Költségkímélés cikkek


Erre a karácsonyra sokáig emlékezni fogunk - a kereskedők is

Erre a karácsonyra sokáig emlékezni fogunk - a kereskedők is 

Bár még bő egy hónap hátra van 2020-ból, az mostanra már egyértelműen kijelenthető, hogy a kereskedelmen belül az online piac lett az egyik nyertese a koronavírus-járványnak. A Black Friday időszak után, az év végi szezon hajrája ugyanakkor még hátra van, aminek kimenetele, dinamikája talán sose volt még ennyire többismeretlenes egyenlet. Ebben az új, megváltozott piaci környezetben a vásárlók reakciói (és anyagi lehetőségei) is jóval kiszámíthatatlanabbá váltak. A GKI Digital és az Árukereső.hu friss publikációja ezt a különleges év végi időszakot járja körbe.
Kik dolgoztatnak feketén? Bővült a NAV-lista

Kik dolgoztatnak feketén? Bővült a NAV-lista 

Új nevekkel egészült ki az adóhatóság két listája.
Hány évet kell dolgozni egy átlagos budapesti lakásért?

Hány évet kell dolgozni egy átlagos budapesti lakásért? 

Európában a belga fővárosban kell az egyik legrövidebb időt dolgozni egy átlagos méretű és elhelyezkedésű lakás megvásárlásához. A ciprusi és az izlandi főváros is az élmezőnyben van, e három helyen 7 évnél kevesebb jövedelem is elegendő, míg Budapesten 17 évnyi szükséges. Egyelőre nem várható, hogy rövidtávon javítunk.
Jó hír a vállalkozásoknak is: egyszerűsödik a pénzügyek intézése

Jó hír a vállalkozásoknak is: egyszerűsödik a pénzügyek intézése 

A tranzakciós illeték eltörlése és a havi kétszer, összesen 150 ezer forintig ingyenes készpénzfelvétel nincs köztük. Mint ahogy a Magyar Bankszövetség által egy éve javasolt többi pont sem – egy kivételével. A gazdaságvédelmi operatív törzs megerősítette, hogy 2021. január 1-jétől az online pénztárgépeket üzemeltetők kötelesek lehetővé tenni az elektronikus fizetést. Dacára annak, hogy a járványhelyzetre hivatkozva annak elhalasztását kérte a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ).
Hogyan látja az MNB a lakáspiaci folyamatokat?

Hogyan látja az MNB a lakáspiaci folyamatokat? 

A kormány által bejelentett két évvel szemben az MNB sokkal hosszabb időre fixálná az új lakásokra vonatkozó 5 százalékos áfát. A jegybank azt reméli, hogy jövőre már megfordulnak a mostani negatív folyamatok, a keresletre jótékony hatást gyakorol a kormányzat otthonteremtési csomagja és a bankok nagyobb arányban enyhítenek mostani szigorukon.
A belföldi lízingpiac is megsínyli a járványt

A belföldi lízingpiac is megsínyli a járványt 

A belföldi lízingpiac 20 százalékkal eshet vissza idén, a kihelyezések összege 600 milliárd forint lehet – közölte a Magyar Lízingszövetség.
Több tízezer cég az év végével cseréli a biztosítást

Több tízezer cég az év végével cseréli a biztosítást 

Nem csupán 1,1 millió gépjárműtulajdonosnak, hanem számtalan vállalkozásnak is ezekben a hetekben jött el az ideje, hogy az évforduló előtt felülvizsgálják biztosításaikat, és adott esetben biztosítóváltás mellett döntsenek. A vállalati vagyon- és felelősségbiztosítások felülvizsgálata évfordulótól függetlenül is indokolt lehet, amennyiben a koronavírus miatt az adott vállalkozás – akár átmeneti időre – szünetelteti működését vagy más irányú tevékenységbe kezd - figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
Hány embernek segít a bértámogatási program? A kormányzat így számol

Hány embernek segít a bértámogatási program? A kormányzat így számol 

Óráról órára változik a munkerőpiac.
Kihívások éve: miért más ez a gazdasági válság, mint a többi?

Kihívások éve: miért más ez a gazdasági válság, mint a többi? 

A járvány okozta gazdasági visszaesés a döntéshozókat is komoly kihívások elé állította, hiszen úgy kellene az egészségügyi korlátozásokat végrehajtani, hogy az közben minél kisebb érdeksérelemmel járjon.
Magyarok fizetési szokásai - mit okozott a járvány?

Magyarok fizetési szokásai - mit okozott a járvány? 

