Az év utolsó hónapjaiban jellemzően megnő a személyi kölcsönök iránti kereslet. Ez a hiteltermék rendkívül rugalmas, hiszen szabadon, bármilyen célra felhasználható és egyszerűen igényelhető. Gyakori hitelfelvételi cél a személyi kölcsönök esetében a lakásfelújítás, illetve lakáskorszerűsítés, de ez a termék jó megoldás lehet autó vagy motor vásárlására, bútorok és műszaki cikkek megvételére, különböző családi események vagy utazás finanszírozására és egészségügyi célokra – legyen szó például fogászati kezelésről vagy műtéti beavatkozásról – is. Ahhoz azonban, hogy a személyi kölcsön nyújtotta előnyöket a lehető legjobban ki tudjuk használni, érdemes néhány fontos szempontot figyelembe venni. A CIB szakértői 5 hasznos tippet gyűjtöttek össze, amely segíthet a hitelfelvételt tervezőknek.
Mérjük fel saját anyagi helyzetünket!
Az első és legfontosabb lépés, hogy pontos képünk legyen saját anyagi helyzetünkről. Akár egy papírlapon is nekifoghatunk, de az interneten is találhatunk különböző költségvetési kalkulátorokat: írjuk össze, hogy havonta mennyi állandó bevételünk, illetve kiadásunk van, így könnyen kiszámolhatjuk, mekkora összeget tudunk havonta a hitel törlesztésére fordítani. Ha olyan konstrukciót választunk, amelyben a törlesztőrészlet a teljes futamidő alatt fix, végig az induláskori összeggel kalkulálhatunk. Érdemes annak is utánanéznünk, van-e lehetőség például az előtörlesztésre, és ha igen, milyen feltételekkel. (Tíz magyarból négy most is nyög valamilyen hitelt.)
Használjuk az online hitelkalkulátorokat!
A legtöbb bank honlapján találunk olyan online kalkulátort, amely segítségünkre lehet a törlesztőrészlet kiszámolásában, de használhatjuk a banki ajánlatokat összehasonlító oldalakat is. Így például pillanatok alatt kiderül, hogy ha 800 000 forintot veszünk fel, a 19,99%-os éves kamattal és 60 hónapos futamidővel számolva a havi törlesztőrészletünk 21 314 forintot tesz ki. A törlesztőrészlet a kölcsön összegétől és a futamidőtől függ, így az utóbbi kettő változtatásával kialakíthatjuk a számunkra ideális konstrukciót.
A bankok online kalkulátorai mellett különböző összehasonlító oldalakon is válogathatunk a pénzintézetek ajánlatai közül. Ha azonban az internetes keresésünk után is maradt még kérdésünk, kétségünk, akkor még a hitelfelvétel előtt forduljunk szakemberhez! A felkészült, biztos banki háttérrel rendelkező szakember az apróbetűs rész értelmezésében is segítségünkre lehet, így biztosak lehetünk benne, hogy nem kerüli el semmi a figyelmünket. Kérdezhetünk telefonos ügyfélszolgálaton vagy emailben, de a bankfiókban személyesen is segítségünkre lesznek a szakértők.
A szabad felhasználás ne csábítson felelőtlen költekezésre
Mivel a személyi kölcsön szabadon felhasználható, ezért arra költjük, amire csak akarjuk. Ez azonban ne csábítson felelőtlen költekezésre, ne essünk abba a hibába, hogy olyan dolgokat vásárolunk belőle, amelyekre nem feltétlenül van szükségünk! Ez különösen fontos az ünnepek közeledtével: gondoljuk végig, mi az, ami tényleg fontos, és mi az, amire valójában nincs szükségünk. A személyi kölcsön – és összességében a hiteltermékek – nem arra valók, hogy anyagi helyzetünket meghaladóan költekezzünk! A hitel egy lehetőség, mely segíthet a céljaink elérésében, nem pedig egy eszköz arra, hogy felelőtlenül szórjuk a pénzt.
Ne feledkezzünk el az extrákról!
Sok bank a hitelfelvételhez valamilyen extra szolgáltatást is nyújt. Érdemes erről is tájékozódnunk hitelfelvétel előtt, hiszen ez sokszor komoly kedvezményeket is jelent.