Irodapiac cikkek
Elfogynak az irodák?
2011-ben éves szinten a bérbeadási volumen rekordot döntött: 397 333 négyzetméternyi területre írtak alá bérleti szerződést. Ez jóval meghaladja az elmúlt évek 300 000 négyzetméteres átlagértékét. A kiemelkedő bérbeadási aktivitásnak köszönhetően a kihasználatlansági mutató két éve először 20 százalékon alá csökkent és 2011 végén 19,2 százalékon állt.
Éled a piac
2011. év végére a teljes budapesti irodapiaci állomány meghaladta a hárommillió négyzetmétert. A negyedik negyedévben rekordot döntött a bérbeadások összes volumene.
Csúcsok dőltek meg Londonban és Párizsban
A gyengülő gazdasági kilátások ellenére a bérlők Európa-szerte keresik az irodákat. Egyre több irodát adnak bérbe például Londonban és Párizsban. 2011 harmadik negyedévében itt nem csak a bérbeadás szintje nőtt, az iroda-tranzakciók is csúcsot döntöttek – derül ki a CBRE legfrissebb kutatási adataiból.
Kevés cégnek kell nagy iroda
Idén az iroda bérbeadások közel fele hosszabbítás volt, mivel a másfélezer négyzetméternél nagyobb, egybefüggő területek hiányoznak a kínálatból - közölte a CA Immo ingatlanbefektetési társaság.
Így lehet jó irodát választani
Gyökeresen változik manapság az irodai környezet, ráadásul a változás sebessége gyors. Az üzleti élet szereplőinek egyre sokrétűbb spektrumot kell belátniuk ahhoz, hogy hatékonyan tudják kiválasztani a cég munkahelyét. Ebben segít a Jones Lang LaSalle Offices 2020 piackutatási programja.
Jó alkupozícióban a magyar cégek
Az irodákat bérlők újból óvatosak lettek, kivéve Moszkvában. Nem csak a luxusipar szárnyal Oroszország fővárosában, az irodabérleti díjak is emelkedtek. A hazai vállalatok azonban továbbra is viszonylag jó alkupozícióban vannak az irodapiacon.
Budapesten idén nem lendül be a piac
A feltörekvő országok erős gazdasági növekedése a multinacionális vállalatokat arra készteti, hogy újragondolják befektetési politikájukat. Ennek eredményeképpen a latin-amerikai és az ázsiai-csendes-óceáni térségben nő az irodák iránti kereslet - ezeket a térségeket az erős növekedés és ígéretes piaci környezet teszi vonzóvá. - írja a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb globális irodapiaci jelentésében.
A tavalyi év az árak növekedéséről szólt
A globális bérlői piac a 2009-es csökkenés után pozitív bérleti díj növekedéssel visszatérni látszik 2010-ben - derül ki a Cushman & Wakefield legfrissebb kutatásából.
Egyetlen irodaház épül Pesten spekulációs céllal
A Határ úti metrómegállótól pár perc sétára épülő Laurus Irodaházak három különálló épülete 15.000 négyzetméter 'A' kategóriás irodaterülettel, mélygarázzsal és nagyszámú felszíni parkolóhellyel várja leendő bérlőit.
Most érdemes alkudni!
A céges háttérműködés sarkalatos pontja az irodabérlet: ezen a területen is általában bőven akad tartalék a hatékonyabb és olcsóbb működésre. Az idén véget érnek az évek óta tartó építkezések, a következő időben látványosan kevesebb projekt indul majd.
Budapest nincs a legdrágább 50 között
Továbbra is a londoni West End a világ legdrágább irodapiaca, évi átlag 1458 euró/négyzetméter bérleti díjjal - derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb kutatásából. Hong Kong üzleti negyede a második helyre drágult, megelőzve Tokió belső kerületeit. Mumbai a negyedik, Moszkva az ötödik a sorban, Budapest nem került be a 176 irodapiacot vizsgáló kutatás első 50 legdrágább városa közé.
Íme, 2010 legzöldebb irodái!
A KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdálkodásért immár negyedik alkalommal rendezte meg a Zöld Iroda kiállítást, Budapesten, a Kinnarps Irodaházban, 2010. május 18-án. Az ingyenes kiállításon a szervezők a színes szakmai programok mellett a hazai környezetbarát irodai eszközök és berendezések gyártóinak és forgalmazóinak seregszemléjével fogadták az érdeklődőket, valamint átadták a 2010-es Zöld Iroda verseny győzteseinek járó díjakat is.
Lassul a budapesti irodapiac
A Váci úton 20 százalék alatti az irodapiac üresedési rátája, ez továbbra is a legaktívabb irodafolyosó - derül ki a RERA (Colliers International, az EHL Hungary, valamint az Eston International) 2010 első negyedévre vonatkozó irodapiaci beszámolójából.
Az idei a reménykedés éve lehet
2010-ben visszatérhetnek a nagy befektetők a magyar ingatlanpiacra, ám nagy fejlődéssel még nem számolhatunk - derült ki a Colliers International sajtótájékoztatóján. Az idén minden negyedik iroda bérlő nélkül maradhat, ám a bevásárlóközpontok népszerűsége töretlen, négy éven belül harmadával nőhet az összterületük. Európában esnek a hozamok.
Budapest nem drága város
Újra a londoni West End a világ legdrágább irodapiaca - derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) kutatásából. A globális irodabérleti jelentés szerint Tokió belső központja a második helyre csúszott, míg a japán főváros külső központja a harmadik legdrágább irodapiac a világon. Hong Kong központi üzleti negyede és Moszkva a negyedik és ötödik a közel 180 várost összesítő globális listán. A budapesti díjak - euróban számolva - az európai lista utolsó harmadában helyezkednek el.
Milyen a jó iroda?
Az irodaválasztásnál a két legfontosabb döntési szempont a bérleti díj és a hatékony helykihasználás a bérlők számára. Ez azt mutatja, hogy a bérlők egyre inkább tisztában vannak azzal, hogy a havi költségeket nem csak a fajlagos bérleti díj határozza meg, hanem a teljes bérelt terület nagysága. - derül ki a GVA Robertson és az Office Garden közös felméréséből.
Ingatlanpiac: 2003 óta nem látott mélységben
A Budapesti Ingatlan-tanácsadók Egyeztető Fóruma (tagok: CB Richard Ellis, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ, és Jones Lang LaSalle) közzétette a 2009 harmadik negyedévére vonatkozó irodapiaci adatokat.
2011-ről még álmodni sem mernek
2009 első félévében 113 662 négyzetméternyi irodát adtak át, melyből mintegy 36 000 m2 egyedi igények alapján épült meg. A két székházként szolgáló irodaházat (Magyar Külkereskedelmi Bank - 12 339 valamint Magyar Villamos Művek - 24 400) nem számítva, az átadások volumene 45%-kal volt kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. Az év első hat hónapjában hét új bérirodaházat adtak át, a főváros különböző pontjain. - derül ki az Eston Market Report - 2009. szeptemberi számából.
Először 2011-ben éri meg építkezni
Az olcsó hitelezés eredményeképpen nagy mennyiségű új kínálat került a piacra éppen akkor, amikor a válság miatt az elnyelt üres területek mértéke hirtelen 50%-al csökkent. Ez az üresedési ráta rohamos növekedéséhez vezetett, amelyet 2009 végére 25% körülire lehet becsülni. A bérleti díjak 10-30%-os csökkenést mutatnak, és még nem stabilizálódtak. A bérlők inkább újratárgyalják jelenlegi szerződéseiket, mint hogy elköltözzenek - hívja fel a figyelmet Saly Miklós, a Colliers International Magyarország irodabérbeadó csapatának vezetője.
Ilyen a válság: két év múlva hiánycikk lesz az iroda
Számos, még az „ingatlanboom" alatt elindított irodafejlesztés 2009 során készül el az EMEA-régió (Európa, Közel-Kelet és Afrika) jó néhány piacán, ami a bérlők számára rövidtávon széleskörű minőségi irodaterület-választékot jelent - derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb elemzéséből. A spekulatív célú fejlesztések átadása felgyorsulhat 2009 második felében, így a piacra kerülő irodaterület meghaladhatja a 2008-as szintet is. Az újonnan átadott irodák területe 2010 során azonban csökkenhet, hiszen a fejlesztők továbbra is elhalasztják a még építés alatt nem lévő projektjeiket: így a bérlők 2011-re korlátozott új kínálattal találják szembe magukat, hiszen a piac a korábbiaknál szűkebb fejlesztési időszak előtt áll.
Egész Európában esnek a bérleti díjak
A gyenge gazdasági teljesítmény 2009 második negyedévében Európa-szerte csökkentették a bérleti díjakat minden ingatlanszektorban. - derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) európai bérleti díjakat és hozamokat vizsgáló jelentéséből. A közgazdászok rövidtávú várakozásai szerint az aktivitás a legtöbb európai piacon csökkent az elmúlt hónapokban, ez pedig hatással van a bérlői piac feltételeire és a bérleti díjak változásaira.
2009: a bérlők éve
Az irodapiac kitűnő lehetőségekkel kecsegtet az olyan bérlők számára, akik bérleti költséghatékonyságra és jobb ár-érték arányra törekszenek egy új, modern irodaterületen. 2009 várhatóan az egyik legjobb év lesz a cégeknek költözéshez, a meglévő irodabérletük újratárgyalásához elsősorban azért, mert a bérleti díjak csökkennek és a tulajdonosok nagyon kedvező feltételeket fognak ajánlani. - áll a Colliers jelentésében.
Budapest nem gyárt gagyit
A közeljövőben sem várható a fapados irodaházak megjelenése a fővárosban, a fejlesztők 40 százaléka sosem mondana le a minőségről - derül ki az Eston International Zrt. 2008 végén készített felméréséből, amely a budapesti irodapiacon tevékenykedő irodaház-fejlesztőket kérdezte a rövid- és hosszú távú terveikről, stratégiájukról.
A bérleti díjak nem változnak
A CB Richard Ellis harmadik negyedéves irodapiaci gyorsjelentése szerint mind a keresleti, mind a kínálati oldal szereplői óvatosabbak lettek. A már építés alatt álló projektek átadása terv szerint alakul, de néhány fejlesztő a későbbi fejlesztéseket újragondolják. A bérlők kereslete ugyan nem esik vissza jelentősen a jövőben sem, de a szerződések aláírását hosszabb tárgyalási időszak előzi meg.