Sorra döntjük a rekordokat – de ennek nem örülünk

A 2015. novemberével záruló 12 hónap volt a Föld eddig nyilvántartott legmelegebb időszaka - igazolják a Copernicus projekt legújabb adatai. Az Európai Unió klíma és légköri elemzéseinek kiemelt projektje kimutatta, hogy az idei év figyelemreméltó időjárási jelenségek éve volt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A 2015. novemberrel záruló 12 hónap volt a nyilvántartott legmelegebb időszak a Földön. A 2014. decemberétől 2015. novemberéig tartó időszak globális hőmérsékleti átlaga a nyilvántartott legmelegebb 12 havi érték volt, több mint 0,4 °C-kal magasabb, mint az 1981 és 2010 közötti 30 éves átlag.

A nyilvántartott korábbi 15 legmelegebb év 1998 és a 2001-2014 közötti időszak volt. Az 1981 és 2010 közötti 30 éves átlagokhoz képest a nyilvántartott legmelegebb hónapok 2015. októbere, és novembere voltak, mindkettő 0,6 °C-kal a normál érték felett „teljesített”.

A hazai mérések is ezt igazolják: Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint az idei ősz is melegebb volt a szokásosnál, s mostanáig az egész év az időjárást tekintve a legmelegebbek között van. A 2015-ös magyarországi időjárás a tavalyihoz hasonlóan várhatóan globálisan is rekord meleg lesz – derül ki a meteorológiai szolgálat elemzéséből.

Az antarktiszi ózonlyuk eddigi egyik legnagyobb méretű

Az antarktiszi ózonlyuk kiterjedése az utóbbi pár hónapban 25 millió km2 fölötti volt, ami Észak-Amerika területének felel meg. Ez az eddigi egyik legnagyobb méretű, ráadásul az ózonlyuk mélysége is az átlagosnál jóval nagyobb.

Habar a legtöbb egyéb ózonlebontó anyagot már több mint 25 éve betiltották, ezen anyagok koncentrációja továbbra is magas. A lassú csökkenés ellenére továbbra is maximális értékeik közelében vannak jelen a sztratoszférában. Az ózonlyuk ilyen nagymértékű kiterjedése a jövőben is előfordulhat − az előrejelzések szerint a regeneráció akár évtizedeket is igénybe vehet, amíg az ózonlyuk 2055-2065 körül végleg eltűnik.

Szélsőséges események Indonéziában, és viszonylag magas, kiugró értékeket Alaszkában. 

Az idei év erdőtüzei erősebbek voltak, és jelentős mennyiségű CO2-t bocsátottak a légkörbe. Csak az indonéz tüzek kibocsátásai több CO2-t juttattak a légkörbe 2015. szeptemberében és októberében, mint például Japán, Németország vagy az Egyesült Királyság teljes ipari kibocsátása 2013-ban. Eddig körülbelül 0,3 gigatonna szén (illetve 1,2 gigatonna CO2) került a légkörbe 2015-ben, a kibocsátások 80%-a pedig szeptemberben és októberben, a fenti tűzesetek idején történtek. Az indonéz erdőtüzeket valószínűleg súlyosbította az aktuális El Niño jelenség miatti kivételesen száraz 2015-ös év, de az értékekhez jelentős mértékben hozzájárulnak az mezővédő tüzek is.

A 2015. évi erdőtüzes időszak Észak-Amerikában különösen erős volt, amit ráadásul a nyugat-amerikai tartós szárazság is súlyosbított. Körülbelül 20 600 km2 (kb. 2,5 millió futballpályányi terület) égett le idén Alaszkában, ami 2004 után a második legmagasabb érték.

A magasabb szélességi fokokon bekövetkező erdőtüzek különösen aggasztóak a sarkvidéki klímaváltozás szempontjaiból, ahol a hőmérséklet-növekedés duplája a bolygónk egyéb területein tapasztaltaknak.

Klímaváltozás: most megesszük, amit főztünk
Az emberi tevékenység által előidézett globális felmelegedés 2014-ban felerősített számos szélsőséges időjárási jelenséget, köztük a trópusi ciklonokat a Csendes-óceán középső térségében, a súlyos esőzéseket Közép-Európában, a szárazságot Kelet-Afrikában, a hőhullámokat Ausztráliában, Ázsiában és Dél-Amerikában.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo