Előrejelzés cikkek
Vasárnapi zárva tartás: tudták, hogy nem éri meg
Úgy tűnik, mégis készült hatástanulmány a vasárnapi zárva tartás kapcsán. Igaz, nem most, hanem 2011-ben. A kormány által akkor megrendelt elemzés 10.000 ember munkájának elvesztését és 50 milliárdos költségvetési bevétel kiesést prognosztizált.
Pénzügyi trendek 2015-re
2015-ben a hazai bankszektort a hatékonyabb működésre való törekvés, az ügyfélközpontúság és a kis- és középvállalati ügyfelekért folytatott verseny erősödése jellemzi majd. A befektetőknek pedig tudomásul kell venniük, hogy kockázatmentesen nem lehetnek magas hozamelvárásaik.
Az ötmilliárd dolláros piac
2015-ben – csakúgy, mint az elmúlt években – az információtechnológia területén számíthatunk a legátütőbb újdonságokra. Számtalan izgalmas, a mindennapjainkat –ahogyan élünk, dolgozunk, amit viselünk – felforgató lehetőséget, innovációt és bővülő befektetéseket ígérnek a szakértők ezen a területen. Továbbra is a big data, a csatlakoztatott tárgyak (tárgyak internete – internet of things, IoT) és a virtuális biztonság a leginkább meghatározó kihívások.
Tervgazdaságból a piacgazdaságba - 25 éves sikerek
Megjelent a Piac & Profit februári száma még több oldalon, még több tartalommal. Az innovatív üzletemberek szórakoztató magazinjában 13 negyed százada működő magyar tulajdonban lévő vállalkozás mutatkozik be. Az összeállításból megismerheti a tervgazdaságból a piacgazdaságba vezető rögös utat sikerrel teljesítő cégek titkát, alapítójuk életpályáját. A lapban ezúttal még egy összeállítás helyet kapott a színes cikkek és infografikák mellett. Kitekintettünk a nagyvilágba, és megkérdeztük a főbb szektorok, tevékenységek, iparágak, ágazatok ismert és elismert hazai szereplőit, hogy milyen ágazati trendeket, hangsúlyokat, változásokat prognosztizálnak 2015-re a saját területükön.
Húzódik a fellendülés
Öt évvel a 2008-09-es recesszió után, még mindig magas kockázatúnak számít a globális gazdaságban a határokon átívelő kereskedelem. Bár a D&B elemzői bizakodóak a globális gazdaság növekedését illetően, a fellendülés jobban elhúzódik, mint a múlt században bármikor és a növekedés még mindig elmarad a megszokottól.
Ha Németország tüsszent, mi is elkaphatjuk a náthát
A legtöbb európai piacon csütörtökön látnak napvilágot a második negyedéves GDP-adatok, azonban a kilátások korántsem biztatóak. Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza a korábban publikált ipari termelési adatok alapján csupán 0,1 százalékos GDP-növekedést vár az előző negyedévhez képest, de meglátása szerint fennáll annak a veszélye is, hogy visszaesést mutatnak a számok, és már a második negyedévben recesszióba fordulhat Európa.
Jövőre több mobil lesz, mint ember
2015-ben a mobil előfizetések száma meghaladja a Föld lakosainak számát az Ericsson új Mobilitási Jelentése szerint, de közeleg a gépek internetének kora is.
Szebbek vagyunk a Bizottság szemében
A korábbi előrejelzéseihez képest kedvezőbb számok szerepelnek az Európai Bizottság most kiadott "téli" előrejelzésében. A háztartások fogyasztásának köszönhetően erőteljesebb GDP-növekedés, némileg magasabb foglalkoztatottság és jobb munkanélküliségi adatok szerepelnek a Bizottság prognózisában, ugyanakkor növekvő inflációra és alig csökkenő államadósságra hívták fel a figyelmet.
Kevesen panaszkodnak nálunk jobban az elmúlt évre
A világ polgárainak háromnegyede optimistán kezdi a 2014-es esztendőt, a magyarok még az átlagosnál is nagyobb reményeket táplálnak: 83 százalékuk általánosságban többet vár az idei évtől, mint amennyit 2013 hozott számukra.
Csak hozzáadott értékkel lehetünk versenyképesek
A fejlett és a fejlődő gazdaságok – mint Kína, India és a Fülöp-szigetek – közti jövedelemkülönbségek szignifikánsan csökkenni fognak 2030-ra, állítják a PwC elemzői. Bár India és a Fülöp-szigetek relatív bérszintje alacsony marad, de a Fülöp-szigetek-i reáljövedelmek dollárban kifejezve több mint háromszorosára, az indiaiak pedig a négyszeresére emelkedhetnek ez időszak alatt. Ugyanakkor az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban mért reálértékek várhatóan mindössze egyharmadnyival fognak emelkedni.
Még nem látszik a fordulat
Az IMF-fel folytatandó tárgyalások megkezdése elöl elhárulni látszó akadályok hírére a múlt héten jelentősen erősödött a forint. A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint a Széll Kálmán Terv 2.0 végrehajtása elegendő lehet a túlzottdeficit-eljárás jövő évi megszüntetéséhez, s már idén júniusban lecsenghet a kohéziós forrásokhoz való hozzáférés felfüggesztésének veszélye. A kormány politikájában és gazdaságpolitikájában azonban még nem látszik az a fordulat, amely szükséges lenne a gyors IMF-megállapodáshoz, sőt még a tárgyalások előfeltételeinek teljesítése sem vehető biztosra. Eközben az első hónapok adatai gazdasági visszaesésre utalnak.
A facebookról jósolható a munkanélküliség?
A közösségi oldalakon zajló beszélgetések alapján azonosítja az ENSZ a munkanélküliségi hullámokat előrejelző és követő indikátorokat.
Magyarország lefékez, de legalább alig lesz infláció
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint a friss nemzetközi és hazai statisztikai adatok illetve várakozások a korábban vártnál lényegesen lassúbb, csak 1,5-2% közötti idei és jövő évi növekedést alapoznak meg. A gyenge belföldi kereslet megnehezíti a költségvetési célok elérését, ugyanakkor javítja a külső egyensúlyt és visszafogja az inflációt.
Már optimistán tekintenek előre a magyar cégek?
Az MFB-INDIKÁTOR jelenlegi értéke (51,2) 5,1 pontos emelkedést mutat a 2010. nyári felméréshez képest, s összességében 12,9 pontot növekedett az 2009. nyári értékhez viszonyítva. Az, hogy átlépte az 50 pontos határt azt jelzi, hogy a vállalatok a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét és a jövőbeni tendenciákat is - első alkalommal a felmérés történetében - inkább kedvezőnek ítélik meg.
Aggódó fogyasztók, kiváró cégek: legfeljebb reménykedhetünk
Az európai adósságválság negatív hatásai - a legújabb görög mentőcsomag hatására - enyhültek, de a súlyos árnyék nem tűnt el Európa, s ezen belül hazánk, fölül. A magyar export növekedési üteme a második félévben várhatóan kissé csökken, de a belföldi kereslet végre már nem esik tovább: mind a fogyasztás, mind a beruházás esetében szerény növekedés várható. Az év egészében 2,5%-os GDP-bővülés valószínű.
Túlzottan optimista lenne a kormány?
Tarthatóbbnak látszik egy három százalék körüli költségvetési hiánycél 2012-ben a kormány konvergenciaprogramjában előrejelzett 2,5 százaléknál - mondták az MTI által megkérdezett elemzők az Európai Bizottság pénteken ismertetett gazdasági előrejelzéséről.
Lesz itt még 4-6 százalékos növekedés!
A gazdasági kormányzat GDP-növekedésre vonatkozó várakozása 2013-14-re vonatkozóan változatlanul a 4-6 százalékos közötti tartományban mozog - válaszolta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) sajtóosztálya.
2011: lassan gyorsuló gazdaság, aggódó befektetők
A tavaly is "szerény" magyar gazdasági növekedés ebben az évben csak "marginális" mértékben gyorsul tovább - véli a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), amely azonban "bizalomgyengítőnek" minősítette magyar kormány egyes intézkedéseit, köztük a nyugdíjpénztári rendszerrel kapcsolatos lépéseket.
Egyre többen látják a fényt az alagút végén
2011 januárjában az üzleti bizalmi index emelkedett, a fogyasztói viszont csökkent, összességében pedig 2006 elején volt utoljára ilyen magas a GKI (szezonális hatásoktól megtisztított) konjunktúraindexének értéke - derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. által - az Európai Unió támogatásával - készített felmérés szerint. A 2009 tavaszi mélypont óta az üzleti várakozások szinte töretlenül törnek felfelé, a fogyasztóké viszont a választások előtt különösen gyors javulás után immár második hónapja csökken, bár továbbra is igen kedvező.
Mit várhat idén a magyar szállodaipar?
Növekedésre számíthat az idén a magyarországi szállodapiac a BDO hotel és ingatlan tanácsadó társaság szerint. A szállodatulajdonosok joggal számíthatnak arra, hogy 2011-ben megáll az árak csökkenése, és a jövőben kevésbé kényszerülnek majd ezen a téren engedményekre.
Rég nem látott növekedés várható idén!
A gazdaságkutatók 2,5-3,3 százalékos GDP növekedést prognosztizálnak 2011-re, s ennek a sávnak a közepére esik a kormány 3,0 százalékos és az MNB 3,1 százalékos előrejelzése.
Újra optimisták a magyar cégek
A hazai vállalatok háromnegyede várja, hogy árbevételének alakulása két éven belül ismét eléri vagy meghaladja a válság kitörése előtti szintet - közölte a BDO, az aktuális gazdasági trendeket vizsgáló, nyolc ország 450 vállalatára kiterjedő felmérésére hivatkozva.
Mi várható 2011-től?
Az idei 1 százalékot követően jövőre 2,5 százalék körül, a korábban vártnál lassabban bővülhet a GDP Magyarországon a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint, mivel a külső kereslet növekedési üteme lassul, miközben a belföldi kereslet csak lassan élénkül. A Kopint-Tárki szerint 3 százalékos GDP-növekedés várható 2011-ben.
Mindenki egyetért: innen már felfelé vezet az út
Az IMF szerint 4,6 százalék lehet a globális növekedés 2010-ben; az év elején még „csak" 3,9 százalékot valószínűsítettek. A növekedést senki sem vitatja, ám annak mértékéről már eltérnek a vélemények.
Kétsebességes Kelet-Európa: Magyarország a jobbak között
3,1 százalékos GDP-növekedésével a közép- és kelet-európai régió kilátásai kedvezőbbek, mint Nyugat-Európáé (eurózóna: 1,0 százalék) A növekedés azonban kétsebességes: néhány ország gyorsabban, mások lassabban állnak talpra, és általában elmondható, hogy a vállalati szektor a lakosságinál gyorsabb ütemben növekszik. - derül ki az UniCredit Csoport közép- és kelet-európai elemzéséből.
Mi várható 2010-ben?
Májusban 5 százalékra csökkenti a jelenlegi 5,25 százalékról a jegybanki alapkamatot, és szeptemberig nem is változtat rajta a monetáris tanács az Ecostat szerint. A gazdaságkutató Mikroszkóp című áprilisi kiadványában azzal számol, hogy a fogyasztói árak szeptemberben 3,6 százalékkal lesznek magasabbak az egy évvel korábbinál.
Sosem lesz olyan életszínvonal, mint a válság előtt?
A 2010-es nehéz, ingadozó év lesz a globális tőkepiacokon, fennáll a veszélye, hogy a befektetők által prognosztizált V alakú kilábalás helyett duplaaljú recesszió lesz Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere szerint.
Nem semmi: a cunami kábelen figyelmeztet érkezéséről
Az óceánok és tengerek mélyén fekvő telekommunikációs kábelek képesek jelezni a nagy méretű hullámok haladását, érkezését, írja az Earth, Planets and Space nevű tudományos szakfolyóiratban megjelent tanulmány.
Év végén már növekszünk
A GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint idén összességében 6,5%-os visszaesés, jövőre stagnálás körüli állapot várható. Az infláció az adóemelések ellenére csak kevéssé gyorsul, a külső egyensúly látványosan javul, a belső pedig megfelel a nemzetközi követelményeknek.
Ami várható: csökkenő reálkereset, növekvő munkanélküliség
A GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint idén összességében 6-7%-os visszaesés, jövőre stagnálás körüli állapot várható. A külső egyensúly látványosan javul, a belső pedig megfelel a nemzetközi követelményeknek.
Ennél már csak jobb jöhet?
A GKI Gazdaságkutató Zrt., az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint a magyar gazdaság visszaesése a nyáron elérte mélypontját, az idei év egészében a csökkenés mértéke 6,5 százalékos lesz.
"Nehogy túlzó mértékben emeljük a béreket"
A 2009. júliusi árfolyam és alapkamatszint mellett a jövő év második felében már a 3 százalékos célnál alacsonyabb infláció várható - derül ki a Magyar Nemzeti Bank negyedéves inflációs előrejelzéséből. Az alacsony inflációs környezet kialakulása lehetővé, az elhúzódó recesszió pedig szükségessé teszi, hogy a visszafogott mértékű béremelésben egyezzenek meg az érdekelt felek.
A Pénzügyminisztérium sem túl optimista
A beruházások akár 10 százalékkal is elmaradhatnak az idén a tavalyitól, az ipari termelés 15 százalékkal zsugorodhat, az export 15, míg az import 16-17 százalékkal csökkenhet, a lakossági fogyasztás 8 százalékkal eshet vissza, a munkanélküliségi ráta pedig 10 százalék fölé emelkedhet a Pénzügyminisztérium legfrissebb prognózisa szerint.
A köz nem, a versenyszféra számíthat fizetésemelésre
Augusztusban az eurót várhatóan 286 forintos árfolyamon jegyzik, a 12 havi infláció 3,7 százalékra emelkedik, miközben a jegybanki alapkamat 8,5 százalékra süllyed a jelenlegi 9,5 százalékról - áll az Ecostat Mikroszkóp jelentésében.
Rövid fellendülés után újabb pofon jön?
Élénkülés kezdődhet az év végén az európai gazdaságban, de továbbra sem elhanyagolható a "W alakú" európai recesszió kockázata, vagyis az, hogy az első fellendülési szakaszt újabb meredek visszaesés követi jövőre, áll a Standard & Poor's csütörtökön Londonban kiadott elemzésében.
GKI: 2,5 százalékos visszaesés idén
A világméretű recesszió mélységét és befejezésének idejét nem számszerűsítette, a magyarországi hatását azonban igen a GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb előrejelzésében, amely az Erste Bank együttműködésével készült.