Csúcsok dőltek meg Londonban és Párizsban

A gyengülő gazdasági kilátások ellenére a bérlők Európa-szerte keresik az irodákat. Egyre több irodát adnak bérbe például Londonban és Párizsban. 2011 harmadik negyedévében itt nem csak a bérbeadás szintje nőtt, az iroda-tranzakciók is csúcsot döntöttek – derül ki a CBRE legfrissebb kutatási adataiból.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>


Kép:sxc
A londoni és párizsi irodapiacon a bérbeadás szintje 26, illetve 46 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben az előző negyedévben regisztráltakhoz képest. Miután minden londoni alpiacon nőtt a bérbeadás szintje az előző negyedévhez képest, összesen 256 ezer négyzetméternyi bérelt területet tartanak ma nyilván. Párizsban szintén nőtt az aktivitás: júliustól szeptember végéig 788 ezer négyzetméterre kötöttek bérleti szerződést.
Az új szerződések között kiemelkedik a vezető francia kiskereskedelmi lánc, a Carrefour. A hipermarketlánc korábban tervezte a magyarországi megjelenést is, de 2000-ben a magyar piac gyors telítődése miatt elálltak a szándéktól. Az éles konkurenciaharc túl drágává tette volna a stabil észesedés kiszakítását. (Itthon idén az iroda bérbeadások közel fele hosszabbítás volt, mivel a másfélezer négyzetméternél nagyobb, egybefüggő területek hiányoznak a kínálatból.)
Az SFR mobilszolgáltató néhány nagy ügylete szintén hozzájárult a kedvező párizsi bérbeadási mutatókhoz, Londonban pedig az Expedia költözése a West End-ből a londoni City-be bizonyult az év egyik legnagyobb üzletének.

Stagnáló bérleti díjak

Az Eurozóna fokozódó válsága ellenére az első osztályú ingatlanok bérleti díja lényegében változatlan maradt a harmadik negyedévben. Az egyetlen figyelemre méltó kivétel Moszkva, ahol a bérleti díjak jelentősen, 9,5 százalékkal nőttek az elmúlt három hónapban. Ezzel már négy egymást követő negyedévben bővült a moszkvai piac, ahol tavaly is 31 százalékkal drágultak a bérleti díjak. A dinamikus áremelkedés hátterében többek között a luxusmárkák megjelenése állhat.

Matthew Pullen, a CBRE globális vállalati szolgáltatásokért felelős európai vezetője az adatokat kommentálva így fogalmazott: „Az európai adósságválság óvatosabbá tette a bérlőket, és nem igazán meglepő, hogy néhányuk elhalasztja az ingatlannal kapcsolatos döntését, amíg a gazdaság kilátásai nem javulnak. Mindazonáltal bizakodásra ad okot, hogy Londonban és Párizsban nagyot ugrott a bérlői aktivitás. Ez azt sejteti, hogy a minőségi irodákba való költözés trendje folytatódik, és a cégek kihasználják a stagnáló bérleti díjakat, hogy jobb helyre költözzenek.”

Európával szemben az ázsiai-csendes-óceáni térségben tovább folytatódik a bérleti díjak emelkedése (2,2 százalékkal az elmúlt három hónapban), tovább emelve az árszintet a tavalyi 12,9 százalék után. (Európában tavaly a díjak 1,8 százalékot nőttek.)

Hazai lassulás

A kínálat növekedése drámaian lassult a budapesti irodapiacon 2011 során a spekulatív célú építkezések leállása miatt. A bérleti ügyletek erős harmadik negyedéve ellenére az üresen álló irodák aránya idén csak marginálisan csökkent, és 20 százalék felett maradt.
- A bérleti díjak változatlanok az előző negyedévekhez képest, és bár a negyedik negyedév számai még nem véglegesek, arra számítunk, hogy a kereslet erős marad az év utolsó negyedévében is - tette hozzá Borbély Gábor, a CBRE kutatásért és tanácsadásért felelős budapesti vezetője.
Korábban a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (BIEF) azt közölte, hogy sem a budapesti irodaállomány 3 millió négyzetméteres alapterülete, sem a kihasználatlansága nem változott érdemben a harmadik negyedévben, amikor 113900 négyzetméter irodaterületet adtak bérbe a tulajdonosok. Ez az érték 32 százalékkal magasabb az előző negyedévinél, ugyanakkor nagyrészt a meglévő irodaállományon belüli hosszabbításoknak köszönhető és nem a ténylegesen új ügyletkötéseknek. A CA Immo adatai szerint az előbbiek a tranzakciók közel 45 százalékát teszik ki. Ami a bérleti szerződések nagyságát illeti; döntő többségük néhány száz négyzetméteres volt az idei év első 9 hónapjában és a bérlések alig egy negyedét kötötték 500 vagy annál nagyobb területre.
A CA Immo szerint év végéig az éves új irodakínálat nem fogja elérni a 100 ezer négyzetmétert, ami hosszú évek óta a legalacsonyabb szint a budapesti irodapiacon. (Hogy hogyan választhat jó irodát, arról itt olvashat bővebben.)

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo