Lélegzethez jutott az építőipar

Harmadik hónapja magas szinten áll, de legalább nem emelkedik a megszűnések száma az építőiparban. Jó hír, hogy ezen belül visszaesett azoknak a törléseknek a száma, amelyeket felszámolási eljárás eredményeként rendelt el a cégbíróság.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem lehet tartós ez a tendencia - Kép: Pixabay

Áprilisban 546 építőipari cég szűnt meg Magyarországon. Ez nem kiugróan magas szám, az viszont semmiképpen sem öröm, hogy immár a harmadik egymást követő hónapban van 500 fölött az ágazatban megszűnő cégek száma, a három hónap havi átlaga pedig 560 törlés. Ezt egész évre kivetítve 6700 ágazati törlés adódik, ami 18 százalékos növekedés lenne 2013-hoz képest.

A törléseken belül csökkent azoknak a száma, amelyeket felszámolás eredményeként rendelt el a cégbíróság. „A felszámolási arány visszaesése bizakodásra ad okot, hiszen a kevesebb felszámolás kevesebb kifizetetlen számlatartozást jelenthet” – mondta Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója. Áprilisban 319 ilyen megszűnést regisztrált az Opten, ami éppen 100-zal kevesebb a tavaly áprilisinál, és elmarad a februári és márciusi értékektől is.

A csökkenés azonban az elemzők szerint nem lehet jelentős, és a tendencia néhány hónapon belül mindenképpen megtörik, mert a másik oldalon lendületesen nő a kényszertörlési eljárások száma. Hónapok óta 350-400 építőipari vállalkozással szemben indul ilyen eljárás, s ezek végeredménye szinte mindig törlés lesz. „A kényszertörlési eljárások száma magas szinten stabilizálódott; az induló felszámolások közel 50 százaléka kényszertörlésként indult, majd fordult át, így várhatóan a felszámolással megszűnt cégek száma is stagnálni fog az elkövetkező hónapokban” – mondja Tóth Tamás.

Áprilisban mindössze 320 céget alapítottak az ágazatban, ami jól illeszkedik a két éve csökkenést mutató trendbe. „Az ágazat kibocsátásáról és új szerződésállományáról szóló pozitív hírek sajnos csalókák: jó teljesítményt továbbra is csak a mélyépítési szakágat ért el. Viszont hosszú idő óta először vannak pozitív jelek az ingatlanpiacon. Az alacsony jegybanki alapkamat és az évek óta halasztott beruházások következtében felhalmozott tartalékok az ingatlanpiaci kereslet lassú növekedését eredményezik, ami már középtávon a lakásépítési szektor fellendüléséhez vezethet” – mondja az Opten igazgatója.

A cég vesztét okozhatja a költekezés
Egy most alakuló vállalkozás átlagosan 8-9 év működésre számíthat a felmérések szerint, miközben a hazai cégállomány csupán 0,7 százaléka alakult 1990 előtt. A cégvezetők ugyanis gyakran nem figyelnek az egyes vállalati életszakaszokban rejlő veszélyekre.

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo