Bizonytalanok a céges kilátások – mi lesz így idén?

A vállalati gazdálkodás mutatói az egy évvel ezelőttihez viszonyítva érezhetően javultak, hiszen a cégek beruházásait viszonylag nagyobb összegű, olcsó források támogatják. A jövőbeli kereslet nagysága és struktúrája azonban bizonytalan és sok vállalkozás nem indítja korábban tervezett beruházását.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cégek bizalmi indexei stagnálnak, mert az infláció magas szintje, az árfolyamromlás, a munkaerőpiaci helyzet nehézségei pesszimizmusukat erősíti – derült ki a Policy Agenda által számított 2021. III. negyedévi Gazdasági Fejlődés Indexéből.

(Fotó: Pixabay)

Az ipari termelés még 2021. szeptemberében sem érte el a két évvel korábbi szintet, 0,3 százalékkal csökkent az előző hónaphoz, és 1,7 százalékkal az előző év azonos időszakához képest. Az első három negyedévben 12,8 százalékkal nőtt a termelés; a feldolgozóipari kibocsátás 12,8 százalékkal, az energetikai iparé 9,1 százalékkal emelkedett egy év alatt.

Az infó-kommunikációs, a pénzügyi és a kereskedelmi ágazat teljesítménye a járvány idején sem csökkent. Feltehetően 2022-re a legtöbb ágazat eléri a válság előtti GDP-szintjét, de a turisztikai ágazat, a szórakoztatóipar és a mezőgazdaság kilábalása még várat magára.  A Policy Agenda szerint hasonlóan kérdéses a magyar ipari export alakulása, hiszen ez nagyrészt a globális termelési folyamatok függvénye.

A kiskereskedelmi forgalom volumene 2021. kilencedik hónapjában 0,7 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz, és 5,8 százalékkal az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az internetes és csomagküldő kereskedelem 23,4 százalékkal bővült, az élelmiszerforgalom 1,9 százalékkal, a vegyes iparcikkek forgalma 5,4 százalékkal, a gyógyszereké 0,8 százalékkal emelkedett, csökkent viszont a bútoroké és a műszaki cikkeké 16,3 százalékkal, a számítástechnikai és egyéb iparcikkeké 0,9 százalékkal.

A foglalkoztatottak száma 2021-ben és várhatóan 2022-ben is 0,5 százalékkal emelkedik, a munkanélküliségi ráta pedig 4 százalék körül, vagy az alatt alakul. Az elemzés szerint a vállalatok nagy részének gondot jelenthet a 2022-ben is megvalósuló minimálbéremelés. A mintegy 20 százalékos növekedés jelentős béregyenlőtlenséget, munkahelyi feszültségeket és a munkaerőköltségek kitermelésének nehézségeit okozza - írja a Policy Agenda.

A bankok 2021-re a vállalati és lakossági hitelállomány bővülését tervezték és ez nagyrészt meg is valósult. 2022-ben a kamatok jelentős emelkedésére számíthatunk, amely folyamat gátolhatja a cégek hitelfelvételét.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo