Kevesen panaszkodnak nálunk jobban az elmúlt évre

A világ polgárainak háromnegyede optimistán kezdi a 2014-es esztendőt, a magyarok még az átlagosnál is nagyobb reményeket táplálnak: 83 százalékuk általánosságban többet vár az idei évtől, mint amennyit 2013 hozott számukra.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP-archív

A világ polgárainak háromnegyede optimistán kezdi a 2014-es esztendőt, bíznak abban, hogy a tavalyinál összességében jobb évük lesz. A nagyfokú derűlátás nem meglepő, hiszen a tavalyi évet felemásnak minősítették az emberek: 53 százalékuk kudarcosnak értékelte, 47% százalékuk sikeresnek. A magyarok még az átlagosnál is nagyobb reményeket táplálnak: 83 százalékuk általánosságban többet vár az idei évtől, mint amennyit 2013 hozott számukra. A tavalyi esztendőre nem szívesen emlékeznek honfitársaink: 69 százalékuk negatívan értékeli. Nálunk jobban csak a spanyolok és az argentinok panaszkodtak 2013-ra, de a különbség minimális (körükben 73, illetve 70% volt kritikus) – ezek a legfontosabb megállapításai annak a közvélemény-kutatásnak, amelyet az Ipsos a tavalyi év végén készített 23 országban 18 ezer fő megkérdezésével.

A tavaly történtek nagyon megosztották a világ polgárait. Az értékelések nem földrész-specifikusak, hiszen például Ázsiában a dél-koreaiak többsége (66%-a) elégedetlen volt 2013-mal, míg a japánoknak és a kínaiaknak csak kisebb hányada (43-43%-a) minősítette kedvezőtlenül a múlt évet. Európában a svédek 37, a britek 43 százaléka tartotta kedvezőtlennek a vele, családjával történt eseményeket, míg például az olaszok esetében ez az arány sokkal magasabb: 60 százalék. A magyarok is negatív mérleget vontak a tavalyi évükről: 31 százalékuk jónak minősítette, 69 százalék viszont rossznak.

Kezdenek kimászni a depresszióból a cégek
Optimistábbak a cégvezetők várakozásai az előző negyedév(ek)hez képest, de a tartós fellendüléshez az kellene, hogy ez az optimizmus a következő időszakban is megmaradjon. A jelek szerint azonban kezdenek kimászni a magyar vállalatok a gazdasági depresszióból.
Honfitársaink közül főleg a 60 év felettiek, a munkanélküliek, az alacsony iskolázottságúak nevezték sikertelennek a mögöttünk hagyott esztendőt: háromnegyedük nyilatkozott ilyen értelemben. Legkevésbé elégedetlenek a húszas-harmincas korosztály tagjai, a szellemi munkát végzők, a diplomások voltak, de még körükben is a többség (60-62%) úgy érezte, hogy számukra 2013 nem volt eredményes. A világ panaszkodásrangsorának tetején a spanyolok állnak, de a dobogóra mi magyarok is felférünk. A dél-európai ország lakóinak 73 százaléka úgy érzi, hogy rossz évet zártak, az argentinok 70, honfitársaink 69 százaléka alapvetően keserű tapasztalatokkal fejezte be 2013-at. A lista másik (boldogabb) végén a svédek után az indonézek, ausztrálok következnek, 41-42 százaléknyi, a tavalyi helyzetét kritikusnak tartó állampolgárral.

Az idei évnek reménykedve vágnak neki a világ országaiban, a lakosság többsége mindenhol úgy gondolja, hogy jobban alakulnak a dolgok, mint tavaly. Átlagosan 76 százaléknyian bizakodóak, az optimizmus rangsorának tetején az indonézek, franciák, brazilok és indiaiak állnak 88-91 százaléknyi reménykedő polgárral. A másik végponton az olaszok és a japánok állnak – csak 52-53 százaléknyian bíznak az idei év sikerében. A magyarok a tavalyi sikertelenségérzés után pozitív fordulatot várnak az életükben, 83 százaléknyian hisznek egy jobb esztendőben. Főleg a hazai fiatalok várnak sokat 2014-től, 92 százalékuk szerint idén előrelépnek.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo