Opten cikkek
Egyre több cég hullik el fiatalon - és ebben még nincs is a koronavírus hatása
Jelentősen romlott az elmúlt egy évben is a hazai cégek túlélési rátája, az 5 éves kort a cégeknek már kevesebb mint 70 százaléka éri el, míg 10 éves korig a vállalkozások 46 százaléka jut el. Az elmúlt 15 évben fokozatosan csökkent a fiatal vállalkozások túlélési rátája, és ez a trend nem állt meg az elmúlt év során sem, sőt egy év alatt több mint 2 százalékpontot esett mind az 5, mind a 10 éves túlélési ráta.
Nem kerültek bajba a taxisok a koronavírus miatt?
A koronavírus ellenére sem indult tömeges megszűnési hullám a taxis cégeknél, viszont az egyéni vállalkozók jobban megfogyatkoztak
6 éve nem volt ilyen - újra az egekben a cégalapítások
Júliusban közel 3000 cégalapítás került közzétételre Magyarországon, ilyen magas értéket legutoljára 2014-ben láthattunk.
Hajléktalanszállón lakó cégtulajdonosok - hogyan trükköznek a vállalkozások?
Háromszoros felszámolási és ötszörös kényszertörlési arány, ha sok vállalkozás található egy címen.
Felemás a kép a vendéglátóiparban - mi lesz a cégekkel?
Amíg egyesek megszűnnek, mások éppen a piacra lépést tervezik a járvány két hulláma között – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató elemzéséből.
Vége a vihar előtti csendnek? Valami elindult a magyar cégvilágban
Két hónapnyi nyugalom után úgy tűnik, olyan irányba indultak el a hazai cégeljárások, amelyektől a gazdaság sok szereplője tartott. 474 felszámolás indult júniusban, ez 2020 eddigi legmagasabb értéke.
Hullanak a szociális szövetkezetek
Drasztikusan visszaesett az új szociális szövetkezetek száma, ezzel párhuzamosan pedig majdnem megduplázódott a megszűnések száma az elmúlt két évben – derül ki az OPTEN céginformációs szolgáltató adataiból.
Furcsa mozgások történtek az építőiparban
Enyhén csökkenő termelés, átlag alatti cégalapítás és átlag feletti cégtörlés a tavaszi építőipari adatokban.
Mit okozott a járvány a magyar cégvilágban?
Az áprilisi mélypont után újra feljövőben vannak a hazai cégalapítások. 2020 májusában 1805 cégalapítás került közzétételre.
Kritikus helyzetbe került vállalkozások - átrendeződik a versenyképesség
A vállalkozások 17 százaléka rendkívül súlyos helyzetbe került az elmúlt hónapokban, de a koronavírus okozta változásoknak vannak nyertesei is.
Mekkora ütés érte a magyar építőipart?
A csökkenő cégalapítási szám ellenére az építőipar még a bizakodóbb iparágak közé tartozik. Mind a nemzetközi, mind a hazai kilátások csak enyhe termelési visszaesésről és hangulatesésről tanúskodnak.
Padlót fogtak a játékgyártók - rajtuk már a gyereknap sem segít?
A koronavírus járvány okozta korlátozások súlyosan érintették a hazai játékkereskedőket, az idei évet már a gyereknap körüli vásárlások sem menthetik meg.
Hazai vendéglátósok: kik vannak a legnagyobb gondban?
A járvány hatásainak ellenére csökken a cégmegszűnések száma a vendéglátóiparban. A jelenség mögött több összetevő áll.
Durván visszaesett a hazai cégalapítások száma
Áprilisban csupán 1442 céget alapítottak Magyarországon, ez 42 százalékos visszaesés a márciusi adatokhoz képest.
Mely hazai iparágaknak fáj legjobban a válság?
A koronavírus a legtöbb vállalkozás életére komoly hatást gyakorol, ugyanakkor a hatás jelentős különbségeket mutat ágazatonként, illetve vállalkozásonként.
Hol működnek a magyar cégek?
Magyarországon a társas vállalkozások jelentős része a tulajdonosok lakcímén működik, ez a koronavírus járvány idején külön nehézség elé is állíthatja a vállalkozók egy részét.
Járvány ide vagy oda, a hazai cégalapítási trend egyelőre töretlen
Úgy tűnik, a járvány egyelőre nem törte meg a hazai cégalapítási trendet. Márciusban 2488 vállalkozást alapítottak Magyarországon, ez még a 2019-es havi átlagot is meghaladja, 2,8 százalékos növekedést jelent.
Lassan vége az őrületnek a magyar cégvilágban
Februárban 20 százalékkal több volt a törölt, mint az induló vállalkozás, 2580 cégalapítás mellett 3098 cégtörlést tettek közzé, de a cégek számának csökkenése lassulni látszik - derül ki az Opten adataiból.
Egyre bátrabban mernek vállalkozni a nők
Bár még mindig a férfiak vannak többségben a hazai cégtulajdonosok és cégvezetők körében, de a tisztán hölgyekből álló vállalkozások aránya folyamatosan növekszik.
Komoly fordulat történt a magyar cégvilágban
Már több mint 530 ezer egyéni vállalkozás működik Magyarországon, ezzel 16 év után újra több az egyéni vállalkozó, mint a társas vállalkozás hazánkban.
Fogynak a hazai autósiskolák
2012 óta kisebb megszakításokkal folyamatosan csökken az autósiskolák száma Magyarországon és ez nem állt meg az elmúlt négy évben sem. Ugyanakkor az árbevétel és a létszámadatok alapján indokolt az óvatos optimizmus.
Hullanak az offshore cégek
Erős visszaesés látszik az offshore tulajdonosi körhöz köthető hazai cégek számában, a tendencia bíztató, ugyanakkor továbbra is sok lehetőség van a rejtőzködni vágyó tulajdonosok számára.
Hullanak a biztonsági cégek
Folyamatosan, évről-évre csökken a személy és vagyonvédelemmel foglalkozó vállalkozások száma Magyarországon.
Valami történt: ezrek kezdtek el taxizni Magyarországon
Növekvő egyéni vállalkozó bázis és stagnáló alkalmazotti létszám jellemezte a taxis világot 2019-ben. Egy év alatt 8 százalékkal nőtt a taxis egyéni vállalkozók száma, így jelenleg már több mint 7500 egyéni vállalkozó közlekedik Magyarország útjain.
Zárul az olló - mi történt tavaly a magyar cégvilágban?
2019-ben 29 ezer új vállalkozás indult Magyarországon, és a trend további növekedést mutat 2020-ra is.
Egyre kevesebb a cég - mi a helyzet a megmaradókkal?
A csökkenő cégszám ellenére a közzétett cégadatváltozások összesített értéke folyamatosan nő, és úgy tűnik, egyre gyorsabb a menedzsment cseréje is a hazai cégek körében.
Sok cég működik alkalmazott nélkül
A hazai, működő társas vállalkozások közel 60 százaléka alkalmazott nélkül, vagy egy alkalmazottal működik - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból.
Már nem jó üzlet a temetés? Egyre kevesebb cég működik a piacon
Az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint az elmúlt négy évben a temetkezéssel foglalkozó társas vállalkozások száma folyamatosan csökken. A működő cégek számának zsugorodásával párhuzamosan a foglalkoztatotti létszám is csökkent 2018-ig. Az idei évben viszont enyhe emelkedés mutatkozott.
Uniós források nélkül nem jó üzlet a szociális szövetkezet?
Jelentősen visszaesett az új szociális szövetkezetek száma, és a régiek közül sok a megszűnt vagy a gazdaságilag inaktív – derül ki az OPTEN céginformációs szolgáltató adataiból.
Fehéredő fővárosi éttermek?
Bár a fővárosban működő éttermi, mozgó vendéglátással foglakozó vállalkozások száma továbbra is csökken, az alkalmazotti létszám jelentős növekedése azt mutatja, hogy a szektorban visszaszorulóban van a feketén foglalkoztatás – derül ki az OPTEN céginformációs szolgáltató statisztikáiból.
Évek óta nem láttunk ilyet a magyar gazdaságban
Több mint 7600 új cég indult Magyarországon az első negyedévben, hasonló értékeket 2014 eleje óta nem láthattunk a hazai gazdaságban. A rossz hír, hogy a felszámolások száma is tovább emelkedett.
Több a házikedvenc, mint az ember: jó biznisz a háziorvos
Úgy tűnik, hogy az állatorvosi szolgáltatásokra növekvő igény több más szektortól eltérően egyre több céget bír eltartani, legalábbis ez derül ki az OPTEN céginformációs szolgáltató adataiból. 2015-ben 866 darab vállalkozás jelölte meg fő tevékenységeként az állat-egészségügyi ellátást, számuk mára elérte a 881 darabot. A növekedés nem véletlen: ma már több házikedvenc van Magyarországon, mint magyar.
Szövevényes cégbirodalmat hagyott maga után Andy Vajna
Talán nem sok ember van ma Magyarországon, aki ne hallott volna Andy Vajnáról és tragikus haláláról. Talán nem is csoda, hiszen olyan területeken dolgozott, amelyeken keresztül Magyarország és az egész világ megismerhette. Vajna András György, azaz Andy Vajna, Magyarország egyik legeredményesebb vállalkozója volt, és nem mindennapi cégbirodalmat hagyott maga után.
Megy a szekér a rendezvényszervezőknek
Negyedik éve óta folyamatosan olvad a magyarországi rendezvényszervező cégek száma, ellenben összárbevételük emelkedése évek óta töretlen – derül ki az OPTEN céginformációs szolgáltató adataiból.
Jönnek a törökök
Felfutóban a török érdekeltségű cégek Magyarországon: jelenleg 298 török tulajdonossal rendelkező cég működik Magyarországon, de számuk erősen emelkedik - derült ki az Opten céginformációs szolgáltató legfrissebb adataiból.
Tovább zsugorodik a hazai cégbázis
2018 harmadik negyedévében 8482 cégtörlés mellett 6709 cégalapítás történt, így három hónap alatt újabb közel kétezerrel csökkent a hazai cégek száma. Szeptember végén 526 ezer cég működött az országban, de ezek közül 50 ezer már valamilyen megszüntetésre irányuló eljárás alatt van.
Hasított nyáron az építőipar
A nyári időszak mindig az egyik legizgalmasabb időszak az építőipar számára. 2018 nem keltett csalódást e tekintetben, mind a termelési, mind a cégalapítási számok erősen pozitív jeleket mutatnak.
Csak három szektorban nő a cégek száma Magyarországon
Alapvetően gyorsan cserélődnek a cégek Magyarországon, de az irányban nagyok a különbségek ágazatonként. Növekedést csak az építőipari és az energetikai cégek között láthatunk, írja az Opten.
Lassan véget ér a 2012 óta tartó cégtörlési hullám
Idén májusban 2827 cégtörlés mellett 2492 cégalapítás történt. „Bár a cégtörlések száma továbbra is rendkívül magas, a hosszú távú trendet nézve lassan helyreáll az egyensúlyi állapot” – mondta Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója.
Nőtt a cégalapítások száma, de még mindig nagy a fluktuáció
2018 első negyedévében 7100 fölé emelkedett a cégalapítások száma, de még mindig magas a cégfluktuáció, az azonos időszakban 8879 céget töröltek – derült ki az Opten kutatásából.
A pénzre sem mozdulnak rá a kkv-k
Kitörési pont az Ipar 4.0 technológiák bevezetése című pályázat a hazai kkv-k számára, mégsem tülekednek az ezt segítő támogatásért. Bár több hónapja pályázható a Versenyképes vállalatok tevékenységének emelt szintű digitalizálása című pályázat, ez idáig mégis csak 6 darab pályázati kérelmet iktathatott be a kiírás kezelője.
42 ezer embernek köze sem lehet a cégvezetéshez
2017-ben több mint 12 ezer magánszemélyt tiltottak el a cégvezetéstől, ezzel 42 ezer felé közeledik az eltiltott személyek száma. A cégbíróság jellemzően ki nem elégített hitelezői követelések és be nem fizetett pénzbírságok esetén tilthat el magánszemélyeket a cégügyektől.
Ennyi egyéni vállalkozó még sose volt
2017 során közel 70 ezer egyéni vállalkozás indult, mely messze meghaladja a korábbi évek szintén extrém magas értékeit is.
Vége a hazai hajógyártásnak?
Az egykor világszínvonalú magyarországi hajógyártás kilencvenes években történt összeroppanása óta sem tudod tudott feltámadni – derül ki az OPTEN céginformációs szolgáltató adataiból.
Kevesebb cég került a süllyesztőbe
Az utolsó előtti negyedévben 9409 cég szűnt meg, ami 20 százalékos csökkenés az előző negyedévhez képest, és 22 százalékos csökkenés előző év azonos időszakához viszonyítva.
Nyáron is erősödött az építőipar
Az építőipar továbbra is rendhagyó viselkedést mutat több cégstatisztika tekintetében is, ezek közül a cégalapítási arány a legkirívóbb adat. A legtöbb hazai ágazatra elmondható, hogy a cégtörlések száma meghaladja a céglapítások számát, ezzel szemben az építőiparban 2017 során gyakorlatilag folyamatosan magas cégalapítási aránnyal találkozunk.
Három éves csúcson az építőipari cégalapítások
2017 második negyedévében 1063 céget alapítottak építőipar vállalkozók, ami az elmúlt 3 év legmagasabb értéke.