Nagyot drágultak a lakáshitelek törlesztői egy év alatt

Január első napjaiban 3 nagybank is megemelte új lakáshitelének kamatát, ezzel tovább folytatódott a lakáskölcsönök drágulása. Például egy új, 20 millió forint összegű hitelre 3,3 millió forinttal kell többet fizetni, azért, mert idén és nem 2021. év elején igényelték azt.

A magas infláció miatt a jegybank kamatemelési ciklusba kezdett, az irányadó kamatokat 0,6 százalékról 4 százalékra emelte. Ez pedig maga után vonta a jelzáloghitelek kamatemelkedését is. A kereskedelmi bankok egyre drágábban kínálnak lakáshitelt az érdeklődőknek - hívta fel a figyelmet a Bankmonitor elemzése.

3 nagybank is hitelkamatot emelet 

Mint írják: a kamatemelés folyamata nem állt meg 2021-ben: a CIB Bank, az OTP Bank és a Raiffeisen Bank is úgy döntött, hogy 2022. januárját kamatemeléssel indítja. Ennek következtében a legnépszerűbb, 10 éves kamatperiódusú lakáskölcsönök THM értéke 0,3-0,5 százalékponttal emelkedett.

A kamatemelés miatt egy idén év elején igényelt 20 millió forint összegű, 20 éves futamidejű lakáshitel havi törlesztőrészlete a három érintett pénzintézetnél 3500- 6700 forinttal magasabb, mintha a kölcsönt tavaly év végén vették volna fel.

Egy év alatt 15 ezer forintot nőtt a törlesztő 

A kamatemelés hatását talán még jobban szemlélteti az, ha a jelenlegi és a 2021. év eleji ajánlatokat hasonlítjuk össze. Gyakorlatilag az összes lakáshitel kamata emelkedett az elmúlt évben.

A legjobban a változó kamatozású konstrukciók drágultak: az egy éves kamatperiódusú kölcsönök THM értéke a duplájára nőtt egy év alatt. A fix kamatozású kölcsönök drágultak a legkevésbé, ezen hitelek THM értéke csak 0,47 százalékponttal emelkedett egy év alatt.

A jelenleg legnépszerűbb, 10 éves kamatperiódusú lakáscélú jelzáloghitelek éves átlagos költsége 1,32 százalékponttal emelkedett. Ez egy 20 millió forint összegű kölcsön esetében 15 ezer forint törlesztőrészlet-emelkedést jelentene 20 éven keresztül. Vagyis 3,3 millió forintot spórolhatott valaki csak azért, mert egy évvel korábban vette fel a kölcsönét.

A Bankmonitor elemzői szerint a kölcsönök drágulásának azonban még koránt sincs vége, szakportál várakozása alapján a magas infláció miatt az irányadó kamatok további emelésére lehet számítani. Éppen ezért érdemes a lakásvásárlás előtt állóknak minél hamarabb döntést hozni és megigényelni a vásárláshoz szükséges lakáshitelt.

Van, ahol már látszik a kamatstop hatása
A kormány által hirdetett kamatstop a változó kamatozású lakáshitelekre érvényes, ezen kölcsönök kamata a BUBOR mutató változásának megfelelően módosulhat. Ezen mutató értéke pedig az elmúlt hónapokban az irányadó kamatok emelkedése miatt jelentősen megnövekedett. A kamatok fixálásával ezen változás csak részben épülhet be a hitelek kamatába, törlesztőrészletébe - hívta fel a figyelmet egyik korábbi elemzésében szintén a Bankmonitor. Már vannak olyan kölcsönök, amelyeknek 2021. október 27-e után volt a kamatfordulója, vagyis a kamatuk alapesetben a BUBOR értéke alapján megváltozhatott volna. Hogy mennyit is nyerhettek az érintett adósok a kamatstop miatt, arról itt olvashat.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo