Afrika az El Niño árnyékában

Különböző, de gyakran egymással összefüggő tényezők (fegyveres konfliktusok, kedvezőtlen időjárási jelenségek, a mezőgazdasági termelés akadozása) miatt az afrikai kontinens ellátása, az ott élők élelmezésének biztosítása komoly kihívást jelenthet az idei évben.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

A kontinens déli részén a szárazság okozza a legnagyobb problémát. A tavalyi év során kezdődött kedvezőtlen időjárási tendencia nem látszik enyhülni, sőt, az elmúlt 50 év legerőteljesebb El Niño jelenségének hatására tovább fokozódik.

Egyes országok, mint Zimbabwe, Malawi, Dél-Afrika vagy Madagaszkár egy emberöltő óta nem tapasztaltak ekkora aszályt a csapadékos időszak alatt. Emiatt napról napra csökken annak esélye, hogy a gazdák képesek legyenek a vetés számára ideális (csapadékos) körülmények biztosítására.

Az amúgy is szűkös 2014-2015-ös mezőgazdasági szezon után az extrém száraz október és december, és a forró, az átlagnál kevesebb csapadékot hozó idei év mind hozzájárulhatnak egy komoly terményhiányhoz, ami a térség majdnem összes országát érintheti.

A hosszú ideje fennálló csapadékhiányos helyzet és a magas élelmiszerárak fenyegetést jelentenek az ellátásbiztonságra, szakértők a segélyre szorulók számának megugrásától tartanak.

Válság Dél-Szudánban

Kiemelten súlyos a helyzet Dél-Szudánban, ahol az ország lakosságának egynegyede, közel 3 millió ember sürgős segítségre szorul, 40 000 ember helyzete pedig szinte kilátástalan. Az éhezők számának növekedése az aratást követő időszakban szokatlan és egyúttal aggasztó. Az április és július között tetőző ínséges periódus további és főleg komoly mértékű romlást hozhat.

Hamis mítosz Afrika újragyarmatosítása?
A Klímablog és a Piac&Profit hasábjain is írtunk arról, hogy gazdag országok és befektetési alapok hatalmas földterületeket vásárolnak fel Afrikában, hogy kielégítsék a nyugati világ növekvő élelmiszerigényeit, miközben Afrika éhezik. A legújabb vizsgálatok azonban némiképp megkérdőjelezik az agrárgyarmatosítás közkeletű hiedelmét.
Az országban dúló konfliktus, az ezzel együtt járó pénzromlás és piaci zavarok hatása nem korlátozódik csupán egy szűk területre, hanem az egész országban akadályt képeznek az élelmezésben és az ellátásbiztonság garantálásában. (A világ legfiatalabb országát egyébként részben a multik semmizték ki.)

Konfliktus és aszály Szomáliában

Az esőzések hiánya, az ország egyes részein az aszály és a kereskedelmet nehezítő faktorok, egy időben a belső kényszermigrációval, és tetőzve a krónikus szegénységgel – ez a mindennapok realitása Szomáliában.

A FAO által koordinált felmérésen alapuló, a közelmúltban megjelent jelentés szerint közel 4,7 millió ember, a teljes lakosság 38 %-a, súlyos élelmezési gondokkal küzd, az alultápláltság mértéke továbbra is magas.

Az országba eddig folyamatosan érkező élelmiszer- és egészségügyi segélyek nem jelentettek tartós megoldást az alultápláltság megszüntetésére, ezért további, átfogó humanitárius intézkedésekre van szükség, ami a probléma rejtett okait és egyéb tényezőket célozza.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo