Opten cikkek
Kevés halat eszünk, de a halgazdálkodás jól megy
A 2016-os pénzügyi beszámolók alapján nincs okuk panaszra a hazai halászattal és halgazdálkodással foglalkozó cégeknek – állítja Hantos Zoltán, az OPTEN céginformációs szolgáltató projektmenedzsere.
Megint egyre több a felszámolás
Egy éves csökkenő trend után 2017 második negyedévében újra növekedésnek indult a cégtörlés számláló. Ráadásul a megszűnések mögött újra a felszámolások vannak felfutóban, tehát a cégstruktúra fertőzöttsége növekedőben van.
Nyűglődnek a hazai könyvkiadók és még nem látszik a gödör alja
Az elmúlt 5 évben a magyarországi könyvkiadói piac szereplőinek száma és az általuk elért nettó árbevétel is folyamatosan csökkent. A 2016-os évre vonatkozó pénzügyi beszámolók vizsgálata szerint a negatív trend tavaly sem tudott megfordulni – nyilatkozza Hantos Zoltán az OPTEN céginformációs szolgáltató projektmenedzsere.
Rövidesen megváltoznak a vállalati bankválasztási szokások
Bár még alacsony az egy cégre jutó bankkapcsolatok száma, de ettől még állóvízről nem beszélhetünk, a bankok piaci részesedése néhány év tekintetében is látványosan változik - olvasható az Opten közleményében.
Sok cég vesztét okozta a kötelező tőkeemelés
Mind márciusban, mind áprilisban 1300 körül volt a hazai végelszámolások száma, ezzel az elmúlt öt év messze legmagasabb végelszámolási értékeit hozta a tavasz.
Végre itt a pozitív fordulat
Mind termelés, mind cégalapítás tekintetében pozitív fordulatot vett az építőipar 2017. első negyedévében az Opten adatai szerint, ezzel vége a hároméves stagnálásnak.
Az egyéni vállalkozók országa leszünk?
Utoljára 2009-ben volt ilyen alacsony a regisztrált cégek száma Magyarországon az Opten adatai szerint, de ez még jó hír is lehet. A kevesebb cég ugyanis a fertőzöttség csökkenését is jelentheti.
Jogsink sem lesz a munkaerőhiány miatt
2012 óta kisebb megszakításokkal folyamatosan csökken az autósiskolák száma Magyarországon – derül ki az OPTEN céginformációs szolgáltató adatbázisából. A folyamatot több gazdasági tényező együttes hatása okozhatta – véli Hantos Zoltán projektmenedzser.
Újra nőtt a nonprofit gazdasági társaságok száma
Bár idén 20%-kal ugrott meg a nonprofit gazdasági társaságok száma a megelőző évhez képest, 10 éves fennállásukat mégsem tekinthetjük sikertörténetnek – nyilatkozza Hantos Zoltán az Opten céginformációs szolgáltató projektmenedzsere.
Alig csökkent a bajban lévő kft-k száma
Már csak néhány hét van hátra a kft-knek a tőke emelésére kapott haladékából, a jelenlegi állapot szerint még 63 ezer cégnek kell sürgősen intézkednie. Egy évvel, ezelőtt, amikor kitolták a végső határidőt, 100 ezer körül volt a tőkekövetelményeknek nem megfelelő kft-k száma az Opten adatai szerint.
Gyülekeznek a viharfelhők
Vártnak megfelelő alacsony cégalapítást, de trendhagyó törlési számokat hozott az augusztus. Nem túl bíztatóak a jelek év vége fele közeledve az Opten friss elemzése szerint.
“A” minősítést kapott a Mapei Kft.
Az Opten Kft., “A”- azaz - kiváló minősítésben részesítette a Mapei Kft.-t. A minősítés szerint a Mapei Kft. az üzleti élet egyik legmegbízhatóbb szereplője, a vele való üzleti kapcsolat kialakításának pénzügyi kockázata rendkívül alacsony.
Óriási pénz van a hazai amerikai és norvég cégekben
Magyarországon 2010 óta csökken a norvég és egyesült államokbeli érdekeltséggel rendelkező hazai cégek száma – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. Ezek a cégek összességében még mindig ezermilliárdos árbevétellel és kétezer milliárdos saját tőkével bírnak, így fontos részei a magyar gazdaságnak.
Csődhullámnak látszik, de konszolidáció
Minden korábbinál több, összesen 10 722 céget törölt a cégbíróság 2014 harmadik negyedévében Magyarországon. Az előző negyedévben 10 174, egy évvel korábban ugyanebben az időszakban 8058 cég szűnt meg. Az emelkedő trend nem tört meg, de a helyzet nem rossz, mert az összkép sokkal inkább konszolidációs folyamatot, semmint csődhullámot mutat – vélik az adatokat közzétevő Optennél.
Még nem látszik a fellendülés a cégvilágban
Minden eddiginél számosabb, összesen több mint tízezer cég szűnt meg idén a második negyedévben. Az első félév is negatív rekordot döntött, de jó jel, hogy a megszűnések mögött egyre kisebb számban jelenik meg okként a felszámolás, vagyis egyre kevesebb cég megy úgy tönkre, hogy kifizetetlen számlákat hagy maga után. A gazdasági növekedés pozitív hatásait még nem érezni a cégstatisztikán.
Lélegzethez jutott az építőipar
Harmadik hónapja magas szinten áll, de legalább nem emelkedik a megszűnések száma az építőiparban. Jó hír, hogy ezen belül visszaesett azoknak a törléseknek a száma, amelyeket felszámolási eljárás eredményeként rendelt el a cégbíróság.
Tovább hígul a cégstruktúra
Az első negyedévben 9583 cég szűnt meg Magyarországon, ez a tavalyi utolsó negyedév után a második legrosszabb három hónap a magyar gazdaság történetében. Március végén a 12 hónapra visszatekintő cégtörlési mutató 36 580-nál állt meg, ez 32,5 százalékkal magasabb érték, mint egy évvel korábban. Az adatokat közzétevő Opten céginformációs szolgáltató szerint a megszűnési hullám cégalapítási lázzal párosul, ami a vállalkozások további egészségtelen hígulását eredményezi.
Negyvenezer cég tűnhet el a süllyesztőben
Februárban 3662 cég szűnt meg Magyarországon, ez minden idők második legrosszabb havi adata. Idén akár 40 ezer céget is törölhet a cégbíróság, hiszen az év első két hónapjában 39 százalékkal több cég szűnt meg, mint a negatív rekordot hozó 2013 ugyanezen időszakában.
Minden korábbinál több cég szűnhet meg
Januárban 2641 cég szűnt meg Magyarországon, ami az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint a tavaly januárinál 20 százalékkal több, az előző félévi havi átlagnál viszont 10 százalékkal kevesebb. A céginformációs szolgáltató keddi közleménye szerint a rendkívül rossz évkezdet és a többi cégstatisztikai adat arra enged következtetni, hogy 2014-ben minden korábbinál több, akár 40-45 ezer cég szűnhet meg Magyarországon.
Kezd helyreállni a magyar cégvilág
Normál szintre esett vissza a cégmegszűnések száma az építőiparban a harmadik negyedévben. A szeptemberrel záruló három hónapban 1283 céget törölt a cégbíróság – ez lényegesen kevesebb mint az előző negyedévi 1645, és nem haladja meg számottevően az évek óta megszokott szintet az Opten Kft. friss adatai szerint.
Ennyi céget még sosem ért el a vég
Minden idők negyedik legrosszabb negyedévének bizonyult a magyar vállalkozások számára az elmúlt három hónap. A harmadik negyedévben 8511 cég szűnt meg Magyarországon, ez 32 százalékos növekedés a megelőző év azonos időszakához képest.
Javuló trendek az építőiparban
Augusztusban 458 céget töröltek az építőiparban, azaz folytatódott a megszűnő cégek számának lassú, de biztos apadása. Az adatokat közzétevő Opten hónapok óta azt prognosztizálja, hogy az építőipar elérte a válság okozta gödör alját, innen lassú fellendülés következik. Kérdéses azonban, hogy az egyre nagyobb volumenű állami megrendelések mikor érik el a legveszélyeztetettebb kisvállalkozói kört.
Hamarosan tetőzik a cégtörlési hullám
Szerény ütemű csökkenésnek indult a megszűnő cégek száma az elmúlt hónapokban. Szeptember az augusztusi szabadságolások miatt kiugróan aktív hónap szokott lenni a cégbíróságokon, ezért a következő hónap még hozhat megugrást.
Tetőzött a cégtörlési hullám az építőiparban?
A jelek szerint túl van a cégtörlések zömén az építőipar, mivel a törléssel fenyegető eljárások száma huzamosabb ideje csökken. Az ágazat kis cégeinek az segítene, ha beindulna a lakásépítés, de erre a jelek szerint még várni kell.
Építőipar: aki túlélte, már túl van a nehezén
A tavalyi második félév után ismét negatív rekordot döntött az idei első félévben a megszűnő építőipari cégek száma – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató legfrissebb jelentéséből. A romlás üteme ugyanakkor lassult, az ágazat megrendelés-állománya és az alapítások száma pedig azt jelzi, hogy az építőipar túl van a nehezén.
Rekordsebességgel tisztul a cégvilág
Rekordot döntött a megszűnő cégek száma Magyarországon. Az elmúlt hat hónapban 16108 céget töröltek a cégbíróságok, ez 538-cal több, mint az eddigi rekordfélévben, azaz 2010 második felében. A cégalapítások alacsony száma miatt a cégfluktuáció máris csökken. Ez a trend fel is erősödhet, ha igaznak bizonyul az Opten szakértőinek előrejelzése, mely szerint legkésőbb 2014 első félévében a cégamortizáció is csökkenni fog.
Áldozatai is lehetnek a júliusi rezsicsökkentésnek
Szorult helyzetbe hozhatja a több mint kétezer közüzemi szolgáltató – és 35 ezer alkalmazottjuk – tekintélyes részét a júliusi rezsicsökkentés. Az Opten céginformációs szolgáltató előrejelzése szerint az érintett vízművek, csatornázási vállalatok és hulladékszállítók belső átszervezésekhez folyamodhatnak, veszteségeik egy részét megpróbálhatják áthárítani beszállítóikra, illetve elhalaszthatják beruházásaikat.
Csak néhány évig bírják a magyar cégek
Magyarországon a vállalkozások ötven százaléka cserélődik le öt éven belül, így a magyar cégek születéskori várható élettartama alig néhány év. Az okok között a kiszámíthatatlan gazdasági, politikai és jogi környezet áll az élen. Az elmúlt két évben minden szektorban csökkent a fluktuáció, de továbbra is vezet a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás, illetve az építőipar.
A társasági jog alaposan megváltozott
Jelentős változást hozott a magyar jogrendbe az új polgári törvénykönyv (Ptk.). A rendelkezések 42 százaléka teljesen új, további 33 százaléka pedig érdemben módosít a régi szabályon, így a jogi szakma komoly továbbképzés előtt áll.
Százezerszámra indulhatnak az új cégek
Minden második kft.-nek, azaz mintegy 200 ezer cégnek kell mélyen a zsebébe nyúlnia az új Ptk. 2014. március 15-i hatályba lépését követően, ha az új szabály által kötelezővé tett 3 milliós törzstőkét kiterjesztik a régebben működő cégekre is. Ha az addig alapított társaságok számára nem teszik kötelezővé a 3 milliós törzstőkét, soha nem látott méretű cégalapítási hullámnak leszünk tanúi.
170 ezer cégnek már vége, de a többinél is rezeg a léc
Több mint 176 ezer gazdálkodó szervezet nem élte túl az elmúlt öt év megpróbáltatásait, és a válság neheze még hátravan – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. A fennmaradás szempontjából kulcsfontosságú, hogy a cégek jól válasszák meg partnereiket egy olyan piacon, amelyen szinte mindenkinél rezeg a léc.
Sorra hullanak az építőipari cégek
Tartósan 50 százalék körüli növekedést mutat Magyarországon a megszűnő építőipari vállalkozások száma, amiben kétségkívül tetten érhető a válság tisztító hatása. A visszaeső cégalapítási kedv viszont azt támasztja alá, hogy a nyereséges működéshez a gazdasági körülmények még mindig nem adottak – még a felkészült vállalkozások számára sem.
Egyre kevesebb a cég, de nem kell aggódni
Januárban biztossá vált, hogy a cégtörlések rendkívül magas, 60 százalék körüli növekedése nem átmeneti jelenség, hanem trendszerű változás, amely egyaránt tükrözi a piac megtisztulását a nem működő cégektől és a válság működő cégekre gyakorolt káros hatását. Eközben csökken az új cégalapítások száma, ami az adatokat közzétevő Opten céginformációs szolgáltató szerint inkább kedvező jelenség.
Ilyen még nem volt a magyar építőiparban
Soha nem látott ütemben szűntek meg az építőipari vállalkozások 2012 utolsó negyedévében – adta hírül az Opten céginformációs szolgáltató. Egyetlen negyedév alatt 1677 építőipari cég megszűnését tették közzé a cégbíróságok, ami azt jelenti, hogy az ágazat cégeinek 2,3 százaléka zárt be három hónap alatt. Az ágazatban az új cégek alapítása is jelentősen elmarad a korábbi évektől.
Soha még ennyi céghalál, s ez nem a vége
Tavaly 28 305 cég szűnt meg Magyarországon, ez bő 4000-rel több, mint egy évvel korábban. „Az utolsó negyedévben soha nem látott mennyiségű cég szűnt meg Magyarországon, és ha a tendencia folytatódik, a megszűnések száma akár meg is duplázódhat" – mondja Tóth Tamás, az adatokat közzétevő Opten céginformációs szolgáltató ügyvezető igazgatója.
Céginformáció a biztonságos működés záloga
A Merkapt 1991-ben alakult, kizárólagos magyar tulajdonban lévő épületgépészeti vállalkozás, amely 2012. március 1-jétől zrt-ként működik. A hazai vállalati szektor igazi sikertörténete a vállalat fejlődése, amelyben komoly szerepe van a már évek óta használt online céginformációs rendszernek.
Ennyi cég még sohasem szűnt meg
Várhatóan 23 500, idén indított felszámolási eljárással zárja 2012-t a magyar gazdaság – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. Ez új rekord, és nagyjából megfelel az év eleji várakozásoknak, miközben nyáron voltak olyan hónapok, amikor a 25-26 ezer felszámolás sem tűnt irreálisnak. A második félévben jelentősen csökkent a közzétett új fizetésképtelenségi eljárások száma, ám e mögött nem a gazdasági helyzet javulása, hanem a március óta hatályos új cégtörvény áll.
A pénzügyi közvetítésben van a nagy lóvé
A magyar vállalkozások 2011-es mérlegét elemezve első ránézésre úgy tűnik, válság idején nincs jobb üzlet a világon, mint az üzletviteli tanácsadás – derül ki az Opten céginformáció szolgáltató adataiból. A tanácsadó cégek 2010-hez képest megháromszorozták nyereségüket és a negyedik helyre jöttek föl a legnyereségesebb ágazatok listáján. A legnagyobb vesztes már 2011-ben is a most 50 százalékos társasági adóval terhelt villamosenergia-ipar volt.
Pályázat segítséggel
Az első uniós pályázatot a NEUZER Kft. tulajdonosa maga készítette 2002-ben. Jóllehet a cég nyert, az ügyvezető mégis úgy döntött, a jövőben szakértőre bízza a feladatot.
Pusztulnak a cégek a gazdasági pangásban
2010 augusztusa óta nem szűnt meg annyi cég Magyarországon, mint idén októberben. A felszámolások és a végelszámolások száma a cégtörvény márciusban életbe lépett módosításai miatt csökken, de ez nem változtat azon, hogy a cégvilág még mindig a gazdasági pangást nyögi.
Korai volna reménykedni a fellendülésben
Jelentősen visszaesett 2012 harmadik negyedévében a felszámolások száma az építőiparban, utoljára 2011 első negyedévében számoltak fel olyan kevés céget, mint most – derül ki az Opten céginformáció-szolgáltató legfrissebb adataiból. A jelenségből azonban kár lenne messzemenő következtetéseket levonni, a cégstatisztika a jogszabály-változások miatt jelentős átalakulás előtt áll, az ágazat rendelésállományának javulása pedig átmenetinek mutatkozott.
Félrevezető adatok: nincs javulás az építőiparban
Augusztusban az ágazati adatokban nem volt tetten érhető az építőipar válsága, de ez nem jelenti a kilátások javulását. „Sokkal inkább a szezonális hatások és a megváltozott jogszabályok vezettek kedvezőbbnek tűnő eredményre, ám nem kétséges, hogy a közeljövőben egyre több cég szűnik meg az ágazatban” – értékelte a helyzetet az adatokat közzétevő Opten céginformatikai szolgáltató ügyvezetője.
Bárhonnan lehet nagyot zuhanni
Az építőipar újabb súlyos zuhanásáról számolt be a Központi Statisztikai Hivatal (KSH): májusban az ágazat kibocsátása 15,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi értéktől. A cégek pedig a piac zsugorodásához egyre kevéssé képesek alkalmazkodni: az idén a második negyedévben az Opten adatai szerint 1200 céget számoltak fel, amelyre korábban még soha nem volt példa. A Magyar gazdaság e szegletében - úgy tűnik - még várni kell az öt éve tartó negatív trend megtörésére.
Kaszál az adóhatóság az építőipari cégek között
Tavaly havonta átlagosan 340 építőipari céggel szemben indult végelszámolás, az elmúlt három hónapban viszont már havonta 590 vállalkozás jutott erre a sorsra. „A felszámolásoknál még nem ilyen drámai a helyzet, de a végelszámolások 73 százalékos növekedése újabb problémákat vetít előre az ágazatban" - véli Tóth Tamás, az Opten céginformációs szolgáltató ügyvezető igazgatója.
Összkép mozaikokból
A képlet egyszerű: minél szélesebb körű és naprakészebb információk birtokában vagyunk egy leendő vagy tradicionális partner tekintetében, annál optimálisabb üzleti döntést hozhatunk. Ha megfelelően mérlegeljük a kockázatokat, elkerülhetjük a nem fizető ügyfeleket. A céginformációs piac egyik meghatározó szereplője, az OPTEN Kft. küldetése, hogy felkeltse a körbetartozás megelőzésének igényét a magyar vállalkozói kultúrában.
Felszámolás-helyzet: nehéz évek várnak a cégvilágra
Májusban irányt váltott és figyelemre méltóan gyorsult a felszámolások növekedési üteme. Ezzel párhuzamosan jelentős mértékben enyhült a végelszámolások eddig tapasztalt nagy sebességű növekedése. A cégalapítási kedv április után tovább csökkent, májusban már nem volt kiugrónak nevezhető. - közölte az Opten.
Volt cég? Nincs cég!
Év eleje óta soha nem látott jelenség tapasztalható a cégvilágban: az újonnan indított végelszámolások száma 2011 első negyedévében messze meghaladta az ugyanarra az időszakra eső felszámolási eljárásokét. A jelenség hátterében az áll, hogy a cégbíróságok sorra indítják a kényszer-végelszámolásokat olyan cégekkel szemben, amelyek nem adtak le mérleget.
Elfogyott a türelem: aki tartozik, azt felszámolják
Február óta csökken ugyan az új felszámolások száma, de még mindig meghaladja a tavalyit, vagyis a javulás nagyon viszonylagos - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató legfrissebb adataiból. A cégfluktuáció ugyancsak erős maradt, a végelszámolások terén pedig folytatódott a korábban soha nem látott eljárásdömping.