A magyar lakosság bruttó pénzügyi vagyona három hónap alatt – a harmadik negyedév során – több mint 2500 milliárd forinttal nőtt. Ez napi átlagban 27 milliárdos tételt jelent, éves szinten 13 százalékos növekedést, utóbbi bőven felülmúlja a harmadik negyedév hónapjaiban mért 3,8-4,3 százalékos inflációt.
„Ez egyben azt is jelenti, hogy a lakosság egyre nagyobb hangsúlyt fektet a megtakarításokra és a befektetésekre” – mondta Cinkotai Norbert, a K&H Értékpapír vezető elemzője.
Változó összetétel
A megtakarításoknál jelentős változás, hogy míg korábban a készpénz és a betét dominált, addig az új adatok szerint egyre nagyobb szerepet kapnak a befektetési jegyek és a tőzsdei részvények.„Ez a változás a pénzügyi tudatosság javulására utal, hiszen a lakossági befektetők egyre inkább felismerik, hogy bár nagyobb kockázat mellett, de hosszú távon komolyabb hozamlehetőségeket kínálnak ezek az eszközök” – tette hozzá a szakember.
A befektetési jegyekre és a tőzsdei részvényekre nem is lehet panasz: hozamuk az elmúlt két évben 2500 milliárd forint volt. Különösen kiemelkedő a tőzsdei részvények teljesítménye, ahol a hozam elérte a 950 milliárd forintot, ami 43 százalékos növekedésnek felel meg. Ez a jelentős hozam elsősorban annak köszönhető, hogy a Budapesti Értéktőzsde irányadó mutatója, a BUX 38 ezerről 74 ezer pontra emelkedett az elmúlt két évben, valamint a nemzetközi befektetések is egyre népszerűbbek, ezek emelkedése pedig szintén jelentős volt forintban számolva.