Kétsebességes Kelet-Európa: Magyarország a jobbak között

3,1 százalékos GDP-növekedésével a közép- és kelet-európai régió kilátásai kedvezőbbek, mint Nyugat-Európáé (eurózóna: 1,0 százalék) A növekedés azonban kétsebességes: néhány ország gyorsabban, mások lassabban állnak talpra, és általában elmondható, hogy a vállalati szektor a lakosságinál gyorsabb ütemben növekszik. - derül ki az UniCredit Csoport közép- és kelet-európai elemzéséből.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közép- és kelet-európai országok igen jól vészelték át eddig a pénzügyi válságot, bizonyítva ezzel, hogy az egy éve még általánosan elterjedt aggodalmak és szkeptikus vélemények eltúlzottak voltak. Az országok talpraállása folyamatban van, ezért az UniCredit közgazdászai a 2010-re szóló előrejelzéseikben 2,8 százalékról 3,1 százalékra módosították a régiós GDP-növekedés várható ütemét. A legkedvezőbb helyzetben Törökország (5,6 százalék), Oroszország (3,4 százalék) és Szlovákia (3,5 százalék) van, míg más országok, mint például Horvátország (-1,5 százalék) és Bulgária (-1,0 százalék) nehezebben lábal ki a válságból. Más szavakkal, a régió fellendülése kétsebességes marad. A fő kockázatot az eurózóna jelenti, ahol az államadóssággal kapcsolatos aggodalmak folyamatos feszültség alatt tartják a pénzpiacokat.

Míg az egyes országok teljesítménye várhatóan a következő hónapokban is eltérően alakul, az ipari termelés és az export több mutatószáma azt jelzi, hogy a régiós fellendülés tartós marad. A jelentős fejlődési tartalékoknak köszönhetően az utóbbi három hónapban különösen erőteljessé vált a növekedés Oroszországban és Észtországban. Mivel Ázsiában és Nyugat-Európában a kereslet még mindig bővül, az egész régió számára az export jelenti a növekedés fő forrását. Ez különösen azoknak az országoknak jelent előnyt, amelyek a leginkább nyitottak a nemzetközi kereskedelemre. Ugyanakkor a bizalmi mutatók és a tényleges termelési adatok között némileg mélyült a különbség.

Kétsebességes fellendülés: a vállalati szektor jobban teljesít a lakosságinál

A pénzügyi nehézségekre válaszként bevezetett megszorító csomagok, illetve a magas munkanélküliség következtében a lakossági fogyasztás továbbra is alacsony, és ez várhatóan nem is változik a következő negyedévben. A hitelezés dinamikája igen enyhe, a bérek pedig lassabban emelkednek, mint a válság előtti időszakban - ami tovább rontja a kiskereskedelem fejlődési kilátásait. A belföldi kereslet így várhatóan továbbra is alacsony lesz, ezért a válságból való kilábalás és az ipari termelés fellendülésének kulcsa ezután is az export marad.

A belföldi helyzet szempontjából azonban jó hír, hogy számos ország kiterjedt infrastruktúrafejlesztési programokat valósít meg. Csupán néhány példa: Lengyelország és Ukrajna a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokságra készül, Kazahsztán modernizálja infrastruktúráját, Oroszországban folynak az előkészületek a 2014-es Szocsi téli olimpiai játékokra és Szerbiában is több fejlesztési projekt van folyamatban. E programok várhatóan élénkítően hatnak majd az építőiparra, enyhítve ezzel a korábbi építkezési hullámot követően kialakult kereslet hiányt. Mindent összevetve elmondható, hogy a közép- és kelet-európai régió - potenciáljának köszönhetően - változatlanul a növekedés fontos hajtóereje marad, és a válság elmúltával lassan, de biztosan visszanyeri a befektetők bizalmát.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo