Lakossági pénzügyek cikkek
Kitört az optimizmus a magyarokban, szebb jövőt látnak anyagi lehetőségeikben
Optimisták a magyarok az anyagi helyzetüket illetően.
Egészen meglepő, hol kezdték el spórolt pénzügyet gyűjteni a magyarok
Bár borúlátóbbak lettek a magyarok az anyagi helyzetük miatt, de sokkal előrelátóbbak.
Újabb gazdasági mutató, amely szerint hátul kullogunk
A magyar válaszadók csupán 15,9 százaléka állítja, hogy a járványnak már nincs semmilyen hatása a pénzügyi helyzetére, ez a második legalacsonyabb érték Európában (Görögországban 12,7 százalék mondta, hogy már kiheverte a recessziót). A lista élén Svájc áll 44,76 százalékkal, utánuk Észtország (41,3) és Hollandia (39,4 százalék).
Ki hordja a nadrágot a pénzügyekben?
Egy nemzetközi kutatás eredményei szerint a család mindennapos pénzügyi döntéshozatalában a nőknek jut kiemelt szerep. Azonban ha lakás, autó vagy szórakoztató elektronikai eszköz vásárlására kerül sor, akkor a férfiak mondják ki a végső szót. A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő szervezői szerint akár az apa, akár az anya dönt, a gyereket mindig érdemes bevonni.
A magyarok többsége csak hallomásból ismeri a megtakarításokat
A KSH adatai szerint tavaly történelmi rekordot ért el a lakosság által felhalmozott készpénz összege. A 2018-as év utolsó negyedévére 4792 milliárd forintot tett ki az a vagyon, amit a magyarok a saját otthonukban őriznek.
Vigyázz, kész, pénz! Újpest, Zugló és Lipótváros diákjai voltak a legjobbak
Újpest, Zugló és Lipótváros iskoláiból érkezett kisdiákok bizonyultak a kategóriájukban a legjobbnak a „K&H Vigyázz, kész, pénz!” elnevezésű, a pénzügyi tudatosságot erősítő vetélkedőn.
Ki dönt otthon pénzügyekben? Aki kevesebbet keres
A háztartásokat érintő ingatlan- és pénzügyeket érintő döntésekből Magyarországon nagyobb részt vállalnak a nők, mint a férfiak, a munkahelyükön azonban mégis kevesebb jövedelemmel kell beérniük – derül ki az ingatlan.com és money.hu közös kutatásából.
Okosan a pénzzel!
Az előző négy év kedvező tapasztalatai és a kiemelkedő iskolai érdeklődés alapján a 2018/2019. tanévben ismét szerepelt a pénzügyi és vállalkozói témahét, a PÉNZ7, amely a European Money Week és a Global Money Week nemzetközi programokhoz is kapcsolódik. A pénzügyi tudatosság erősítését szolgáló programhoz csatlakozott a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. is: 34 önkéntes munkatársuk 42 iskolában összesen 81 tanórát tartottak különböző korosztályok számára.
Jobban járhatunk, ha év elején igénylünk hitelkártyát
Érdemes az év elejére időzíteni a hitelkártya igénylését, hiszen így több idő áll majd a kártyabirtokos rendelkezésére az év végén járó visszatérítések maximalizálásához – tanácsolják az OTP Bank szakértői.
Egyetemre megy a gyerek? Így nem ér pénzügyi meglepetés
Ha volt már egyetemista gyermeked, akkor biztosan tudod, hogy könnyen érkezhet egy telefonhívás tőle, amiben anyagi támogatást kér tőled. Ha megkérdezed, hogy miért is van szüksége pénzre, általában a válasz az, hogy egyetemi dolgokra, jegyzetekre, könyvekre. Miután elutalod neki a pénzt, szinte sosem derül ki, hogy pontosan mire is költötte azt.
Jó lenne felkészülni a váratlan helyzetekre
A magyar családok még mindig nincsenek felkészülve a váratlan helyzetekre. Indíthatunk rendszeres megtakarítást, de biztosítási konstrukcióban is gondolkodhatunk.
Lakástakarék: tájkép csata után
A lakástakarék-tulajdonosok háromnegyede nem tudja, mibe fektesse a pénzét a jövőben. Sokuknak nincs is más befektetése a lakástakarékon kívül. Elképzelése a jövőre nézve jellemzően azoknak van, akiknek eddig is volt befektetésük.
Szegénységből gazdagságba? Nem lehetetlen, de nehéz
Sokan rossz anyagi körülmények között élő családba születnek bele. Ebből a szegénységből nehéz kitörni, felemelkedni, nagy akaraterő és leleményesség kell ahhoz, hogy képes legyél elhinni azt, hogy te is lehetsz gazdag ember.
Öt pénzügyi fogadalom, amit könnyű lesz betartanunk
Az új évvel mindenki tiszta lapot nyit. Alkalmat látunk benne arra, hogy jobban vezessük életünket, amivel gyerekeinknek is példát mutathatunk. A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő szervezői most összegyűjtöttek öt olyan tanácsot, amelyek segítenek abban, hogy az új évben tudatosabban kezeljük pénzügyeinket.
Ez tényleg boldogabb karácsony lesz
Csökkent a túlköltekezési hajlandóság és kevésbé aggódunk amiatt, miből tudjuk megvenni az ajándékokat. A kedvező változások mögött a háztartások pénzügyi helyzetének javulása áll.
Mitől lesz biztonságos nyugdíj megtakarítás?
Amikor a nyugdíjas évekre teszel félre, kiemelten fontos a biztonság, hiszen ez a pénz nem arra van, hogy “eltőzsdézd”. De nem csak a befektetések kockázatával kell számolnod, sok egyéb tényező is kockázatot jelenthet ilyen hosszú távon. A Pénzügyi tudakozó segítségével összeszedtük azt a 7 szempontot, amit figyelembe kell venned, amikor a legjobb nyugdíj megtakarítást keresed.
Aki most odafigyel, az nagyon jól járhat jövőre
Az év vége természetesen nem csak az ajándékvásárlásról szól, a megtakarítani vágyóknak néhány fontos határidőt is be kell tartaniuk. December 31-én az adóév is véget ér, addig pedig még van idő maximalizálni az erre az évre vonatkozó személyi jövedelemadó-visszatérítéseinket is – hívta fel a figyelmet az OVB Magyarország.
Mindent a gyerekért, de kérdés, hogy miből
A magyarok 85 százalékának egyik legfontosabb célja, hogy jó anyagi feltételetekkel indítsa gyermekét az életbe, mégis csak 20 százalék gyűjt pénzt erre a célra – derült ki az OTP Öngondoskodási Index idei adataiból. A közép- és felsőoktatás költségeinek fedezésén túl a barátokkal közös programokat és az aktuális divatnak megfelelő eszközök finanszírozását is feladatuknak érzik a szülők, még akkor is, ha ez számukra lemondással és külön erőfeszítéssel jár.
Meteorbecsapódásra is fizet a biztosító?
Kevesen tudják, hogy pontosan mire is fizethet egy lakásbiztosítás, így baj esetén sokan akkor sem igényelnek kártérítést, ha egyébként jogosultak lennének rá. Merthogy nem csak csőtörésre, beázásra, az időjárás vagy a betörő által okozott károkra járhat pénz a biztosítótól.
A szülők nélkül a padlóra kerülnének a fiatalok
A 19–29 éves fiatalok harmada kap rendszeresen anyagi támogatást a szüleitől, a szülői támogatásban részesülő fiatalok több mint fele pedig nem tudna megélni enélkül – derül ki a K&H ifjúsági indexéből.
Mennyibe kerül a gyermekvállalás Magyarországon?
Nincs nagyobb öröm egy férfi és egy nő életében, mint amikor anyává és apává, egy családdá válnak. Az öröm mellett azonban a kiadásokkal is számolni kell. Nem csak a gyermek felnevelése jelent jelentős költségeket a pár életben, hanem már a gyermek tervezésekor is ki kell nyitni a pénztárcát. Még a legóvatosabb becslés szerint is elérheti az egymillió forintot a gyermekvállalás ára Magyarországon.
Ingyen is használhatjuk a bank pénzét
Bár a különböző bankok hitelkártyáinak kamatában alig van különbség, jellemzően 34-39 százalék, körültekintően használva őket akár 40-45 napig lehet használni a bank pénzét.
Még mindig ritka az online hitelfelvételi élmény
Ma már szinte kivétel nélkül mindegyik pénzintézetnél van lehetőségünk arra, hogy online, a gép előtt ülve indítsuk el a hiteligénylési folyamatot. Azonban a legtöbb esetben még mindig van valamilyen offline része az igényléseknek: vagy az aláírt papírokkal kell bíbelődnünk, esetleg a személyes azonosítás miatt kell a bankba mennünk, ami sosem volt egy kedvelt időtöltés.
A biztonságosabb lakáshitelt keresik
Az év első 8 hónapjában 415 milliárd forint összegben vettek fel lakáshitelt az emberek, ami 35 százalékos emelkedést jelent éves szinten. A BankRáció.hu szerint a piacon az éven túli lakáshiteleké a főszerep: a kalkulációk több mint 90 százaléka ezekre a konstrukciókra szól.
Saját lakásra spórolnak a fiatalok
A magyar fiatalok fontosnak tartják a takarékoskodást, és 51 százalékuk havi rendszerességgel tesz félre. Az Intrum Justitia Európai Fogyasztói Fizetési Jelentésének eredményei alapján elmondható, a magyar fiatalok tudatosak a pénzügyi döntéseiket illetően. Elsősorban saját lakásra gyűjtenek, ezzel pedig teljesen más preferenciáik szerint kezelik a megtakarításaikat, mint kortársaik Európa más országaiban.
Lakáskiadásból, vagy MLM-ből jön egy kis mellékes
Bár sokan tartják vonzónak a keresetkiegészítéssel kecsegtető passzív jövedelmet, és minden második megkérdezett tisztában van a passzív jövedelem definíciójával is, ugyanakkor Magyarországon csak kevesen használják ki ezt a lehetőséget - derül ki a Profession.hu legfrissebb reprezentatív kutatásából.
A vásárlás lélektana
Az emberek igen különbözőek aszerint, hogy mennyire szeretnek vásárolni, ugyanakkor abban mindannyiunk élete hasonló, hogy vásárlás nélkül a mai társadalomban nem tudnánk létezni. A vásárlói magatartás mögött rejlő tényezők ugyanakkor igen sokrétűek, számos dolog befolyásolja ugyanis, hogy mi az, amit megveszünk, és mi az, amire nem költünk.
Fesztiválra sajnálja a pénzt a magyar
Nyaralásra, táboroztatásra, lakásfelújításra szívesen költünk, de esküvői ajándékra vagy fesztiválbelépőre már nehezebben nyílik a pénztárcánk – derült ki a Cofidis Hitel Monitor kutatásból.
Jogosan félnek a fintech startupoktól a bankok
Előttem az utódom? A hazai bankok két éve még legyintettek a fintech-forradalomra, mint múló hóbortra. Pedig nemcsak pénzügyeink intézése terelődik át a teljesen digitális platformokra, hanem a céges pénzügyi folyamatok is. Felhasználóbarát appok fognak tarolni, melyek könnyebbé teszik életünket és praktikus ügyeinket. A bankok felköthetik a nadrágjukat.
Biztonságra tartalékol a magyar
A hazai befektető leginkább általános tartalék miatt, évente több alkalommal és 1–3 éves időtávon növeli megtakarítását. Legígéretesebbnek jelenleg az amerikai részvénypiacokat és a gyógyszerbefektetéseket vélik – derül ki a K&H Alapkezelő országos felméréséből.
Mennyi pénz van a kamaszok zsebében?
A magyar kiskamaszok többsége évi több ezer forint zsebpénzzel gazdálkodik. Egy 15 éven felüli átlagos kamasz már hetente ötezer forintnál is többől gazdálkodik, így akár megtakarításra is futhatná neki - hívta fel a figyelmet a K&H.
Jól esik az érintés a magyaroknak
Az érintő kártyákkal közel 50 százalékkal többször vásárolnak 5 ezer forint alatt az ügyfelek, mint a hagyományos kártyákkal. Egy átlagos ügyfél havonta nyolcszor vásárol az érintő kártyájával érintéses fizetési módon.
Sok pénz múlhat rajta: hogyan választanak bankot a diákok?
A felsőoktatási intézményekbe készülő fiataloknak érdemes átnézniük a bankszámla-kínálatot, mert a kimondottan diákoknak szánt csomagok sokkal olcsóbbak a normál konstrukcióknál - derül ki a BankRáció.hu friss elemzéséből.
Akár fizetünk is a nagyobb kamatért?
Az alacsony kamatkörnyezetre a lakossági megtakarítók is reagáltak. A nagyobb kockázatú befektetéseknél már nem várnak kétszámjegyű teljesítménynövekedést, a magasabb hozam elérése érdekében pedig rövid távon akár pár százalékos veszteséget is hajlandóak bevállalni – derül ki a K&H befektetői felmérésből.
Tudatosabbak is, pesszimistábbak is a nők
A nők 83 százaléka pontosan tudja előre milyen számlák várhatóak a hónapban, míg ugyanez a férfiak csupán 80 százalékáról mondható el, azaz a nők pénzügyileg tudatosabbak a számlafizetések terén, mint a férfiak. Magyarországon inkább a hölgyekre hárul a gyerekek pénzügyi nevelése is, amit szintén fontosabbnak tartanak, mint a férfiak.
Tízből kilenc magyarnak egy fillér félretett pénze sincs
A magyar banki ügyfél még mindig nem tudatosan válogat a szolgáltatások közül, és messze még a digitális átállás. A magyar lakosság kilencven százalékának egy fillér megtakarítása sincs – derül ki a Deloitte-Scale BankIndex kutatás legfrissebb kiadásából.
Idén elmaradhat a nyaralás
Bár rövidtávon többen látják optimistán az anyagi helyzetüket, 35 százalék még mindig azzal számol, hogy nem lesz pénze a nyaralásra, a gyerek taníttatásának költségei már nem nyomasztják annyira a magyarokat – állapította meg K&H kutatása.
Év elején óvatos duhaj a magyar
2015-ben a háztartások egyötöde már tudatosan készült az ünnepekre pénzügyi szempontból, és az év folyamán rendszeresen félretett kisebb összegeket. Bár közel kétharmaduk anyagilag megterhelőnek érezte a karácsonyt és szilvesztert, csak negyedük jelezte, hogy az év eleji időszakban a napi szintű kiadások visszaszorításával kell egyensúlyba hozni a költségvetését.
Ezen a CSOK sem segít
Az Y generáció 64 százalékával fordult elő az elmúlt egy év alatt, hogy késve rendezte számláit - derül ki az Intrum Justitia jelentéséből. A kutatásból az is látszik, hogy a gyermekes fiatalok vannak a legrosszabb helyzetben, ugyanis 71 százalékuk nem tudta időben kifizetni számláit az elmúlt 12 hónap alatt. A gyermekes és gyermektelen fiatalok többsége elmondásuk szerint meglehetősen pesszimista mind az ország, mind a saját agyagi körülményei tekintetében, majdnem minden második fiatal fontolgatja a külföldre költözés lehetőségét.
A nagy buli után jön a kijózanodás
Nem csak az ajándékok, de a karácsonyi menü, a két ünnep közötti családlátogatások és a szilveszteri buli is nyomot hagy a családi költségvetésben. A magyarok többségének jelentős anyagi megterhelést okoz az év vége, amit januárban spórolással kompenzálnak. A többség számára viszont ez egyértelműen jó csere, megéri a költekezőbb decembert szűkebb januárra váltani.
Túl ritkán kérünk tanácsot pénzügyekhez
A budapestiek járnak a bankfiókba a leggyakrabban, kétszer annyiszor, mint a vidékiek – derült ki a K&H felméréséből. Többet járnak bankfiókba azok, akik a leginkább tudatos, hó eleji megtakarítók. A nők és a 26 év alattiak gyakrabban fordulnak az ügyintézőkhöz pénzügyi tanácsért.
A kamatnál megáll a magyarok esze
A magyar lakosság pénzügyi ismereteinek elsajátításakor az egyszerű, és a kamatos kamatszámítás okozza a legnagyobb problémát, pedig a legtöbb pénzügyi termék, megtakarítás vagy hitelfelvétel esetében is ez a legfontosabb tényező - derült ki a Pénziránytű Alapítvány megbízásából készített reprezentatív kutatásból.
Egyre több háztartás küzd pénzügyi problémákkal
Egyre több hazai háztartás küszködik pénzügyi problémákkal az Intrum Justitia 2015-ös Európai Fogyasztói Fizetési Jelentése szerint. A válaszadók felével (51%) fordult elő, hogy legalább 1 számlát késve fizetett pénzügyi nehézségek miatt.
Öt tipp, hogy ne faragjunk rá a személyi kölcsönre
Továbbra is népszerű hiteltermék a személyi kölcsön, érdemes azonban alaposan körülnézni hitelfelvétel előtt, hogy biztosan a valós igényeinknek és lehetőségeinknek megfelelő ajánlatot válasszuk. A CIB Bank szakértői összegyűjtöttek 5 tippet, melyet érdemes szem előtt tartani, ha személyi kölcsön felvételén gondolkodunk.
Az eszünkre hallgatunk lakásfelújításkor
Szakemberre bízzák a magyarok a kivitelezést és a pénzügyeket, ha lakásfelújításról van szó – ez derült ki a Cetelem felméréséből. A magyarok nagy része banki segítséget vesz igénybe a felújításhoz, döntő többségük 2-3 vagy ennél is több bank ajánlata közül választ.