Kezd helyreállni a magyar cégvilág

Normál szintre esett vissza a cégmegszűnések száma az építőiparban a harmadik negyedévben. A szeptemberrel záruló három hónapban 1283 céget törölt a cégbíróság – ez lényegesen kevesebb mint az előző negyedévi 1645, és nem haladja meg számottevően az évek óta megszokott szintet az Opten Kft. friss adatai szerint.

Kevesebb céget töröltek - Kép: SXC

Idén a harmadik negyedévben 1283 céget töröltek a cégbíróságok. Ez 22 százalékkal kevesebb, mint az előző negyedévi 1645 megszűnés, de 6 százalékkal több, mint a megelőző év azonos időszaki érték volt. „A kiugróan magas második negyedévi megszűnési ráta feltehetőleg egyszeri adminisztratív hatások eredménye volt. Úgy látjuk, az építőiparban közepes szinten stabilizálódik a cégtörlések száma” – mondta Tóth Tamás, az Opten céginformációs szolgáltató ügyvezető igazgatója.

A májusi 631-es csúcs óta hónapról hónapra csökken a megszűnő cégek száma az ágazatban: szeptemberben már csak 369 cég jutott erre a sorsra. A megszűnéssel végződő cégbírósági eljárások alakulása alapján azonban a csökkenő trend aligha marad tartós.

Hiába döntöget ugyanis negatív rekordokat a felszámolások és végelszámolások száma az ágazatban, ha a tavaly március óta létező kényszertörléseké drámai mértékben emelkedik. Márpedig az építőiparban pontosan ez a helyzet. A tavalyi harmadik negyedévi 247 céggel szemben a mögöttünk álló három hónapban 876 kényszertörlést rendeltek el a hatóságok, és az ilyen eljárások száma az év eleje óta negyedévről negyedévre megduplázódik. „A szaporodó kényszertörlések miatt az összes megszűnéshez vezető eljárás száma a tavalyi azonos időszaki 1859-hez képest még 12 százalékos csökkenést mutat, az idei második negyedévhez képest viszont már 18 százalékos növekedést jelez” – figyelmeztetett az igazgató.

Több lett a nyereséges vállalkozás
A társas vállalkozások 2012-ben 2906,4 milliárd forint, az előző évinél 31 százalékkal nagyobb adózás előtti eredményt értek el a NAV adatai szerint. A társasági adóbevétel 316,6 milliárdról 342,3 milliárd forintra emelkedett – tette közzé a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
A kisebb építőipari vállalkozásokat ráadásul nem kecsegteti semmi jóval a lakásárak csökkenése és a szerződésállomány ágazati eloszlása sem – vélekedtek az Opten szakemberei. A KSH építőipari teljesítménymutatói és az ágazat megrendelés-állományát mutató indexek ugyan fokozatosan javulnak, ám emögött két szűk szegmens gyorsan javuló teljesítménye húzódik meg. „Az építőipari cégek jelentős része sajnos nem profitált az ágazatot elérő megrendelésekből, mert ezek szinte kizárólag az út- és a stadionépítésekhez kötődnek. Az ágazat többi szegmensében ugyanakkor még nem ért véget a válság” – mondja Tóth Tamás.

Az előző negyedévben regisztrált 1338 céggel szemben most 500-zal kevesebbet alapítottak. Ez kevesebb mint harmada a 2008 előtt megszokott havi 1700–1900 új építőipari vállalkozásnak. Az Opten igazgatója szerint a fluktuáció csökkenése az építőipari cégstatisztikában mindenképpen kedvező fejlemény, hiszen az egészségtelen, elaprózott cégstruktúrában az új alapítások kis száma csak részben magyarázható a piaci folyamatokkal. „Ennél szerintünk nagyobb súllyal esik latba a hazai vállalatok céginformációs kultúrájának fejlődése, valamint a cégtulajdonosok és tisztségviselők felelősségének növekedése, ami a szigorodó jogszabályi változások eredménye. A céginformációs szempontból felkészült vállalatokat jóval kisebb eséllyel rántják a mélybe az eladósodott építőipari gazdálkodók” – mondja Tóth Tamás.

Véleményvezér

Ilyet még nem láttunk, amikor mindenki előre néz, csak a magyarok hátra

Ilyet még nem láttunk, amikor mindenki előre néz, csak a magyarok hátra 

A világjárvány idején az emberek visszafogták autóvásárlásaikat Európában. Az elmaradást mindenütt pótolják, kivétel nálunk.
Pert nyert Hadházy Ákos az állam ellen

Pert nyert Hadházy Ákos az állam ellen 

A független képviselő különös módon, de úgy tűnik egyedül több borsot tör Orbán Viktor orra alá, mint az egész ellenzék együttvéve.
Nincs pénze a gazdáknak, csak féláron veszik tőlük a búzát és a kukoricát

Nincs pénze a gazdáknak, csak féláron veszik tőlük a búzát és a kukoricát 

Úgy tűnik az idén egyedül a repcetermelők számíthatnak nyereségre.
A magyarok spórolása miatt nem teljesülnek a tervezett áfa bevételek

A magyarok spórolása miatt nem teljesülnek a tervezett áfa bevételek 

A megszorítások, extraadók ellenére továbbra is sok helyen lyukas a költségvetés. A tervezett áfa bevételek és a valóság között szakadék tátong.
Már a románok után kullogunk, ha megnézzük mennyit költünk az üzletekben

Már a románok után kullogunk, ha megnézzük mennyit költünk az üzletekben 

Már nominálisan is kevesebbet tud költeni egy magyar polgár a boltokban, mint egy román. Ráadásul a magyar a pénzéért még kevesebbet is kap a hipermagas itthoni áfa miatt.
A bíróság szerint ellopta ugyan a közmunkások bérének a felét, de azért maradhat polgármester

A bíróság szerint ellopta ugyan a közmunkások bérének a felét, de azért maradhat polgármester 

Bízzuk nyugodtan kecskére a káposztát, ez a magyar jogállamiság legújabb mérföldköve.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo