"Nehogy túlzó mértékben emeljük a béreket"

A 2009. júliusi árfolyam és alapkamatszint mellett a jövő év második felében már a 3 százalékos célnál alacsonyabb infláció várható - derül ki a Magyar Nemzeti Bank negyedéves inflációs előrejelzéséből. Az alacsony inflációs környezet kialakulása lehetővé, az elhúzódó recesszió pedig szükségessé teszi, hogy a visszafogott mértékű béremelésben egyezzenek meg az érdekelt felek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 

Áttört a BUX
Szerda délelőtt átlépte a 20.000 pontos szintet a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX, amely 20.032,50 pontig emelkedett. Az index utoljára 2008. szeptember 10-én zárt 20.000 pont fölött. A nap végén azonban 19.539,25 ponton zárt, amely keddi záró értékéhez képest 1,72 százalékos gyengülés.

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb inflációs előrejelzése szerint az idei évben 4,5 százalékos, jövőre pedig éves átlagban 4,1 százalékos infláció várható. Ezek az értékek a 2009. júliusi ÁFA-emelés hatása miatt magasabbak a célul kitűzött 3 százaléknál. Egyelőre - a jegybank számításai szerint - az árakban a vártnál kisebb mértékben jelent meg az adóemelés hatása. Bár a következő hónapokban még további inflációemelkedésre számítunk, ennek mértéke elmarad a korábban feltételezettől. A fogyasztóiár-index a jövő év második felétől tartósan a cél alá kerülhet, a jegybank prognózisa 2011-re 2,1 százalék. Az alacsony inflációs környezet segíteni fogja, hogy a gazdaság visszatérjen egy kiszámítható növekedési pályára.

A gazdasági növekedéssel kapcsolatban a jegybank elemzése arra hívja fel a figyelmet, hogy a nemzetközi pénzügyi válság nyomán megváltozott külső finanszírozási környezet a jelentős mértékben eladósodott állam és a lakosság nagyarányú alkalmazkodását kényszeríti ki és emiatt elhúzódó recesszióra kell számítani. Az idei 6,7 százalékos visszaesés után még jövőre sem várható fellendülés. Az európai növekedési kilátások kedvezőbbre fordulásával párhuzamosan 2011-ben már 3,4 százalékos gazdasági növekedés valószínű.

Visszafogott béremelésre van szükség

A közelgő bérmegállapodás kapcsán a jegybank fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy az alacsony inflációs környezet kialakulása lehetővé, az elhúzódó recesszió pedig szükségessé teszi, hogy a visszafogott mértékű béremelésben egyezzenek meg az érdekelt felek. Egy ilyen bérmegállapodás hozzájárulhat a munkahelyek megtartásához és a magyar vállalatok versenyképességének növeléséhez.

Az MNB inflációs jelentése megállapítja, hogy elmúlt negyedévben egyfelől a magyar gazdaság képes volt gyorsan alkalmazkodni a megváltozott világgazdasági környezethez, másfelől az ország külső finanszírozásával kapcsolatos kockázatok is mérséklődtek, ami többek között az árfolyam erősödésében és az államkötvények hozamának csökkenésében volt tetten érthető.

A GDP-ről

A bruttó hazai termék éves csökkenése az első negyedévben 6,7 százalékos, a második negyedévben pedig - az alacsonyabb megbízhatóságú gyorsbecslés szerint - 7,6 százalékos volt. Bár ilyen mértékű visszaesésre az elmúlt tizenöt évben nem volt példa, a gazdaság zsugorodása nagyságrendileg megfelelt a májusban felvázolt pályának.

A 2009-re tervezett, GDP-arányosan 3,9 százalékos eredményszemléletű államháztartási hiány a jegybank szerint akkor tartható, ha a kormány zárolja a GDP 0,3 százalékát kitevő, 78 milliárd forint összegű stabilitási tartalék nagyobb részét. Ha ez nem valósul meg, akkor a hiány 4,1 százalék lesz.

Az egész régiót megviselte a válság
A magyar gazdaság 2008 közepe óta egyre mélyülő recesszióba süllyedt, melynek fő okai a világgazdasági recesszió, valamint a pénzügyi rendszer és a költségvetés egyidejű prociklikus viselkedése volt. A nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság ugyanakkor a régió egészét súlyosan érintette. Lengyelország kivételével mindegyik régiós országban jelentősen visszaesett a GDP az év első negyedévében. Mindez annak ellenére történt, hogy a pénzügyi válság kezdetén a régiós országok növekedési teljesítménye és ciklikus pozíciója sokkal kedvezőbb volt a magyarnál. Ez egyrészt arra utal, hogy a visszaesést mindegyik országban a külső konjunktúra romlása befolyásolta legerőteljesebben. Másrészt Lengyelországot leszámítva a belföldi felhasználás is viszonylag gyorsan és érzékenyen reagált a nemzetközi konjunktúra megváltozására és a pénzügyi rendszer krízisére.



 

Véleményvezér

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo