A KSH legfrissebb jelentése októberre tartogatott pozitív üzenetet, hiszen az egy évvel korábbihoz viszonyítva 0,1, szeptember hónaphoz képest 1 százalékkal emelkedett az építőipari termelés volumene. Az örömbe azonban üröm is vegyül, mert 2023 első tíz hónapjában az előző év azonos időszakához képest az építőipari termelés 4,2 százalékkal csökkent, és a jövőt tekintve nem nyújt optimista hangulatot az október végi szerződésállomány, ami 31 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakától.
Az Opten adatai alapján az ágazatban a működő vállalkozások száma az utóbbi három hónapban csökkent, de ez alig érte el a 150 céget, ami a szektor összes vállalkozásának csupán 0,2 százalékát teszi ki. Az általános tendencia tehát elhanyagolható mértékű változást mutat, de ez nem jelenti azt, hogy az építőipar túl van a nehézségeken.
„Mélyebbre ásva látszik, hogy az alapítási kedv mélyponton van az idei évben, és várhatóan 5 ezer körüli új vállalkozással lehet csak számolni, ami az elmúlt öt év legalacsonyabb értéke, és a legrosszabb évhez viszonyítva is közel ezerrel kevesebb cég alakul(t) az idén. Az ágazatban meglévő feszültséget jelzi az új eljárások és azon belül a kényszertörlési eljárások és végelszámolások magas szintje is.” – mondta Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője.
Az ágazatban az új vállalkozások létrejöttének és megszűnésének száma közel azonos szinten mozog, előrevetítve ezzel az éves minimális cégszámcsökkenést. Az új eljárások fejlődése azonban már most figyelmeztetést hordoz a jövőbeli megszűnések felé, és egyúttal tükrözi az aktuális gazdasági folyamatokra adott válaszokat. Az új kényszertörlések száma pedig konkrétan azt mutatja, hogy hány vállalkozás kényszerül bezárásra, vagy tervezi azt.