Új fegyver a munkaerőhiány ellen, amivel több tízezer dolgozót hozhatnak be a munkaerőpiacra

A szövetkezetekről szóló törvény júliusi módosítása évente több tízezer kisgyermekes édesanya – és édesapa – számára nyitja meg az utat, hogy a gyermeknevelés mellett rugalmas feltételekkel munkát vállalhasson. A jogszabály azt teszi ugyanis lehetővé, hogy a kisgyermekkel otthon maradó szülők szövetkezetet alakíthassanak, vagy szövetkezetbe lépjenek be, mely az általános munkajogi korlátoknál rugalmasabb feltételeket biztosít számukra, így a munkájuk tartalmát, módját és mértékét az érintettek maguk dönthetik el, illetve járulékkedvezmény is megilleti a szövetkezeti tagokat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Évtizedekre visszanyúló társadalmi igény hazánkban, hogy a kisgyermekes szülők a gyermeknevelés mellett (GYES, illetve GYED ideje alatt) rugalmasan munkát vállalhassanak. Ez egyrészt nyilván kulturális kérdés, tehát a magyar munkáltatók többségének, a munkaerőpiacnak meg kellett erre érnie. Másrészt jogi környezet kérdése is, melyet a szövetkezetekről szóló törvény július 1-jén hatályba lépő módosításával a kormány kedvező irányba alakított. Hiszen a jogszabály lehetővé teszi, hogy a kisgyermekkel otthon maradó szülők szövetkezetet alakíthassanak, vagy szövetkezetbe lépjenek be, ami az általánosnál jóval rugalmasabb foglalkoztatási lehetőségeket és járulékkedvezményt biztosít számukra.

„Hazánkban is egyre inkább terjednek az úgynevezett atipikus, tehát a hagyományos heti 40 órás, munkahelyi jelenlétet igénylő alkalmazotti jogviszonytól eltérő foglalkoztatási formák. Ilyen például a részmunkaidős foglalkoztatás, vagy a diák- és nyugdíjasmunka, de a távmunka is. Ez egy meghatározó munkaerőpiaci trend a 21. században, amelyet a fejlett gazdaságokra jellemző munkaerőhiány, elöregedés, illetve a digitalizáció is erősít. A folyamatra továbbá ráerősített a pandémia is, ami a rugalmas foglalkoztatási formák forradalmát hozta el. Éppen ezért tartjuk mind a munkáltatók, mind a munkavállalók, így az egész gazdaság szempontjából kedvező kormányzati döntésnek a szövetkezetekről szóló törvény módosítását, melynek célja, hogy a kisgyermekes szülők GYES, vagy GYED mellett a korábbiaknál könnyebben vállalhassanak munkát” – húzta alá Göltl Viktor, a munkaerő-közvetítéssel, kölcsönzéssel és toborzással is foglalkozó WHC Csoport ügyvezetője.
Számos szülőt érinthet az új lehetőség

Magyarországon évente hozzávetőlegesen 90 ezer gyermek születik, így a kismama-szövetkezeteken keresztüli foglalkoztatás körülbelül 225 ezer kisgyermekes szülő számára teremt munkavállalási lehetőséget minden évben. Ennek keretében a gyermekgondozási díjban (GYED), vagy gyermekgondozást segítő ellátásban (GYES) részesülő, kisgyermekkel otthon maradók – kismamák és akár kispapák is – kedvező feltételek mellett vállalhatnak munkát a szövetkezet kötelékében.

A WHC Csoport a közelmúltban létrehozta saját kismama-szövetkezetét, a WHC Family-t. A vállalat a nyugdíjas szövetkezetük tapasztalatai alapján arra számít, hogy évente több tízezer kisgyermekes szülő fog munkába állni kismama-szövetkezeteken keresztül, ez ugyanis lehetőséget teremt számukra a rugalmas keretek között történő munkavállalásra.

A munkáltatóknak is érdemes élni a lehetőséggel

A kismama-szövetkezeti tagok foglalkoztatása a munkaadók számára is számos előnnyel jár. A szövetkezeten keresztül történő munkavégzés esetén lényegesen kedvezőbb adózással számolhatnak a munkáltatók, mintha hagyományos munkaviszonyban foglalkoztatnák a kisgyermekes szülőt, ebben az esetben ugyanis a szövetkezeti tag béréből csak a 15 százalékos személyi jövedelemadó kerül levonásra, nincs további járulékfizetési kötelezettség.

Ezenfelül minden adminisztratív jellegű feladatot és kötelezettséget a szövetkezet végez el a kölcsönvevő partner helyett, rengeteg terhet levéve így a munkáltatóról. Mindemellett rendkívüli előnyt jelent a foglalkoztatási módra jellemző nagyfokú rugalmasság: ennek következtében a kisgyermeket nevelők saját időbeosztásukhoz tudják igazítani a munkavégzésük idejét, a munkaadók pedig azokat a pozícióikat is a megfelelő hozzáértésű és képzettségű kollégákkal tudják feltölteni, melyek atipikus foglalkoztatási formát kívánnak meg.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo