Szebbek vagyunk a Bizottság szemében

A korábbi előrejelzéseihez képest kedvezőbb számok szerepelnek az Európai Bizottság most kiadott "téli" előrejelzésében. A háztartások fogyasztásának köszönhetően erőteljesebb GDP-növekedés, némileg magasabb foglalkoztatottság és jobb munkanélküliségi adatok szerepelnek a Bizottság prognózisában, ugyanakkor növekvő inflációra és alig csökkenő államadósságra hívták fel a figyelmet.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fotó: Pixabay

A legutóbbi, múlt novemberben kiadott előrejelzéshez képest szinte minden téren jobb számokat jósol Magyarország számára az Európai Bizottság. Míg tavaly még csak 1,8, illetve 2,1 százalékos bővülést jósoltak 2014-re és 2015-re a GDP terén, addig februárig mindkét évre 2,1 százalék lett a prognózis. (A képet némileg árnyalja, hogy a régiós országok közül Csehország körülbelül velünk egy ütemben, Románia, Lengyelország és Szlovákia viszont nálunk nagyobb ütemben bővül majd a két év folyamán.)

Javuló mutatók

Bár ősszel még 10,4, illetve 10,1 százalékos munkanélküliségi rátát vetített előre 2014-15-re a Bizottság, az új jelentésben már csak 9,6 és 9,3 százalék szerepel. Az előrejelzés kiemelte, hogy a közmunkaprogram és a külföldi munkavállalók számának növekedése következtében csökkent az arány 10 százalék alá, ugyanakkor nem bíznak benne, hogy a magáncégek növekvő foglalkoztatása és kifehérítése következtében tovább fog csökkeni a munkanélküliségi ráta.

Az infláció ugyan rekordmélységbe zuhant, amikor 0,7 százalékra esett vissza 2013 utolsó negyedévében, ám ez leginkább a rezsicsökkentésnek volt köszönhető. Azonban ahogy a rezsicsökkentések hatása elszáll, úgy az infláció is felfelé kúszik majd a Magyar Nemzeti Bank által megjelölt 3 százalékos cél felé.

A Bizottság szerint a költségvetési hiány tavaly alacsonyabb lehetett a kormány által várt 2,7 százalékos célnál - mindössze 2,4 százalékra becsülik a 2013-as deficitet. Azonban az EB elemzői ennek ellenére sem várnak komoly változást a közeljövőre, így 2014-re 3,0, 2015-re 2,9 százalékos GDP-arányos hiányt jósolnak. Az államadósság várható számai is valamivel szebben festenek, mint ősszel, a 79,1, illetve 78,9 százalékos GDP-arányos adatok azonban nem jelentenek szignifikáns változást a korábbiakhoz képest.

A devizás mentőcsomag veszélyt jelent

A Bizottság előrejelzése szerint várható az export további bővülése, ugyanakkor az import a megnövekedett fogyasztói keresletnek köszönhetően még nagyobb ütemben emelkedhet. Mindennek hatására a külkerolló a 2013-as 4,0 százalékról 2015-re 3,5 százalékra szűkül.

A Bizottság megemlítette azt is, hogy a végső GDP-előrejelzést veszélyeztető tényezők összességében mérséklődtek. A világban tapasztalható pénzbőség alkonya ugyanakkor jelentős szembeszelet jelent a magyar gazdaságnak, elsősorban a devizahitelek felértékelődése miatt. A legnagyobb veszélyt a növekedésre egy esetleges devizahiteles mentőcsomag jelentené, melynek komoly negatív hatása lenne a bankszektorra és a befektetői hangulatra. Ugyanakkor a gazdaságélénkítő lépéseknek akár a korábban vártnál nagyobb hatása is lehet a befektetési kedvre - emelte ki a Bizottság.

A jelentés kapcsán kiadott közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium kiemelte, hogy a Bizottság is úgy látja: elsősorban a belső kereslet lesz az elkövetkező évek növekedésének hajtóereje. A háztartások fogyasztásának élénkülését az emelkedő reáljövedelem generálja, amelyben jelentős szerepe van a rezsicsökkentések sorozatának, a kormányzati szektor béremeléseinek, illetve a javuló hitelezési feltételeknek.

Az elemzők szerint reális

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint reális képet fest Magyarországról az Európai Bizottság előrejelzése, amely megfelel a kormányzati várakozásoknak és a piaci konszenzusnak is. Németh rámutatott: az infláció mértékére vonatkozó 1-2 százalékos várakozás sokkal közelebb van a valósághoz, mint a kormány által tervezett két százalék körüli adat.

Balatoni András, az ING vezető elemzője szintén reálisnak nevezte a bizottság által 2015-re várt 2,1 százalékos gazdasági növekedést, ugyanakkor úgy vélte, 2016-ra már ennél mérsékeltebb bővülés várható, érdemi lefelé mutató növekedési kockázatok vannak. Az elemző egyetértett azzal a bizottsági előrejelzéssel, amely szerint az átlagos éves infláció az idén 1,2 jövőre azonban már 2,8 százalék lehet. Balatoni András szerint 2015 végén 3 százalék közelébe emelkedhet a fogyasztói árindex. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a magyar eszközök reálkamata nagyon "vékony", kérdésesnek nevezte, hogy meddig tartható ez fenn.

A 2015-ös növekedési kilátásokról elmondta: a választások előtti optimizmus, illetve a sok költségvetési beruházás felhajtja a belső keresletet 2014-ben, de jövőre már a bizottság által előrejelzettnél mérsékeltebb növekedésre lehet számítani; a kibocsátási rés bezárul 2015-ben, és lassulhat a GDP-növekedés.

Balatoni András elmondta: az is reális, hogy a magyar növekedést a jövőben nem a nettó export, hanem a belső kereslet élénkülése húzza majd. Hozzáfűzte: a folyó fizetési mérleg és a külkereskedelmi mérleg aktívuma 2014-ben és 2015-ben a bizottsági előrejelzésnek megfelelően mérséklődhet, ami azt jelzi, hogy a gazdaság ciklikus pozíciója változik, egyensúly közeli állapotba kerül a gazdaság, folyamatosan korrigálódnak a korábbi nagy pluszok.

Pesuth Tamás, a Nézőpont Intézet gazdasági elemzője szerint az utóbbi időszak makrogazdasági mutatói alapján jelentősen javult a magyar pénzügyi egyensúly, a költségvetési folyamatokat és a külső egyensúlyt is figyelembe véve. Az elemző szerint az Európai Bizottság kedden közzétett jelentésének fontosabb makroindikátorai pozitív kilátásra adhatnak okot.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo