanyagú üzemanyagok gyártásának mérséklődésével a kukorica iránti kereslet is csökken, így rövid távon nem indokolt az áremelkedés.
A sok eső miatt drágább lett a kukorica
Októberben az esős időjárás miatt megijedtek a kereskedők, így drágulni kezdett a kukorica. Az emelkedés így illeszkedett a nemzetközi trendekhez - derült ki a Magro.hu gabonapiaci elemzéséből.
Egyre szárazabb lesz a Kárpát-medence
Egyre szárazabb lesz a Kárpát-medence az elkövetkező évtizedekben a felmelegedés miatt - mondta Mika János klímakutató az M1 aktuális csatorna szombat esti műsorában. Az idei forró, több kánikulát is hozó nyarat ugyanakkor anomáliának nevezve megjegyezte, ez nem tendencia, hiszen a felmelegedés sokkal lassabban megy végbe, és egy hosszú távú folyamat.
Forró, forróbb, legforróbb: az idei év veri a tavalyit is
Mind az idei szeptember, mind az év első kilenc hónapja melegrekordot döntött az amerikai országos óceán- és légköri hivatal (NOAA) jelentése szerint, így 2015 lehet a legmelegebb év a mérések 1880-as kezdete óta.
60 fokos hőhullámok jöhetnek
Iszonyú, a hatvan Celsius-fokos csúcshőmérsékletet is elérő hőhullámok sújthatják a Perzsa-öböl és a Közel-Kelet térségét a jövőben, ha nem sikerül lefékeznünk a globális felmelegedés okozta klímaváltozást – figyelmeztetnek a kutatók. Mi is érintettek vagyunk, nálunk is forrósággal kell szembenéznünk a nyarak során.
Hagyjuk a garázsban a szánkót, elő az esernyőt!
Hét nemzetközi intézet előrejelzése alapján különösen enyhe, de csapadékos télben lesz részünk Magyarországon. Az amerikai NASA, a kínai, az orosz és a brit meteorológiai intézetek szezonális előrejelzéseit vetette össze az Esőtánc.hu időjárási portál, hogy megbecsülje az idei tél várható időjárását.
Bérelt lakással is elbánhat az időjárás
Magyarországon a lakások több mint kétharmadának van biztosítása, de ez az arány hosszú távon javulhat, ami egyúttal növekedést hozhat a lakásbiztosítási piacon. Rövid távon azonban egyelőre stagnálás várható – közölte egy friss kutatásra hivatkozva a K&H biztosítója, amely az év első nyolc hónapjában 582 millió forintot fizetett ki lakásbiztosításokra, az átlagos kárösszeg pedig 43 600 forintot tett ki. A társaság szerint a bérelt lakásban élő fiataloknak is érdemes biztosítást kötniük.
Már a hitelezésbe is beleszól a klímaváltozás
A klímaváltozás hatásaival is számoló projektek számíthatnak inkább banki támogatásra, de az életképes hazai agrárium fenntartásához muszáj, hogy a hazai cégek növeljék termelési kapacitásaikat - véli Tresó István, a K&H Agrárfejlesztési főosztályának vezetője.
Nem biztosítják a lakást a fiatalok
A GfK adatai szerint tízből heten rendelkeznek lakásbiztosítással. Az ingatlanjukat nem biztosítók jellemzően a fiatal, 20-29 éves korosztály tagjai, akik saját lakással még nem rendelkeznek, főleg albérletben élnek.
Az idei nyár csak kóstoló volt abból, ami ránk vár
Az idei nyár ízelítőt adott abból, amire az éghajlati változások miatt a jövőben számíthatunk - összegezte az Országos Meteorológiai Szolgálat az elmúlt időszak tapasztalatait. A most véget ért nyár az 1901 óta rögzített adatsorban a harmadik legmelegebbnek bizonyult, a forró, aszályos időszakokat pedig "heves események" zárták le, amik felhőszakadásokkal, helyenként jégesővel és erős szelekkel jártak - emelték ki.
Eláztunk: milliárdos a kár
A 2015. augusztus 17-i vihar okozta károk miatt a négy napos ünnepet követő reggelig, augusztus 24-éig az összesített adatok szerint a lakóingatlanokat érintő károk száma eléri a 13 ezret. A károk becsült értéke meghaladja az 1,6 milliárd forintot – tette közzé a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) a legfrissebb adatokat.
Egyhavi eső egy óra alatt – és ez csak a kezdet
A forró hetek után következő esők mennyisége manapság azt mutatja, hogy az időjárás szélsőségesebbé válik. Az ELTE Meteorológiai Tanszékének vezetője szerint előrejelzéseik egyértelműen azt mutatják, hogy a csapadékintenzitás növekedése várható.
Viharszezon: ki fizet, ha rádőlt a fa a kocsira?
Az idei évben az átlagosnál gyakrabban fellépő, heves viharok sokszor nem csupán beteg, korhadt, hanem egészséges fákat is kidöntöttek, akár totálkárossá törve az alattuk parkoló járműveket. Célszerű röviden áttekinteni, ilyen esetekben hogyan működik a kártérítés, illetve milyen óvintézkedésekkel csökkenthető ez a fajta kockázat.
Enyhe telek: több disznó, kevesebb nád
Az elmúlt időszak szokottnál enyhébb téli időjárása két váratlan következménnyel is járt: több lett a vaddisznó és kevesebb nádat tudnak aratni a Fertő-tavon. A klímaváltozás felgyorsulásával egyre gyakrabban kell tapasztalnunk ilyen anomáliákat.
Időjárás: még hátravan a feketeleves
Az idei El Nino olyan természeti csapásokat okozhat, amelyeknek súlyossága csak azokhoz fogható - a kaliforniai földcsuszamlásoktól az ausztrál bozóttüzekig - amelyek az 1997-98-as rekordévben pusztítottak - közölte csütörtökön az amerikai Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Hivatal (NOAA) Klíma-előrejelzési Központja.
Aszály, kártevők: védtelenek vagyunk a klímaváltozással szemben
A lakosság több mint 80 százaléka mindennapjaiban is érzékeli az éghajlatváltozás hatásait, és aggódik a klímaváltozás miatt – derül ki az Energiaklub legújabb, országos reprezentatív felméréséből.
Mit tehetünk, ha lecsap a vihar?
Mától ismét jelentős csapadékot hozó viharok várhatók hazánk területén. Az eddigi viharosan nyár rengeteg kárt okozott, ezért az Aegon szakértői összegyűjtettek néhány hasznos tanácsot, amellyel a viharkárok mérsékelhetők, megelőzhetők.
Ilyen meleg még sose volt
Habár a tavalyi év volt eddig minden idők legmelegebbje, az idei úgy tűnik, hogy megdönti ezt a rekordot. A kutatók még sosem regisztráltak ilyen magas hőmérsékleteket júniusban, a NOAA adatai szerint csaknem egy teljes fokkal melegebb volt a globális átlaghőmérséklet, mint a 20. században.
Így nem lesz szauna a lakásból nyáron
A nyári kánikulában kevesebben gondolnak a hőszigetelésre, pedig az épület belső komfortjához elengedhetetlen a megfelelő szigetelés. A jobb hőszigetelés jó lehetőséget nyújt az energia-megtakarításhoz, megakadályozza, hogy az épület nyáron szaunává váljon.
Nem kell, hogy a csődöt jelentse egy jégeső
A mezőgazdasági termelőket ért vihar és jégeső károk kezelése a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszeren belül oldható meg, amelynek I. pillére az agrár-kárenyhítési rendszer – figyelmeztet a Nemzeti Agrárkamara.
Majdnem ötmilliárdba került a múlt heti vihar
A 2015. július 8-án délután az országon átvonuló vihar az idei év eddigi legnagyobb pusztítását okozta Magyarországon: az összesített adatok szerint a károk száma az előzetes becsléseknél jóval magasabb: megközelíti a 35 ezret. A károk becsült értéke közel 4,8 milliárd forint – tette közzé a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) a legfrissebb adatokat csütörtökön.
Viharkár: brutális rohamra készülhetnek a biztosítók
Brutális rohamra és rekordkifizetésre készülnek a biztosítók az országon végigsöprő vihar után. A kár egyelőre felbecsülhetetlen, az igényeket azonban legkésőbb három napon belül be kell jelenteni. Az átlagosnál jóval több vitás eset is lehet, ezek intézése lassabban zajlik majd - közölte a CLB.