A gyermeked számára, a legjobb szándékai ellenére is, valószínűleg ez a pénz többet fog jelenteni, mint csupán azt, hogy „iskolai dolgokat” vegyen magának. Éppen ezért nem kell aggódnod, hacsak az egyéni körülményeitek szerint nem látod szükségét. Biztos vesz a pénzből a gyermeked iskolai jegyzetet, könyvet, de egy egyetemi hallgató másra is fog költeni. 1-1 ezres ide-oda, és már el is fogyott a havi keret. Ő nem is veszi észre, hogy milyen gyorsan költi a pénzt, ameddig el nem fogy. Sőt, ez a ciklus nagyon gyorsan ismétlődővé válhat. Ezért a Pénzügyi Tudakozó segítségével adunk néhány tippet, hogy elkerülhessük a kellemetlen meglepetéseket! (A budapesti egyetemi kezdéshez akár az egymillió forint sem számít sok induló tőkének!)
Sokakkal megtörténik ez, így fontos, hogy mielőtt egyetemre megy a gyermeked, és kollégiumba, vagy albérletbe költözik, gondoljátok át a lehetőségeket. Üljetek le, és beszéljétek meg, hogy hogyan tervezitek az anyagiakat a jövőben. Mi az, amit tudtok vállalni, és mi az, ami már nem fér bele, és neki kell megteremtenie az ahhoz szükséges anyagiakat.
Amennyiben egy fedél alatt maradtok, annyival könnyebb lehet a helyzet, hogy látod, és az esetek többségében tudod is, hogy mikor, mit csinál. A tervezés fontos, mind a szülőknek, mind a gyermeknek. Így senkit nem fog váratlanul érni, hogy nincs plusz pénz pl. egy új telefonra, vagy koncertre.
Tanórán kívüli tevékenységek
A különböző bulik, vagy új hobbik is megdrágíthatják az egyetemista életet. És akkor még nem is beszéltünk a különböző sportokról, étkezésről, mindenféle más szervezetekben való részvételről. Ezek is magas költségekkel járhatnak.
Persze, nehogy félreértés essék, nagyon jó, ha az iskolán kívül kapcsolatot épít, más érdekeltsége, elfoglaltsága is van. Viszont mindenféleképpen meg kell bizonyosodnotok arról, hogy ezek alapján terveztétek-e meg a költségvetést. Ez azért fontos, mert ha nem, akkor még sűrűbben kaphatsz telefonhívásokat, egy kis anyagi támogatást kérve.
Sokszor előfordul az egyetemisták között, hogy a hónap végén, amikor elfogy az étkezésre szánt összegük, akkor egy pár száz forintos ebédet esznek csupán egész nap, valami ismeretlen gyorsétteremben. Esetleg az orvosra szánt pénzükből inkább egy nagyobb bevásárlást tartanak, mert ha orvoshoz mennének, akkor már nem tudnának bevásárolni. Vagy mi a helyzet azzal, ha az utolsó pillanatban kitalálja, hogy szeretne elmenni egy másik városban lévő meccsre? Persze nem csak a belépőről beszélünk itt, hanem szintén az ételről, italról, utazásról, szállásról is. Mindez felemésztheti a havi költségvetést.
Mindig lesznek olyan dolgok, amivel nem tudtok tervezni. Azt javaslom, legyen egy „egyéb” célra félretett összeg, ami a hirtelen jött kiadásokat fedezi. Itt érdemes lehet különbséget tenni az értelmes, és értelmetlen kiadások között.
Ezek olyan költségek, amiket egy kicsi odafigyeléssel, tervezéssel könnyen el lehet kerülni. Például a legújabb tankönyveket vásárolja meg, pedig a használt könyveknek semmi baja, és sokkal olcsóbban megvásárolhatóak. Érdemes szétnézni a használt piacon, sőt, lehet az egyetemi könyvtárban is minden könyv megtalálható, amire csak szüksége lesz.