Előtérben a bankkártyás vásárlások.

15 ezer cégnek jól jött a kormányzati segítség 

A munkáltatói adóterhek megfizetése alól mentesültek ideiglenesen a turisztikai cégek.

A vírus második hulláma elérte a használtautó-importot is 

Idén októberben a DataHouse adatai szerint 11 341 import személyautó került hazai forgalomba Magyarországon, ami tavaly októberhez viszonyítva 24 százalékos visszaesést jelent. Az év első tíz hónapjában összesen 110 264 használt személyautó került be az országba, ami 17 százalékkal marad el az előző év hasonló értékétől.

Az ingatlanügynökségek is nagy bajban vannak a járvány miatt 

A járvány miatt folytatódnak a megszorítások a világ két legnagyobb globális ingatlantanácsadó cégénél. A JLL és a CBRE is elbocsátásokra és más költségcsökkentésekre kényszerült. Mindkét vállalkozás hosszú évek óta jelen van a magyar piacon is, de a globális központok döntései vélhetően nem érintik az itteni képviseleteket.

Az élénkülés még nem kilábalás: szükség van a bértámogatásra a cégeknek? 

Szinte már biztosra vehető, hogy nem készül a kormány újabb bértámogatási programra a Gazdaságvédelmi akcióterv részeként. Ezt alátámasztja az is, hogy már nem egyszer elhangzott a kormányzat részéről: a beruházásokban látják a magyar gazdaság kilábalásának kulcsát a kornavírus-járványból. Az érdekképviseletek a tavasszal együttesen kicsiszolt bértámogatási rendszer folytatása mellett érvelnek.

Mi áll a kormány lakáspiaci döntései mögött? 

Választási célt szolgáló kezdeményezések vagy átgondolt döntések azok, amiket csöpögtetve tett közzé a kormány az elmúlt napokban a lakáspiac feltámasztására?

Kötelező biztosítás: ekkora áremelés jöhet 

Akár 120 ezren is válthatnak kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást.

Mindenki raktárt akar építeni. Mutatjuk, miért! 

A koronavírus járvány nyomán mélyülő válság egyik nyertese a logisztikai ágazat. Fejlesztők, üzemeltetők és befektetők is kedvelik és mind több pénzt áldoznak rá, különösen az e-kereskedelem miatti keresletbővülést látván. Hétfőn az Indotek Group újabb felvásárlási tranzakciója jelezte: nagy a potenciál a szektorban, már legalább öt nagyágyú verseng a magyar lehetőségek kiaknázásáért.

Fellélegezhetnek a cégek: meghosszabbították a törlesztési moratóriumot 

Az Országgyűlés 2021. június 30-ig meghosszabbította a koronavírus-járvány miatt bevezetett törlesztési moratóriumot egyes kiemelt társadalmi csoportoknak és pénzügyi nehézséggel küzdő vállalkozásoknak.

Jöhet a felújítási boom? Óriási lemaradásban vannak a magyar családi házak 

Az Európai Bizottság épületkorszerűsítési stratégiát tett közzé, mely az épületek energia-hatékonyságát kívánja javítani az üvegházhatásúgáz-kibocsátások csökkentéséért és az energia-szegénység mérsékléséért. Magyarországon inkább a lakóingatlanok korszerűsítése van napirenden, és kevésbé a kereskedelmi és középületeké. Nálunk a következő tíz évben több mint egymillió családi házat lehetne felújítani.

Bebetonozták az árakat? A magyar cementpiac három szereplőjénél vizsgálódik a GVH 

A Gazdasági Versenyhivatal eljárást indított a piac legjelentősebb szereplőivel szemben gazdasági erőfölénnyel való visszaélés tilalmának feltételezett megsértése miatt.

Korábban nem látott pusztítást okozott a sportban a pandémia 

Interjú Szalay-Berzeviczy Attilával, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöki főtanácsadójával, volt tőzsdeelnökkel a tokiói olimpia halasztásáról, a budapesti olimpia megrendezésének feltételeiről, valamint a sport, a gazdaság és a vírus viszonyáról.

Jó hír a cégeknek: adómentes lehet a védőoltás és a szűrővizsgálat 

2021-től adómentesen biztosíthatják a járványügyi szűrővizsgálatokat és a védőoltásokat is, feltéve, ha az Országgyűlés is rábólint.

Meddig marad az 5 százalékos lakásáfa? Égető kérdés a cégeknek 

A különféle kormányzati, jegybanki és ingatlanszakmai pontokon készült javaslatok összefésülésén túl átlátható, egyértelmű, hosszú távú intézkedéseket várnak az építésgazdasági szereplők – hangsúlyozta a Trend FM hétfői adásában kollégánk, Mester Nándor.

Küszöbön a készpénzmentesség? Nagy változás előtt a magyar gazdaság 

Jelentősen felgyorsította a pénzügyi digitalizációt a koronavírus-járvány Magyarországon, az Intrum által megkérdezett cégvezetők szerint elérhető közelségbe került a készpénzmentes gazdaság is. Az MNB adatai némileg árnyalják azonban ezt a képet, és a recesszió is rombolja a pénzügyi intézményekbe vetett bizalmat, ami kevésbé kedvez a digitális gazdaságnak.

Elmarad az év végi céges buli? A cafeteria piacát is átírja a koronavírus-járvány 

A koronavírus-járvány a cafeteria-juttatások piacán is rendkívüli helyzetet eredményezett. A hagyományos év végi céges bulik, vacsorák idén valószínűleg elmaradnak. Helyettük, ha a cégek helyzete lehetővé teszi, akár béren kívüli juttatást is kaphatnak a munkavállalók. A cafeteria-piacon rendkívül mozgalmas év 2020: az Erzsébet-utalvány megszűnt, de Nemzeti Utalvány néven új szereplő is érkezett, míg a jogszabályváltozásoknak köszönhetően kedvezőbbé vált a SZÉP kártya adózása – derül ki Dr. Bákonyi László adójogi szakértő elemzéséből.

Alapjaiban változtatta meg a vásárlási szokásainkat a járvány 

Kevesebb időt töltenek az élelmiszerboltokban a vásárlók, ami azt is magával hozta, hogy céltudatosabban is vásárolunk a koronavírus hatására.

Hol találhat ma munkát, aki a kiskereskedelemben dolgozna? 

A második hullám kelthet riadalmat a boltos munkaerőpiacon is. Mindeközben az élelmiszerboltok adják a növekedés nagyrészét, a vásárlók ismét elkezdtek bespájzolni bizonyos termékekből.

Leköltözne a Balatonhoz? Ilyen ingatlanárakra készüljön 

Még mindig tart a leköltözési hullám a Balatonhoz a járvány miatt. A kereslet zöme a tóparttól kissé távolabbi, olcsóbb kategóriára irányul. A partmenti új beruházások viszont vegyesen alakulnak, rengeteg a csúszás, hiába akarnak sokan nyaralás céljából új apartmant vásárolni.

Mostanában ne számítson béremelésre! Kiderült, mire készülnek a cégek 

Egy friss felmérés szerint erősen visszaesett a fizetésemelésben gondolkodó kis- és középvállalkozások aránya. Amíg az előző negyedévben még a cégek 70 százaléka tervezett béremeléssel, addig jelenleg 10-ből csupán négyen vélekednek így. Ezzel szemben 12 százalékra nőtt a csökkentésben gondolkodók aránya, ami már évek óta nem volt jellemző. Összességében a keresetek stagnálása lesz jellemző a következő időszakra, ugyanis a vállalkozások majdnem fele nem változtatna az eddigi béreken. A munkaadók közel fele tervezi, hogy cafeteria juttatást ad dolgozóinak, amelyek közül a legnépszerűbb elem a közlekedés költségének térítése.

Egyvalamire legalább pozitívan hatott a koronavírus-járvány 

Arra például, hogy ha kényszerből, a megfertőződéstől tartva is, de nem kevesen voltak, akik a megszokott bankfiókba járás helyett rákaptak pénzügyeik online intézésére.

Hány munkahelyet tudott megmenteni a kormány? Elárulták 

Több mint 60 ezer vállalkozás élt a munkahelyvédelmi támogatások lehetőségével az elmúlt hónapokban.

Egyszerre két irodaház is megnyílt a Váci úton 

Két új irodaházat is szerdán adott át fejlesztője a Váci úton. Ezzel több tízezer négyzetméterrel bővült a legkedveltebb irodapiaci környék.

A biztosítási piacot is átformálta a járvány 

A koronavírus hatásai miatt idén legfeljebb stagnálni fog a biztosítási piac belföldön - mondta a Magyar Biztosítók Szövetségének elnöke.

Ahány ház, annyi szokás - így tesztelnek Nyugaton 

Németországban ingyenesen ellenőriztetheti magát, aki „rázós” helyről jött, Ausztriában viszont fizetnie kell. Nagy-Britanniában nincs tesztelés, csak karantén – csupán azok kérhetnek vizsgálatot, akiknek tüneteik vannak. A magyarok alapesetben mindhárom országba szabadon beutazhatnak.

Hajlamosabbak lettek a korrupcióra a munkavállalók az egészségügyi veszélyhelyzet óta 

A globális krízis hatására kialakult gazdasági lassulás világszerte kockázatot jelent a vállalatok etikus működésére – derül ki az EY közel 3600 cégvezető és beosztott megkérdezésén alapuló nemzetközi felméréséből. A szervezetek munkavállalói és beszállítói ugyanis hajlamosabbá váltak a szabályok megszegésére annak érdekében, hogy megőrizzék az egészségügyi veszélyhelyzet előtt elért pozícióikat.

Új programmal segítenék a koronavírus miatt bajba jutott cégeket 

Az SAP Hungary új kezdeményezéssel támogatja a koronavírus negatív hatásai által érintett kis- és középvállalkozásokat.

Mi lesz a szigorításokkal? Ma végre kiderülhet 

Csúszásban az államigazgatás, ma dönt a jövő keddi szabályváltozásokról.

Mégiscsak sikeresen mentették Orbánék a cégeket? 

Nem történt drasztikus csökkenés a vállalkozások számában a koronavírus-járvány magyarországi megjelenése után – olvasható ki Központi Statisztikai Hivatal héten frissült adatsoraiból. Nemzetgazdasági ágakra lebontva néztük meg, hány társas vállalkozás volt regisztrálva a vírus által leginkább megtépázott iparágakban.

4 nap maradt, hogy a kormány megelőzze a munkaerőpiac összeomlását 

Jelen állás szerint már csak jövő hétfőig jelentkezhetnek a vállalatok az állami bértámogatásra, miközben forrás még bőven van, és az érdekképviseletek is a program hosszabbítása mellett érvelnek. 

Új rendszer jelenthet nagy segítséget a hazai cégeknek 

Új, teljesen automatizált pályázat-előkészítő rendszert fejlesztettek ki a Virtuális Erőmű Program szakemberei.

Hamarosan nyitják a pénzcsapot – a kiválasztott cégekre akár százmilliók várhatnak 

Komoly lehetőségre készülhetnek a korábban már elismert hazai kis- és középvállalkozások, augusztus végén nyílik a legújabb pályázat.

SZÉP-kártya: kedvező juttatási forma a munkaadóknak, plusz bevételi forrás a vendéglátóhelyeknek 

Töretlen a SZÉP-kártya népszerűsége a hazai munkaadók körében, ráadásul idén még kedvezőbb feltételekkel alakíthatnak ki vonzó cafeteria-csomagot dolgozóiknak a vállalkozások.

Sokk után - ilyenek most a kilátások 

A hazai gazdasági szereplők kilátásainak áprilisi sokkszerű zuhanása után májusban és júniusban számottevő pozitív korrekció következett be. Júliusban a GKI konjunktúraindexe csak enyhén, 2 ponttal emelkedett – a fogyasztók és az üzleti szolgáltató cégek javuló, a többi ágazat stagnáló várakozásainak köszönhetően. A fogyasztói bizalmi index ebben a hónapban 6, az üzleti index mindössze 1 ponttal nőtt a júniusihoz képest.

Az elmúlt 40 év legsúlyosabb válságát okozza a koronavírus 

Az idén 5,1 százalékkal csökken a globális gazdaság, egyebek mellett ez áll az Atradius hitelbiztosító elemzésében. A tanulmány szerint a globális kereskedelem 15 százalékkal esik vissza. A fejlett országok GDP-je összesítve várhatóan 6,6 százalékkal csökken 2020-ban. Európában Nagy-Britannia gazdasága zuhan a legnagyobbat, az elemzők 10,8 százalékos GDP-csökkenést várnak. Az eurózónában 8 százalék lehet a visszaesés. Az Egyesült Államok GDP-je mínusz 6,1 százalék lehet, Japán pedig 6 százalékos csökkenésre számíthat. Az elemzés szerint ugyanakkor jövőre akár 6,5 százalékos növekedés is lehetséges.   

Üzletet, irodát bérel? Így jöhet ki nyertesen a válságból! 

Előnyükre fordíthatják a mostani helyzetet a kereskedelmi ingatlanokban területet bérlő vállalkozások. Ehhez arra van szükség, hogy kellő rugalmassággal dolgozzák át ingatlanhasználatukat, megfelelő taktikával lépjenek fel a bérbeadókkal folyatott tárgyalásokon és legyenek nyitottak a szokásostól eltérő megoldásokra, amiket a piacot ismerő szakértők tárnak eléjük – foglalta össze az irodai, a kiskereskedelmi és a logisztikai területeket bérlők jellenlegi mozgásterét és lehetőségeit a CRESA tanácsadó cég által készített tanulmány.

Közeleg a határidő: még lehet kérni az adócsökkentést 

A koronavírus-járvány miatt akár ötmillió forinttal is csökkenhet a fizetendő adó, ám ezt legkésőbb július 17-én lehet kérni az adóhivataltól - tájékoztatta az MTI-t Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.

Kiszorítják a magyar fuvarozókat - áron alul dolgozó románok 

Már tavaly év végén tapasztalható volt az a tendencia, hogy az olcsóbb áron fuvarozó, sokszor szabálytalanságok sorát vállaló román kamionosok kiszorítják a hazai cégeket a magyar piacról. Az árverseny azonban a koronavírus-járvány időszakában még inkább kiéleződött. A NiT Hungary adatai szerint az összes magyar fuvarmennyiség 25-30 százalékát viszik el a román cégek, megrendelőik pedig zömmel multinacionális vállalatok, akik így a magyar fuvarozó vállalkozásokat a létüket is veszélyeztető árversenybe kényszerítik.

Inkább hosszabbítják irodabérletüket a cégek Közép-Európában 

A járvány óvatossá tette a cégvezetőket, ha irodabérleti szerződésükről van. Inkább hosszabbítanak és néha még el is halasztják költözési döntéseiket – derül ki a Colliers International nemzetközi ingatlan tanácsadó friss összefoglalójából.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Feliratkozás Költségkímélés téma
heti hírlevelére
A befektetéseinknél  is érdemes több lábon állni – interjú

A befektetéseinknél is érdemes több lábon állni – interjú 

Bár mindenki gyenge forintra számít, visszatekintve alig találunk olyan időszakot, amikor a forint leértékelődését ne kompenzálta volna a kamatelőnye. Interjú.
A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről

A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről 

Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát.
Tőzsdei mentorprogram indul a kis- és középvállalkozások részére

Tőzsdei mentorprogram indul a kis- és középvállalkozások részére 

Nem mindennapi megoldással rukkolt elő az MBH Bank és a Budapesti Értéktőzsde a kis- és középvállalkozások részére.
Egy befektetési lehetőség, amivel részesedhetünk a világ egyik legfejlettebb piacából

Egy befektetési lehetőség, amivel részesedhetünk a világ egyik legfejlettebb piacából 

Klasszis Podcast Halas Zoltánnal, az OTP Alapkezelő portfóliómenedzserével.

Pénzszerzés

Támogatáshoz juthatnak a baromfisok

Támogatáshoz juthatnak a baromfisok  

A baromfi állatjóléti programban résztvevő víziszárnyas-tartók még az idei évben közel 1,5 milliárd forint egyszeri és kiegészítő jellegű többlettámogatásban részesülnek.

Jogi kisokos

Így ne legyen lehúzás a karácsonyi vásárlásokból

Így ne legyen lehúzás a karácsonyi vásárlásokból  

A vásárlásainkat tudatosan és körültekintően végezzük, miközben tisztában vagyunk fogyasztói jogainkkal is.

Cégblog

Tőzsdei mentorprogram indul a kis- és középvállalkozások részére

Tőzsdei mentorprogram indul a kis- és középvállalkozások részére 

Nem mindennapi megoldással rukkolt elő az MBH Bank és a Budapesti Értéktőzsde a kis- és középvállalkozások részére.

Klímablog

Mihez kezdjünk a céges rendezvények üres palackjaival?

Mihez kezdjünk a céges rendezvények üres palackjaival?  

A karácsonyi időszakban sok cég szervez rendezvényeket üzleti partnereinek, munkavállalóinak.

Gazdaság

Siessen! Pár napja maradt, hogy pénzt szerezzen vissza

Siessen! Pár napja maradt, hogy pénzt szerezzen vissza 

Az idei évre vonatkozó adó-visszatérítést arra az összegre lehet igénybe venni, amit a nyugdíj-megtakarítási számláinkra legkésőbb december 31-ig befizetünk.

Infokom

Ne ész nélkül vegyünk mobiltelefont az ünnepi rohamban!

Ne ész nélkül vegyünk mobiltelefont az ünnepi rohamban! 

Összeszedték, mit érdemes mérlegelnünk, ha hűségidős szerződéssel vásárolnánk mobil eszközt.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo