A tavalyi év az árak növekedéséről szólt

A globális bérlői piac a 2009-es csökkenés után pozitív bérleti díj növekedéssel visszatérni látszik 2010-ben - derül ki a Cushman & Wakefield legfrissebb kutatásából.

A fellendülő üzleti aktivitás hatására egyre több országban indultak növekedésnek a bérleti díjak. A fellendülést az Ázsiai régió vezette, ahol az év során a bérleti díjak 8 százalékkal emelkedtek. A világ legdrágább helyszínein Hongkongban és Pekingben a bérleti díjak 51, illetve 48 százalékkal növekedtek. A növekedés a világon mindenhol eltérő volt. A legfejlettebb piacok, mint London és New York nagymértékű fellendülést mutattak, és több fejlődő piac is hasonló, vagy erősebb fellendüléssel büszkélkedhetnek.

A bérleti díjak Európában is növekedtek. A legerősebb London volt, ahol mind a 'City', mind a 'West End' alpiacon növekvő bérlői bizalmat lehetett érzékelni, és itt mérték a legmagasabb bérleti díj növekedést is az év során, miközben a kínálat csökkent. Európában a legdrágább és világviszonylatban a második legdrágább lokáció a londoni 'West End' alpiac volt. A moszkvai 'belváros' a második helyen végzett Európában és hetedik helyen világviszonylatban.

Amerikában Rio de Janeiro-ban kiemelkedő, 50 százalékos bérleti díj emelkedést mértek és erős növekedés volt New Yorkban is, mely jelentős bérleti díj növekedést produkált 2010-re. A két említett  város Amerika legdrágább lokációja, világszinten negyedik és ötödik helyen állnak.

Területi sajátosságok 

Barrie David a Cushman & Wakefield Európai elemzője elmondta: "Hasonlóan az élelmiszer és háztartási cikkek drágulásának hatásaihoz a magasabb bérleti díjak meghatározóak az üzleti életben globálisan. Bár ezt a bérleti díj növekedést nem csak a bérbeadók hajszolják, hiszen a bérlők is jelentős bérlői költség növekedést tapasztalnak az infláció által vezényelt üzemeltetési költség növekedése, valamint több országban a kormány által befolyásolt növekvő adók miatt. Ezekkel a nyomásokkal a bérleti díj növekedés várhatóan 2011 első feléig tart majd és további növekedést tapasztalunk majd az összes bérlői költség tekintetében."

John Siu, a Cushman & Wakefield hongkongi irodájának vezetője elmondta: „A bérlők közötti kiélezett verseny a kevés minőségi irodaterület iránt a hongkongi CBD 'A' kategóriás irodaterületeinek bérleti díja várhatóan 20-25 százalékkal nő majd az elkövetkező 12 hónapban. Pár multinacionális vállalat átértékeli a stratégiáját és elképzelhető, hogy bizonyos kirendeltségeiket átköltöztetik olyan olcsóbb országokba, mint Szingapúr vagy Kína."

Michael Creamer, a Cushman & Wakefield EMEA Client Solutions partnere hozzáfűzte: "A feltételek továbbra is kedvezőbbek lesznek a bérlőknek, mint a bérbeadóknak. Az erőviszonyok érezhetően változnak, de az európai városok még mindig le vannak maradva az ázsiai városoktól. Több piacon a bérlők újratárgyalási lehetőségei, valamint a jobb helyre költözés lehetősége 2011-ben egyre elenyésző lesz."

James Young a Cushman & Wakefield londoni City irodájának vezetője elmondta: „Az európai fellendülés Londonból indult, ahol a bérleti díjak 25 százalékkal emelkedtek az elmúlt 12 hónapban. Kulturális, geográfiai és nyelvi adottságai miatt üzleti szempontból London továbbra is a legkeresettebb város marad."

A magyar helyzet
Másfél évi süllyedés után elérte a mélypontot a magyar ingatlanpiac, az idei a stabilizálódás éve lesz a King Sturge ingatlan tanácsadó szerint. A cég elemzése az irodapiac üresedési rátáját 20,6 százalékra teszi, amely az év közepére másfél százalékponttal csökkenhet, de az év végére elérheti akár a 16 százalékot is. Más ingatlan tanácsadók, illetve elemzők az üresedési rátát 25 százalékra becsülik, de valamennyi szakértő egyetért abban, hogy az idén annyira "felszívódhat" az üres iroda terület, hogy jövőre már a fejlesztés is újra indulhat.
A King Sturge elemzése úgy véli, hogy az iroda bérleti díjak addig nem emelkednek, amíg az üresedés nem csökken 10 százalék alá. Valójában a magyar piacon ilyen helyzet nem volt, a nagy felfutás idején is 13 százalék körül volt az üresedés. A logisztikai ingatlanok piacán az üresedés jelenleg 19,5 százalék, amely az év végére 16 százalék alá eshet. Az elemzés azzal érvel, hogy a német gazdaság fellendülőben van, azt pedig fél év késéssel szokta követni a magyar gazdaság. A fejlesztések - ha lesznek - csak bérlői megrendelésre indulnak. A fejlesztők spekulatív indítékkal nem építenek raktárakat.
A kiskereskedelmi ingatlan piacon legnehezebb feladat a bérlők megtartása. Az elemzés szerint a bérlők egyre inkább forgalom arányos díjat fizetnek. Ezzel ugyan romlik a bérbe adó cash flowja, de ez még mindig jobb, mintha elmegy a bérlő. A King Sturge szerint a magyar kiskereskedelmi piac telítődött, legfeljebb néhány, speciális helyen van értelme üzletközpontot építeni.
A befektetési ingatlanpiacon tavaly 340 millió euró volt a forgalom, az irodapiaci hozam 7,25 és 7,75 százalék közé esett. Ez változatlan marad az idén is.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo