Egyre kevesebb a cég - mi a helyzet a megmaradókkal?

A csökkenő cégszám ellenére a közzétett cégadatváltozások összesített értéke folyamatosan nő, és úgy tűnik, egyre gyorsabb a menedzsment cseréje is a hazai cégek körében.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó: depositphotos.com)

Jelenleg mintegy 520 ezer cég működik a hazai gazdaságban, ami 7 ezerrel kevesebb, mint egy évvel ezelőtt. Úgy tűnik azonban, hogy a csökkenő cégszám ellenére a cégadatváltozások száma folyamatosan növekszik, mivel egyre aktívabbak a megmaradó szereplők.

„A hazai cégbázist tekintve minden fontos cégadat sűrűbben változik 2019-ben, mint a korábbi években. Az átlagosnál is gyorsabban változik a tulajdonosi szerkezet, a menedzsment, de még a székhely is” – kezdi elemzést Pertics Richárd, az Opten céginformációs szakértője.
2019 első 10 hónapjában 74 ezer hazai cég esetében történt tulajdonosváltozás, ami 37 százalékkal magasabb érték, mint 2018 azonos időszakában. A tulajdonosi szerkezet változása mindig az egyik legkomolyabb változás a cégek életében. A tulajdonosi kör egyre sűrűbb változása azt jelzi, hogy nemcsak a cégfluktuáció magas a hazai cégvilágban, hanem a megmaradó cégek életpályája is egyre dinamikusabban változik.

Gyakori tulajdonoscserék

A cégadat változások sűrűsége természetesen nem egyenletes a teljes hazai cégbázisban, vannak állandóbb szerkezetű szereplők, de nem ritkák a nagyon sűrű tulajdonoscserék sem. 2019-ben eddig 730 cégnek változott legalább 4-szer a tulajdonosi szerkezete, míg ugyanez az érték 2018-ban még csak 300 körül volt.

„A változások egyrészt a cégek alkalmazkodóképességének növekedését jelzik, másrészt a generációváltások hatása is egyre inkább kimutatható” – mondja az Opten szakértője.
A tulajdonosok mellett a cégjegyzésre jogosultak körében is egyre nagyobb a változások frekvenciája. Az év első 10 hónapjában 61 ezer cégnél változott a cégjegyzésre jogosultak köre, ebből közel 1000 cégnél több mint 3-szor tett közzé a cégbíróság új aláírót.

Költözni, de hányszor?

A cégadatváltozások sora természetesen nem csak a képviselők személyében érhető tetten. 2019-ben több mint 26 ezer cégnek változott a székhelye, ami 8 százalékkal magasabb érték, mint 2018 azonos időszakában volt. A fizikai költözés sokszor nem egyszerű a cégek életében, hiszen a költözés általában jóval több az adminisztrációs változásnál. Ennek ellenére vannak notórius költöző vállalkozások, az év első 10 hónapjában 37 vállalkozás legalább 4-szer költözött, ezek a társulások gyakorlatilag minden évszakban más helyszínen végezték központi tevékenységüket.

Mindezek mellett a „brand”-ek, cégnevek sem olyan állandóak már mint korábban. Havonta átlagosan 800 cégnév változást tesz közzé a cégbíróság, ami 13 százalékkal magasabb érték, mint előző évben. Az egyre gyorsuló világ hatása tehát számszerűen kimutatható a hazai cégbázis alapadataiban is. A cégadatváltozások mellett a munkavállalók köre is egyre sűrűbben változik, és a termékfejlesztési ciklusok is rövidülnek, így az alkalmazkodóképesség egyre komolyabb kihívás a hazai vállalkozások számára. Az állandóság sokáig a stabilitás szinonimája volt, ma már azonban egyre dinamikusabban kell működnie a vállalkozásoknak, ha hosszú távon is stabil eredménytermelő képességet szeretnének fenntartani.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo