Idén a harmadik negyedévben 1283 céget töröltek a cégbíróságok. Ez 22 százalékkal kevesebb, mint az előző negyedévi 1645 megszűnés, de 6 százalékkal több, mint a megelőző év azonos időszaki érték volt. „A kiugróan magas második negyedévi megszűnési ráta feltehetőleg egyszeri adminisztratív hatások eredménye volt. Úgy látjuk, az építőiparban közepes szinten stabilizálódik a cégtörlések száma” – mondta Tóth Tamás, az Opten céginformációs szolgáltató ügyvezető igazgatója.
A májusi 631-es csúcs óta hónapról hónapra csökken a megszűnő cégek száma az ágazatban: szeptemberben már csak 369 cég jutott erre a sorsra. A megszűnéssel végződő cégbírósági eljárások alakulása alapján azonban a csökkenő trend aligha marad tartós.
Hiába döntöget ugyanis negatív rekordokat a felszámolások és végelszámolások száma az ágazatban, ha a tavaly március óta létező kényszertörléseké drámai mértékben emelkedik. Márpedig az építőiparban pontosan ez a helyzet. A tavalyi harmadik negyedévi 247 céggel szemben a mögöttünk álló három hónapban 876 kényszertörlést rendeltek el a hatóságok, és az ilyen eljárások száma az év eleje óta negyedévről negyedévre megduplázódik. „A szaporodó kényszertörlések miatt az összes megszűnéshez vezető eljárás száma a tavalyi azonos időszaki 1859-hez képest még 12 százalékos csökkenést mutat, az idei második negyedévhez képest viszont már 18 százalékos növekedést jelez” – figyelmeztetett az igazgató.
Az előző negyedévben regisztrált 1338 céggel szemben most 500-zal kevesebbet alapítottak. Ez kevesebb mint harmada a 2008 előtt megszokott havi 1700–1900 új építőipari vállalkozásnak. Az Opten igazgatója szerint a fluktuáció csökkenése az építőipari cégstatisztikában mindenképpen kedvező fejlemény, hiszen az egészségtelen, elaprózott cégstruktúrában az új alapítások kis száma csak részben magyarázható a piaci folyamatokkal. „Ennél szerintünk nagyobb súllyal esik latba a hazai vállalatok céginformációs kultúrájának fejlődése, valamint a cégtulajdonosok és tisztségviselők felelősségének növekedése, ami a szigorodó jogszabályi változások eredménye. A céginformációs szempontból felkészült vállalatokat jóval kisebb eséllyel rántják a mélybe az eladósodott építőipari gazdálkodók” – mondja Tóth Tamás.