Opten cikkek


Nagy siker a kormány kata likvidációs programja

Nagy siker a kormány kata likvidációs programja 

Beütött a kata szigorítás: négyszeresére nőtt a végelszámolások száma augusztusban Magyarországon.
Egyre több az aggasztó jel az építőiparban

Egyre több az aggasztó jel az építőiparban 

Egyre több az aggasztó jel a nyári építőipari céginformációs adatok között.
Mi segíthet a magyar cégeknek túlélni a válságot?

Mi segíthet a magyar cégeknek túlélni a válságot? 

A járvány és az orosz-ukrán háború csak kettő azok közül, melyek felgyorsították a gazdasági válságot és az eluralkodó bizonytalanságot. Bizonytalanságot az ellátási rendszerekben, a korábban biztosnak hitt partnerhálózatokban, a jól bevált üzleti mechanizmusokban. Milyen következményei lesznek a válság nyomában járó átrendeződésnek, hogyan reagálnak erre a cégek, kik lesznek az új gazdasági rend nyertesei és mit jelent ilyenkor egy olyan támogató üzleti közösséghez való tartozás, mint a Magyar Vállalatvezetők Üzleti Közössége?
Elfogyott az emberek vállalkozási kedve

Elfogyott az emberek vállalkozási kedve 

A szokásosnál 30 százalékkal kevesebb egyéni vállalkozó és több éves mélypontra kerülő cégalapítási érték 2022 júliusában. A nyár és az adóváltozások lenyomták a vállalkozási kedvet.
Változik a magyar cégvilág - eltűnőben a német és osztrák tulajdonosok

Változik a magyar cégvilág - eltűnőben a német és osztrák tulajdonosok 

A járvány alatt is meredeken növekedett a tisztán hazai érdekeltségű, milliárdos vállalkozások: már a 9 ezret közelíti ezeknek a cégeknek a száma Magyarországon, de nem volt minden szegmens ilyen szerencsés.
Eddig még jó éve van a hazai építőiparnak

Eddig még jó éve van a hazai építőiparnak 

A 2015-ös termelési volumen adatokat 57 százalékkal haladja meg jelenleg az építőipar, és a friss adatok alapján a közeljövő is bíztatóan alakul. A cégalapítási arány is 25 százalékkal a járvány előtti szint felett van, de kérdéses, meddig tart ki a lendület.
A KATA mizéria az egész magyar gazdaságot érinti

A KATA mizéria az egész magyar gazdaságot érinti 

Új időszak jelei a hazai cégvilágban: harmadával kevesebb az új egyéni vállalkozó, a társas vállalkozások száma viszont újra növekedett júniusban.
Csúszdára került a magyar építőipari termelés, a koronavírus első hulláma óta nem volt ilyen

Csúszdára került a magyar építőipari termelés, a koronavírus első hulláma óta nem volt ilyen 

Egymás után két hónapban is csökkent az építőipari termelés volumene, a koronavírus első hulláma óta nem volt ilyen. A csökkenő termelés mellett a KATA szabályozás szigorításának kilátásba helyezése 40 százalékkal csökkentette az új egyéni vállalkozók piacra lépését a szektorban.
Kata-szigorítás: hamar elvette az egyéni vállalkozók kedvét Varga Mihály

Kata-szigorítás: hamar elvette az egyéni vállalkozók kedvét Varga Mihály 

A pénzügyminiszter egy hónappal ezelőtt beszélt a kata adónem lehetséges szigorításáról, azóta jelentősen visszaesett az újonnan induló egyéni vállalkozók száma Magyarországon. Újra a társas vállalkozások kerülhetnek előtérbe az adószabályok módosításával.
Az árfolyam-ingadozás még a háborúnál is jobban fáj a vállalkozásoknak

Az árfolyam-ingadozás még a háborúnál is jobban fáj a vállalkozásoknak 

Az exportorientált vállalkozásokat segíti az erős euró.

Belehúztak a családi vállalkozások 

Évről évre egyre több hazai társas vállalkozás lépi át az egy milliárd forintos éves árbevételi határt, de közülük is kiemelkednek a családi vállalkozások. Mára már minden ötödik „milliárdos” vállalkozás tagjai vagy ügyvezetői között családi kapcsolat azonosítható.

Gödörben az építőipari cégek 

Mindössze 440 építőipari cégalapítás került közzétételre áprilisban, ami közel 2 éves mélypontot jelent. Bár a termelési adatok egyelőre szépen alakulnak az ágazatban, de egyre több az óvatosságra intő jel is.

Mennyire extra az extraprofit? 

A kormány által bejelentett extraprofitadók alapja a gazdasági adatok alapján bizonyos szektorokban körvonalazódó profitnövekedés. De mennyire extra az extraprofit? Az Opten az érintett ágazatokat elemezte az elmúlt évek pénzügyi adatai alapján.

Nem szeretnek napra menni azok, akiknek vaj van a fején, csökken a cégvezetéstől eltiltottak száma 

Három éve csökken a cégvezetéstől újonnan eltiltott magánszemélyek száma az országban, 2021-ben 4 ezer magánszemély került eltiltásra, az összességében eltiltottak száma pedig 60 ezerről 40 ezerre csökkent.

Egyéni vállalkozók öntik el az építőipari piacot, csak óvatosan velük 

Bár keresleti oldalról sok a bizonytalanság a szektor jövőjével kapcsolatban, sok vállalkozó bízik az építőipar további lendületében. 2022 márciusában 675 társas vállalkozás jött létre az építőiparban, ami 6 hónapos rekordnak számít, és messze meghaladja a COVID előtti cégbejegyzési értékeket is.

Túl a hullámvölgyön: beindult a cégalapítási kedv 

Rendkívül erős év volt cégalapítás szempontjából a tavalyi, az idei év eleje viszont lassan indult. A márciusi adatok azonban már újra a tavalyi évre hasonlítanak, egy hónap alatt 2900 feletti cégalapítás került közzétételre.

A magyar offshore-lovagok kedvenc helyeit most megtudhatod 

Egy évtized alatt 60 százalékkal csökkent az adóparadicsomokhoz kimutathatóan köthető hazánkban bejegyzett társas vállalkozások száma, de ennek ellenére folyamatosan jönnek létre napjainkban is az offshore érdekeltségű cégek.

Csökken a cégek száma, kivétel az építőiparban 

Az építőipar rendhagyó viselkedése 2022-ben sem áll le, februárban is 65 százalékkal több cég jött létre az ágazatban, mint amennyi megszűnt. A 64 ezret közelíti a szektorban a működő társas vállalkozások száma.

Ismét egekben a fűrészáru ára 

A világpiacon újra elszállni látszanak a fűrészáru kereskedelmi árai, a hazai faiparhoz köthető ágazatok és vállalkozások adatai egyelőre visszafogott eredményeket mutatnak.

Mit okozott eddig a háború a magyar cégvilágban? 

Februárban 2606 cégalapítás volt Magyarországon, ami ugyan meghaladja a januári értéket, de mintegy 8 százalékkal még mindig elmarad a 2021-es havi átlagtól. Az Ukrajnához és Oroszországhoz köthető hazai cégalapítások viszont teljesen leálltak az orosz-ukrán háború kezdete óta.

Komoly figyelmeztető jelek érkeztek az építőipari cégeknek 

Az építőipari termelés erős emelkedésben volt 2021 második felében, de több jel is arra utal, hogy a lendület mértéke visszább eshet. A 2021-es rekordok után az év elején mélypontra estek az építőipari cégalapítások. 

Akadnak olyan szegmensek, ahol már a női cégvezetők dominálnak 

Bár még mindig a férfiak dominálják a hazai társas vállalkozások tulajdonosi és cégjegyzésre jogosulti körét, a nők szerepe lassan növekszik.

Milyen hatása lesz az orosz-ukrán háborúnak a magyar gazdaságra? 

Még az Ukrajnában kirobbant katonai konfliktus okozta sokkhatásból sem tért magához az ország, máris kezdhetünk azon gondolkodni, hogy mit jelent majd gazdaságilag Magyarországnak ez a helyzet. Az Opten adatai szerin több mint 80 ezer munkavállalót érinthet negatívan a kialakult szituáció és több, mint 1200-1300 milliárd forint import és export kerülhet veszélybe az instabil állapot következtében.

Gombamód szaporodnak az autósiskolák 

2019-ben megfordult az a 2012 óta tartó folyamat, ami a hazai autósiskolák számának csökkenését jelentette. Azon társas vállalkozások melyeknek fő tevékenysége járművezető oktatás volt, a járvány ellenére is növekedett – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból.

Letűnőben a céghalmozók? Valami elindult a hazai cégvilágban 

Visszaszorulóban a céghalmozási gyakorlat Magyarországon, de még mindig 12 ezer embernek van több mint 5 vállalkozása.

Végelszámolási hullám söpört végig a hazai cégvilágban 

Az előző évekhez hasonlóan 2022 januárjában is tömegesen döntöttek vállalkozók cégük megszüntetése mellett.

Történelmi rekordot ért el az építőipar 

7500 új társas vállalkozás bejegyzésével zárta a 2021-es évet az építőipar, ezzel minden idők legerősebb cégalapítási éve lett az elmúlt év a szektorban, vannak azonban óvatosságra intő jelek is.

Rekordszámú egyéni vállalkozás indult Magyarországon 

Töretlen az egyéni vállalkozási forma népszerűsége Magyarországon, 2021-ben több mint 85 ezer egyéni vállalkozás indult, és ezzel már a 600 ezret közelíti meg ezt a vállalkozási formát választók száma.

A járvány nem tudott megálljt parancsolni: gombamód szaporodtak a cégek 

A koronavírus ideje alatt a szokásosnál jóval több cég jött létre Magyarországon, de továbbra is kevés az új szereplő, a cégbirodalmak pedig tovább növekednek.

Kilenc éves rekorddal zárult 2021 a magyar cégvilágban 

Nagyot ugrott 2021-ben a cégbejegyzések száma, a cégtörlések száma viszont alacsonyan maradt, így közel egy évtized után újra növekedett a társas vállalkozások száma Magyarországon.

Megbicsaklott a cégtörlési hullám, de még közel sincs vége a céghullásnak 

Novemberben némi meglepetésre csupán 2026 cégtörlés került közzétételre Magyarországon.

Furcsa folyamat zajlik: sorra dőlnek be az építőipari cégek 

Bár az építőipari termelés volumene kezd stabilizálódni a COVID előtti szinten, a megszűnő cégek száma továbbra is rendkívül magas, különösen a fővárosban.

Megszűnt 50 ezer vállalkozás: hol csapnak magasra a cégtörlési hullámok? 

Az elmúlt 5 évben közel 50 ezerrel csökkent a hazai cégek száma, de területi eloszlásban igen komoly különbségek vannak. A teljes csökkenés háromnegyedét Budapest és Pest megye hozta össze.

Beindult a járvány utáni söprögetés a cégvilágban 

Ezt az is mutatja, hogy 4300 induló kényszertörlés volt 1 hónap alatt. A kényszertörlési eljárások újraindulásával rekordmagasságokba kerültek a megszüntetésre irányuló eljárások októberben Magyarországon.

Meglepő folyamatok történtek az egyéni vállalkozásoknál 

Továbbra is meredeken emelkedik az egyéni vállalkozók száma Magyarországon, az év eleji KATA szigorítások és a koronavírus-járvány ellenére.

Egy szektor, amit nem tépázott meg a járvány 

Kevés hazai szektor mondhatja el magáról, hogy a koronavírus járvány nem hatott valamiképpen negatívan gazdasági teljesítményükre. Az állategészségügyi ágazat társas vállalkozásai szabályt erősítő kivételek.

Eltűnt közel 2 ezer vállalkozás – hol fog tetőzni a cégtörlési hullám? 

A kényszertörlések újraindítása cégtörlési hullámot indított Magyarországon, amely magas cégalapítási értékekkel párosulva rekordközeli cégfluktuációt okoz.

Járványhatás: az idősebb generációk is újra vállalkozni kezdtek 

Az elmúlt évek gazdasági hatása a vállalkozók generációs összetételén is érezteti hatását, újra növekedőben az X generációs vállalkozók száma, de még az idősebb generációk is erősítettek a koronavírust megelőző trendhez képest.

Söprögetés kezdődik az építőiparban is 

Az elmúlt évek folyamatainak eredményeképpen újra a 2010 közeli szintre, 60 ezer fölé emelkedett az építőipari vállalkozások száma, de a kényszertörlési eljárások újraindulásának következtében komoly cégtörlési hullám várható az építőiparban is.

Küszöbön van egy komolyabb cégmegszűnési hullám 

Augusztus a szezonnak megfelelően alakult, mind a cégalapítások, mind a cégtörlési értékek trend alatt vannak, de a kényszertörlések újraindítása és meredek felfutása komoly cégtörlési hullámot jelez előre.

Kint a vízből: hogyan élték túl a járványt a halászattal foglalkozó hazai vállalkozások? 

A 2020-os pénzügyi beszámolók alapján bár eltűnt néhány piaci szereplő, az ágazat árbevétele nőtt 2019-hez képest – állítja Hantos Zoltán, az OPTEN céginformációs szolgáltató projektmenedzsere.

Nehézségekkel küzdő cégeket is utolér ez az adó? 

Több olyan kiskereskedelmi ágazat is van, ahol a társaságok átlagban mind árbevételük, mind eredményük tekintetében jelentős visszaesést szenvedtek el a járványhelyzet következményeként, a „szokásos” adóterhek mellett mégis különadó-fizetési kötelezettség is terheli őket – derül ki a Moore Hungary és az Opten közös felméréséből.

Generációváltás: a családi cégek számára nem alternatíva az eladás? 

A családi vállalkozások tulajdonosainak 81 százaléka a tulajdonlás megtartásával szeretné végrehajtani a generációváltást – derül ki a Moore Hungary és az Opten közös felméréséből. A cég megfelelő feltételek melletti értékesítését mindössze a tulajdonosok 14 százaléka tartja a legjobb opciónak.

Valami történik: egyre kevesebb a külföldi érdekeltségű cég az országban 

2013 óta több mint 10 százalékot csökkent a nemzetközi érdekeltségű társas vállalkozások aránya a milliárdos cégek körében hazánkban.

Hosszú idő után történt változás a hazai cégvilágban 

Még több az új cég, mint a megszűnő, de a cégalapítások csökkenésével és a cégtörlések növekedésével hosszú idő után lassulni látszik a hazai összesített cégszám emelkedése.

Aggasztó jelek: fordulóponthoz ért az építőipar? 

A 2020 nyári mélyponthoz képest sokáig javulni látszott az építőipar helyzete, de idén tavasszal újra az akadozás jelei tapasztalhatók.

Szaporodnak a tulajdonosok lakcímén működő vállalkozások 

Közel 200 ezer vállalkozás székhelye egyezik a tulajdonosok lakcímével, de nem csak a mikrovállalkozások száma nő.

Újabb jelek arra, kezd magához térni a gazdaság 

A cégalapítások és megszűnések is azt tükrözik, hogy a koronavírus-járvány kirobbanása utáni visszaesést követően élénkül a magyar gazdaság.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Infokom

Hol tartanak a cégek a digitalizációban?

Hol tartanak a cégek a digitalizációban? 

A Digiméter negyedik alkalommal mérte fel a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációjának szintjét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo